Bojová umění, boj, realita všedních dnů

<<

visual

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 190

Registrován: 9. 5. 2008 09:43

Bydliště: Poděbrady,Praha

Příspěvek 18. 8. 2009 14:30

Bojová umění, boj, realita všedních dnů

Tohle téma tady nevidíma připadá mi relativné s čajem spojené.
Všichni tušíme, že v kláštery a čaj patří jednoznačně k sobě.
Z vlastních zkuššností:
Mnoho lidí co znám-co cvicí tradiční kung-fu, velmi často přímo při cvičení pijí čaj(jen jsem nikdy nebyl schopen zjistit jaký), současně dost z nich je dobře seznámeno s čísnkým čajovým obřadem.

Další věcí je, že obecně čaj a umění jsou velmi dobře k sobě(kaligrafie, ikebana, kung-fu...)

Pokud to mám vzít z mého duševního hlediska mám umění(u mě bojové) spojené s čajem, asi kvůli zvykům, přesnosti, improvizaci, načasování...

Navíc díky čaji jsem se seznámil s mnoha zajímavými učiteli boje mnoha forem.


======
P.S. Píšu zmateně a blbosti protože mě bolí zlomený levý palec(z umění:-D )
Make tea, not war...:)
<<

visual

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 190

Registrován: 9. 5. 2008 09:43

Bydliště: Poděbrady,Praha

Příspěvek 18. 8. 2009 14:31

Do názvu jsem dal záměrně i boj, realita všedních dnů protože každému se někdy stane že musí nějak bránit ať už sebe nebo lidi kolem...
Make tea, not war...:)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 18. 8. 2009 14:36

Ano, bojová umění a čaj maji k sobe velmi blízko :-)
Sám jsem toho důkazem...
Boj jako takový má vždy hlubší smysl, bojovník jsme každý uvnitř své duše, tam to začíná, jde ven skrze tělo a opět v duši končí.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

visual

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 190

Registrován: 9. 5. 2008 09:43

Bydliště: Poděbrady,Praha

Příspěvek 23. 8. 2009 18:08

Dzin Tea Racer píše:Ano, bojová umění a čaj maji k sobe velmi blízko :-)
Sám jsem toho důkazem...
Boj jako takový má vždy hlubší smysl, bojovník jsme každý uvnitř své duše, tam to začíná, jde ven skrze tělo a opět v duši končí.


Dzine nebud porad takovy "zamesleny" a hloubavy:-D
Nezapomen ze to ctou i normalni lidi:-D

//vratil jsem se s pritelkyni z dovolene-mam dobrou naladu...:)
Make tea, not war...:)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 23. 8. 2009 18:53

Nějak nechápu slovo " zameslenz " ale každopádně já už jiný nebudu. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

visual

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 190

Registrován: 9. 5. 2008 09:43

Bydliště: Poděbrady,Praha

Příspěvek 24. 8. 2009 08:57

zamyšlený :-)


//edti Dzin Tea Racer: Jak jsem řekl, já už jiný nebudu :-)
Make tea, not war...:)
<<

CreAtive_34

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 1. 2008 21:10

Bydliště: Litvínov, severní čechy

Příspěvek 24. 8. 2009 22:09

Znám člověka, co se asi 10 let věnuje Kung-Fu, ještě déle se "motá" okolo čaje a je to ten nejvyrovnanější a nejklidnější člověk, kterého znám. Takže na tom asi něco bude ;-)
Obrázek
V chuti jednoho šálku čaje můžete někdy objevit pravdu o všech nečíselných formách vesmíru.
Kyongbong Sunin
<<

miroš

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 426

Registrován: 7. 1. 2008 18:05

Bydliště: Zvonková Jížní Čechy

Příspěvek 5. 9. 2009 17:12

Přeně tak čaj a Kung fu to patří do sebe,není lepší kombinace.....
<<

Balajko

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 98

Registrován: 27. 10. 2009 19:46

Bydliště: Trenčín

Příspěvek 29. 10. 2009 15:47

moj kamarat sa venuje wu shu a tiez je velky cajomil...bojove umenie je pekne pokial sa nevyuziva na zle ucely ako som uz niekolkokrat bol svedkom
Pijeme čaj, aby sme zabudli na rámus tohto sveta.
Tchien I-cheng
<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 28. 11. 2009 13:58

boové umenia sú fajn,vedú k harmónii a vyrovnanosti duše...
...ale má to aj druhú temnejšiu stranu,bojové umenia ako MMA (mixed matrial arts) sa využívajú dosť na útok a nie len na obranu...
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 15. 1. 2010 19:28

Ano, taky si myslím, že svým způsobem to má k sobě blízko.

Dělám tradiční Ju Jutsu a je pravda, že než jsem si zvyknul, že to je zkrátka součást života, bylo to hodně nepříjemné. Znáte to. Někdo si na vás vyskakuje nebo se významně podívá a najednou už to není cesta čaje a míru = odvést jeho energii pryč, ale už naopak přemýšlíte, jak budete reagovat silou, pokud bude třeba.

Už se mi to srovnalo, ale zezačátku mi všichni říkali proč jsem tak naptjatej :smile: Až s odstupem vidím, jak moc mi to pomáhá. Koneckonců..je to způsob, jak zacházet s energií, stejně jako třeba reiki, nebo čaj. :-)
<<

Pepinoo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 138

Registrován: 28. 1. 2010 12:52

Příspěvek 3. 2. 2010 20:37

Ja napriklad mam niekedy take rozmyslajuce (daktory ludia tomu hovoria depky u mna)nalady ale vpodstate vtedy lenpridem do takeho stavu vyrovnanosti... Ale to bude asi pocasim.. dakedy mi fajne drbe a niekedy mam tie nalady.. ja zas chodil som na karate.. 10€mesiac.. kupil som si kimono atd. ale ked uz bolo tak ze som bol jeden krat za cely mesiac na treningu a oni pytali 10€tak som si povedal ze bojove umenie neni o tom aby zdierali ludi.. tak som tam prestal chodit a teraz zas moja odvaha sa prejavuje tak ze sa necham zbit za druhych... Samozrejme poznam niektore tlakove body a nco by sa naslo aj o aplikovani energie ale proste nechcem to pouzivat.. ma mskusenosti ze sa to potom naucia a zacnu to pouzivat aj ked to neni az take ucinne ale ajtak...
Honce... Dedinka kde sa zastavil čas.. (tam byvam :D )
<<

odegra

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 10. 11. 2010 21:16

Příspěvek 10. 11. 2010 23:52

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

tak jsem se dnes zaregistrovala a koukám, že je tu spousta úžasných témat, já snad poprvé v životě začnu pravidelně chodit na forum :-) ... neděláte někdo tai čchi? (omlouvám se, ale způsobů psaní toho názvu jsem už potkala dost, tak nevím který je nejlepší). případně nevíte v praze a okolí o nějaké dobré škole? nejsem člověk příliš fyzicky zdatný, ale tohle mě láká už poměrně dlouho
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 11. 11. 2010 12:42

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

Ahoj, vitej a diiy za pochvalu.
Ja cvicim Tai Chi Chuan ale je to od Prahy kus cesty tak neporadim :)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

visual

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 190

Registrován: 9. 5. 2008 09:43

Bydliště: Poděbrady,Praha

Příspěvek 25. 12. 2010 12:59

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

co se tyka tai chi....v Praze jsou asi nejlepsi 2 ucitele v CR a to jedna "pani" ktera uci mam dojem v Dejvicich + pan ucici na Smichove(nevim jmena, pripadne presme lokality), ale pokud pohledas, neni problem sehnat.
Kazdopadne jako vsude je tu i hromada nekvalitnich ucitelu...idelani je prijit, podivat se, zeptat se.....podle dojmu a pristupu ucitele poznas hned jestli tam chces chodit.
Make tea, not war...:)
<<

Pat-Pej

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 175

Registrován: 25. 11. 2009 20:01

Příspěvek 15. 2. 2011 18:12

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

K tomuto tématu se hodí jeden dokument z archivu ČT. Má dokonce stejný název jako toto vlákno.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10123419768-bojova-umeni-aneb-jednota-osobnosti/207562230700001-o-sile-a-slabosti/
Tak doufám, že se bud elíbit.
Šálek čaje je jako váš život. Záleží na tom jakou péči mu budete věnovat.
<<

kacuro

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 78

Registrován: 25. 7. 2014 16:09

Příspěvek 27. 7. 2014 19:31

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

Další zajímavé téma, které bohužel utichlo ... Bojová umění jsou o disciplině, fyzickém i duševním uvolnění, práci s energií, duševní pohodě a pohybu a dalších vlastnostech. Je to stejné jako s meditací, proto je to i činnost těsně svázaná s čajem. Ale to je na dlouhé povídání. Je tu hodně zajímavých témat, která velmi brzy usnula, aniž by byla rozvedena. To je velká škoda ...
Když poklička padá,
šálek se nebrání,
nemá strach ze smrti.
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 27. 7. 2014 20:08

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

Tak můžete trochu poreferovat o aikidu? Trochu o tom uvažuji, ale moc o tom nevím. Hledám činnost, která mě naučí ovládat své tělo; vědět, co dělám, přimět ho, aby dělalo, co chci, vědět, co dělat může a má. Moc bych ocenil, kdybyste se podělil o své zkušenosti!
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

kacuro

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 78

Registrován: 25. 7. 2014 16:09

Příspěvek 27. 7. 2014 22:37

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

Doufám, že si zde budeme všichni tykat, na nějaké formality si nepotrpím ;)

Aikido je o využití síly protivníka, takže je může trénovat každý i bez muskulatury. Čím větší razancí jde protivník do útoku, tím hůře dopadne. Využívá se systému úhybů, pák, hodů a úchopů, kterými je energie útoku nasměrována jiným směrem a následně je protivník znehybněn. Někdy se používá i přímý vstup do útoku, který ho nejprve zastaví a poté kruhovým pohybem zase rozpohybuje, aby takto vzniklé energie opět využil. M. Uešiba tento systém vytvořil na základě studia dalších bojových systémů, které vychází z rychlé pacifikace protivníka. Je třeba si uvědomit, že většina aikido technik vychází z technik, jimiž byl nepřítel bleskurychle zabit (např. mé oblíbené irimi nage) nebo vyřazen z boje (různé techniky pák dotažené do konce - čili zlomení končetiny apod.). Pokud by se někdo chtěl stát skutečným bojovníkem, doporučil bych mu spíše nejakou formu aiki-jutsu nebo jiu-jutsu, kterou spíše využije v boji (jako příprava na povolání u policie či v armádě). V aikidu, pokud ho tedy vede dobrý učitel, je důležitým aspektem jistý druh kontemplace, ve kterém je propojena mysl s tělem (to by mělo být samozřejmě při každé pohybové aktivitě). Je to vlastně takový tanec, ve kterém se síla úderu vede krouživými pohyby do polohy, v níž je protivník pacifikován. Člověk se u toho naučí poznat i fyzickou kapacitu různých kloubů, na které se působí tlakem tak, aby byla způsobena bolest. Bolest, způsobená tlakem na kloub, vede k tomu, že se protivník podvolí Tvému vedení a přizpůsobí se Tvému pohybu. Důležitá je tam samozřejmě práce s dechem. Aikido má jen několik málo základních technik, které lze však provést desítkami možných způsobů a lze je aplikovat na desítky různých možných útoků. V tom je jeho síla i krása. Někdy to opravdu vypadá jako tanec dvou partnerů, kteří se kolem sebe točí a jejich ruce a nohy rovněž krouží v kruhových pohybech.

Často jsem se však v aikido setkával s tím, že se partneři zaměřili pouze na onen tanec a jeho bojová podstata tam nebyla. Schválně si nabíhali do technik tak, aby je páka nebolela a padali dříve, než je k tomu partner donutil. Jenže ouha, při změně partnera pak zjistili, že technika, kterou si nepoctivě dlouho nacvičovali, nefungovala. Jednou jsem byl v Praze na jednom semináři aikido se zahraničním mistrem. Nikoho jsem tam neznal, takže jsem k procvičování předvedené techniky vždy oslovil toho, kdo byl nejblíže. Téměř všichni z nich mi schválně nabíhali do pák, aby je to nebolelo (ano aikido i dost bolí). Tím však to cvičení ztrácelo efekt. Jenže i já byl tenkrát zbrklý a dělal jsem každou páku velmi hekticky, aniž bych chápal její princip. Až jednou mě oslovil jeden asiat, který byl také na tom semináři. Nejdříve jsem na něm techniku prováděl já a bez ladu a skladu s ním házel o tatami. Pak jsme se vystřídali a já pochopil ... Zmíněný asiat mě ani jednou nehodil na zem. Chytil mou útočící ruku a zkoušel donekonečna ten správný pohyb, při kterém páka nejlépe fungovala. Vždy mi zkroutil zápěstí a zase povolil, pak to samé pod jiným úhlem, a znovu ještě pod jiným a tak dokola. Tenkrát jsem poznal povrchnost svého tréninku a od té doby to dělal také tak.

Takže rada do začátku, pokud začneš cvičit aikido, nedopadni jako většina cvičenců, kteří si myslí, že když při tréninku hodí svého protivníka 100x na zem, že to dokáží pokaždé i při skutečném napadení. Zpočátku musíš každý pohyb provádět procítěně s maximálním soustředěním. Teprve když pochopíš princip a účel daného pohybu, můžeš se dostatečně uvolnit a provádět ho bez rozmyšlení. Jde vlastně o to, nejprve pochopit každý jednotlivý pohyb a pak jej opakovat donekonečna tak, aby se "zakódoval" do těla a kdykoliv, když bude potřeba, si na něj tělo samo od sebe vzpomělo a aplikovalo ho. Jako když zakopneš a dáš před sebe instinktivně ruce, aby sis nerozbil oblyčej. V takové situaci jednáš bleskurychle bez toho, abys použil mysl.

Toto pravidlo by však mělo platit při jakémkoliv bojovém umění, ten princip je stále stejný. Když stotisíckrát natrénuješ jeden pohyb, tělo se ho naučí a použije ho automaticky. Je to jako chůze či dýchání, také se to děje bez toho, abys o tom přemýšlel. Přesto je při tréninku důležité propojit vždy tělo a mysl. Chce to maximální koncentraci na pohyb, přitom musíš jasně vnímat i své okolí a reagovat na podněty. Je to jako při přípravě čaje, hatha józe, Tai chi, origami, lukostřelbě, zkrátka při každé aktivitě. Tím se pak cvičení (i popíjení čaje) stává duchovní Cestou. I při meditaci vsedě bys měl vnímat celé tělo nebo alespoň jeho část. Taková meditace se nemusí provádět jen v sedě či při tréninku bojových umění, ale lze ji dělat kdykoliv, když stojíš, ležíš, jdeš či běžíš ... když jíš, pracuješ, zkrátka kdykoliv. To je skutečná dhjána - meditace. Stálé vědomí vlastního těla fixuje mysl a činí ji klidnou. K tomu je samozřejmě potřeba i duševního povznesení (bezpříčinná radost). Dojde pak k symbioze těla a "ducha" a člověk se může dostat do meditace kdykoliv si uvědomí, že se v meditaci nenachází. Toť zatím ode mně vše, snad Ti to k něčemu bude. Doufám, že se diskuze k tomuto tématu ještě rozproudí :D
Když poklička padá,
šálek se nebrání,
nemá strach ze smrti.
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 28. 7. 2014 10:25

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

Děkuji moc za odpověď, která mě vážně navnadila. Přiznám se, že jsem materiálně založený člověk; nemyslím ve věci životních cílů, ale přesvědčení, že je jen to, na co si lze "sáhnout". Nechci to měnit (to už bych nebyl já), ale zajímají mě jiné pohledy na svět. Kousek od domu je škola aikido, zkusím se tam podívat na nějaký trénink, moc mě to zaujalo.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

kacuro

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 78

Registrován: 25. 7. 2014 16:09

Příspěvek 28. 7. 2014 11:11

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

Pro materiálně založeného člověka může být aikido cestou, jak pochopit práci s energiemi. Zpočátku sice jen s těmi hrubými, kdy je síla protivníka usměrněna jiným směrem a využita k jeho pacifikaci. Pokud ho však tato bojová cesta (DO v názvu aikido znamená cesta, AIKI - harmonie energie) uchvátí, dříve nebo později bude muset pracovat i s jemnějšími energiemi a dechem. Ono k té změně vnímání může dojít postupně, aniž by si toho dotyčný všiml. K tomu je však nutné mít dobrého učitele. Já měl na učitele smůlu. Dojo, kam jsem chodil, vedl týpek, který ten duchovní aspekt aikida nechápal a tak se dokonce i stalo, že během tréninku se tam popíjel alkohol ... To byla poslední kapka proto, abych tam přestal chodit.
Když poklička padá,
šálek se nebrání,
nemá strach ze smrti.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 7. 2014 13:04

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

Japonská bojová umění, pochazeji z ostrova Okinawa, ale sem prisly z Číny. Tam je ta kolebka, ikdyz uplny pocatek, respektive zakladatel prisel z Indie. Japonci si to hodne prizpusobili. Zalezi co komu sedne. Prace s energií i jine praktiky a dovednosti jsou v techto smerech rozdilne.

Je to jako s čaji, nekdo splyne s long jingem, jiny splyne s gyokuro.

Kazdy mame svou cestu....
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

kacuro

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 78

Registrován: 25. 7. 2014 16:09

Příspěvek 28. 7. 2014 13:22

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

Z Okinawy pochází především Te, neboli ne úplně správný název Karate. Bylo to dáno hlavně tím, že se zde nesměli používat meče, proto byli lidé nuceni naučit se bojovat holýma rukama. Jiné styly pochází z jiných částí Japonska a určině ne všechny byly převzaty z Číny, to bych netvrdil. Ano, stejně jako ostatní lidské činnosti i bojová umění se musejí vyvíjet a naštěstí se i vyvíjí. Díky tomu dnes máme velké množství stylů a škol. Zde stejně jako v zenu platí poučka, že pouze když žák překoná svého učitele, bude jeho umění moci být dál předáváno a vylepšováno, bude mít nějakou perspektivu. Tam, kde žáci jen papouškují to, co se naučili, dochází většinou k degradaci.
Když poklička padá,
šálek se nebrání,
nemá strach ze smrti.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 7. 2014 14:21

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

Kdepak, do Japonska to prislo relativne pozde, na Okinawe to bylo drive. Kdyby ses o to zajimal hlobeji prislo by Ti to logicke, dle historie... Okinawa stejne jako Japonsko ma historii velmi dobre zmapovanou :-)

Čína tam to zaclo, diky politice v techto zemi se ani nesmeli nikde sirit... prot to bylo jen za zdmi klastera... Pak byl vypalen prave diky samostatnosti a obraněschopnosti :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

kacuro

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 78

Registrován: 25. 7. 2014 16:09

Příspěvek 28. 7. 2014 16:13

Re: Bojová umění, boj, realita všedních dnů

Teď nevím, jestli máš na mysli nějaké konkrétní bojové umění, nebo všechna obecně. Co se týká nejznámějšího karate, ano to se do Japonska dostalo z Okinawy relativně pozdě, ale již stovky let předtím se v Japonsku trénovalo mnoho původních BU jak se zbraní, tak beze zbraně. Kdysi dávno jsem se o japonskou historii i kulturu zajímal celkem do hloubky, tak vím, co říkám. To, že si jsou mnohé systémy BU podobné je logické, protože veškeré pohyby vycházejí z jednoho základu, který se odvíjí od fyzických možností těla. Úder, úchop, kop či kryt jsou v podstatě atavistické pohyby, které tělo spontánně vykoná v případě potřeby (když po Tobě někdo hodí kámen, kryješ si obličej, když padáš, snažíš se něčeho chytit, když Ti něco vypadne z ruky, snažíš se to zachytit nebo zbrzdit vykopnutou nohou ...). Není možné tvrdit, že všechna BU pocházejí z Indie a přes Čínu a Okinawu se dostala do Nihonu. To bys pak musel připustit, že do Indie se BU dostalo další spletitou cestou z východní Afriky, když Homo habilis poprvé vzal do ruky pěstní klín a uděřil jím nějaké zvíře či svého souputníka :D Úder je starý jako samo lidstvo, teprve systematickým zkoumáním a cvičením bylo možné vytvořit takovou formu pohybů, které jsou dnes vnímány jako (v podstatě) dokonalé bojové umění ... Alespoň takto to vnímám ...
Když poklička padá,
šálek se nebrání,
nemá strach ze smrti.
Další

Zpět na Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz