Výběr Yixing konvičky.

<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 22. 11. 2014 10:49

Re: Výběr Yixing konvičky.

Pokud chceš kupovat z longfengu, tak ti můžu vřele doporučit tuto konvičku http://longfeng.cz/index.php?page=shop. ... t&Itemid=1 . Měl jsem úplně ze stejné hlíny, akorát jiný tvar a na shengy funguje na 100%. Ta je jim defakto naprosto předurčená :-) S touto konkrétní jsem osobně čajoval i v Teamoutinu, a je fakt radost s ní čajovat...Takže můžu doporučit...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 11. 2014 13:07

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ano jak bylo řečeno, proto jsem toto forum zalozil, abychom si vymenovali zkusenosti a pili caje a ne legendy!
Jsem rad Te privital Stan, pisi casto z mobilu a nevidim pocet prispevku tak snadno.

Dej nam tedy vice info jak zamyslik konvicku pouzivat. Vetsi neni lepsi, udelas treba 7 nalevu z 200 ml konvicky a uz to je litt a pul caje :-) ja mam na kvalitni shengy komvicky od 70 do 180 ml max. Viz. Yixing galerie..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Goofy

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 11

Registrován: 21. 11. 2014 21:09

Příspěvek 22. 11. 2014 14:37

Re: Výběr Yixing konvičky.

Tak to sem rád že neotravuju:D No tak ta konvička co má stan z LF mě taky zaujala, akorát sem se zarazil u toho objemu:) a hlavní problém že už ji má stan a v LF ji už nemají takže můžu jen tiše závidět..:D A co jsem se ptal prodejce na tu konvičku kterou sem už sem dal http://longfeng.cz/index.php?page=shop. ... t&Itemid=1 tak také psal že má menší objem tudíž si myslím že by byla ideální..:) i když ten tvar je zajímavý :)
No v životě sem nepřečajovával konvičku, tak nemůžu do toho moc mluvit, ale zastávám se spíš názoru stana, že právě to je podstata Yixingu zasvětit konvičku danému čaji:) Tudíž když máte všichni zkušenosti z LF tak by mě zajímalo jestli ty konvičky používáte na dané čaje, které na LF doporučuje, nebo když to zatažení není nijak fest (podle stana:) ),tak to není úplně směrodatné:) Takže např. když konvičku kterou zde dal nerow http://longfeng.cz/index.php?page=shop. ... t&Itemid=1 a má základní zatažení semiarchivním pu erhem a doporučuje ji používat na shu pu erhy tak jestli by jste to teda neměnili..:) Protože nerow ji používá na shengy..:)
No a zamýšlel jsem koupit 2 konvičky jednu na sheng a druhou na shu pu erhy. A to kvalitnějších navíc budou vánoce tak se škála možná rozroste..:D a čajovat budu většinou sám:)
<<

Goofy

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 11

Registrován: 21. 11. 2014 21:09

Příspěvek 22. 11. 2014 14:41

Re: Výběr Yixing konvičky.

takže zatím můj výběr je na shengy http://longfeng.cz/index.php?page=shop. ... t&Itemid=1 a to s tím že má teda menší objem jak psal prodejce..:) a na shu dám asi na doporučení nerowa tuhle :) http://longfeng.cz/index.php?page=shop. ... t&Itemid=1 i když jak sem psal nahoře uplně nevím jak je to na LF s tím základním zatažením..:)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 22. 11. 2014 15:59

Re: Výběr Yixing konvičky.

Víc konviček je dobré rozhodnutí. Chápu, že dost čajových fandů po Yixingu touží a možná z nedostatku peněz, nevím, si koupí jednu konvičku, ve které pak točí "příbuzné" čaje. Nic takového není a taková praxe pak zcela popírá vlastní smysl používání Yixingské kameniny. Ale to je, prosím, pouze můj subjektivní názor. Doporučuji v takovém případě opatřit kvalitní porcelánové nádobí. Cena je řádově jinde. A to že logicky chuť nálevu "nezakulacuje" a "nezušlechťuje"? Dovolím si pochybovat kdo z nováčků na čajové cestě to pozná! :-)
S původním "zajetím" konví bych si hlavu asi tolik nelámal. Jde o to, že po nějaké době se v nich ten nový čaj usadí. Blbost je střídat to opakovaně. A hlavně, nikde není řečeno, že ty konvičky, resp. čaje v nich po čase nevyměníš, protože tam prostě nebudou sedět. Zatím jsem nikde nenašel uspokojivé schéma typu čaj/hlína/velikost/tvar. A sám to nejsem schopen stanovit. Některé hlíny se podle mě v některých případech chovají jinak, než by podle obecných informací a faktů měly. Tedy lépe řečeno s některými čaji! Pak ať se v tom někdo vyzná.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 22. 11. 2014 17:06

Re: Výběr Yixing konvičky.

Co jsem ti Goofy doporučoval, tak Shu byly též z ní výborné..Když jsem ji měl novou, tak jsem ji právě na něj testoval a pracovala s ním skvěle...Nedávno jsem ji ale prodával. Měl jsem tvar Shui Ping Hu o objemu 180 ml a při samotářském pití Shengu (přítelkyně pije jen Japonce) to byl docela záhul na můj žaludek...Tak mám vyhlídnutou na shengy konvičku z chawangshopu z 90 let z Dark Zi Ni o objemu 65ml....

S tím dedikováním je to občas delší cesta...jak psal Stan, tak občas během používání změníš čaj, který v konvičce připravuješ...Mám třeba jednu konvičku z kvalitní Zi Ni a ještě po roce jsem nenašel žádný čaj, se kterým by fungovala...všechno co jsem s ní zkoušel, tak naopak čaj ochuzovala..na síle, na dozvuku apod...má objem 220 ml, všechno hodně zeslazuje, dozvuk malinko utlumuje..nějaký nápad na jaký čaj jí dedikovat?

Jinak souhlasím se Stanem...když začínáš, klidně si koupit menší, kvalitní, např gaiwan...trošku se čaji propít..pak si ti bude lépe pasovat čaje na jednotlivé konve..
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 11. 2014 18:45

Re: Výběr Yixing konvičky.

To Shi Pao (kamenné závaží) je moc hezká konvička.

Já sám to delám tak, že v konvičce uvařím čaj o kterém vím jak chutná, pak uvarím jiný atd.... až pak se rozhodnu. Mezi těmi čaji, ji jen proplachnu nekolikrát vroucí vodou a nechám uschnout. Zatažení konvičky je hlavne proto, aby nebyla cítit vůně hlíny, pripadně chuť.

Není problem konvičku co byla na zelené čaje, krátce vyvarit nebo prolít vroucí vodou a pak tam udelat nálev čaje který chces pít. Nechcat ho tam dele a udelat ho silnejsi... tím ji přeučíš. Dalsím vařením čaje v konvičce si ji už zatáhněš sám takto.
Vlákno o zatažení tu již je... toto je stará konvička, takže prvotní zatažení delat nebudes, jen proste v tom budes delat jiny čaj. Je jasné že konvička, kde jsi delal 20 let shu puer asi nebude ideálni k používaní pilochunu ihned... ale takové extremy by se resily zvlášt.
A víte co? Jdu si udelat čaj... :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Goofy

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 11

Registrován: 21. 11. 2014 21:09

Příspěvek 22. 11. 2014 19:04

Re: Výběr Yixing konvičky.

Tak teda mooooc děkuji za pomoc :) Doufám že danýma 2 konvičkama teda neprohloupím, ale když jste mi je schválili tak je asi budu v pondělí objednávat..:D protože tvarově se mi libí a víc zjistím asi až jak přijdou..:) navíc když s LF neměl nikdo potíže ba naopak tak doufám že nebudu první..:D
A viděl jsem u Dzina v galerii i certifikáty takže jsem se chtěl zeptat jak lze získat konvičku s certifikátem ( jedná se asi o pravost konvičky předpokládám že to bude ještě úplně jiná cenová kategorie:D )
Nerow třeba právě jak si budeš objednávat z toho chawangshopu tak k tomu dostaneš ten certifikát??? Nebo jak si můžeš být jistej že je to ta konvička z 90 a ne něco vyrobeného teď... jako beru že k tomu může být ten certifikát,ale myslím že v dnešní době se dá všechno zfalšovat...:D
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 11. 2014 19:08

Re: Výběr Yixing konvičky.

Certifikát není to, kvuli čemu by sis konvicku kupoval. Z Yixing Factory stejne žádne certifikáty nebyly....
Jsou to opravdu kvalitní konve, myslím že budes spokojen.
Certifikat se da na Taiwanu udajne koupit za dolar :-) ale ten asi nechces...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Goofy

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 11

Registrován: 21. 11. 2014 21:09

Příspěvek 22. 11. 2014 19:19

Re: Výběr Yixing konvičky.

NENE konvičku si opravdu kvůli certifikátu nekupuji..:D ja jen chtěl vědět o kolik to je asi dražší :D protože ten certifikát z taiwanu mě tu konvičku zdraží o dolar to si dokážu spočítat..:D takže to byl jen dotaz ze zajímavosti a navíc mě právě nahrál i narow s tím že si bude kupovat konvičku z chawangshopu :) ale to sem se ho ptal nahoře..:) jinak ještě jednou moooc děkuji za ochotu, čas a pomoc..:)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 11. 2014 19:49

Re: Výběr Yixing konvičky.

Certifikát aby byl pravý opravdu zvyšuje hodnotu konvičky, ale je to náhoda že trefíš na dobrou cenu a konev.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 22. 11. 2014 21:47

Re: Výběr Yixing konvičky.

Hlavně bys se měl goofy ujistit, že víš, jaký čaj v jakém objemu budeš pít. Já jsem samozřejmě nevěděl, jako většina nováčků, kterým ostatně v oblasti čaje stále jsem, a tedy jsem koupil pěknou išingovou konvičku, kterou jsem nejdřív používal na shu, pak na sheng, nakonec na oolong, se kterým teda fungovala pěkně, a nakonec jsem ji založil do skříně asi po půl roce s tím, že 250 ml je pro jednoho člověka prostě moc. Obecně vzato, pokud piješ kvalitní vícenálevové čaje, jak pro jednoho člověka je vhodná velikost konvičky kolem 50 ml. Z jednoho kvalitního čaje uděláš deset nálevů jak nic, to je 400 ml tekutiny, což je imo už docela dost. Doma piju se ženou ze 110 ml a je to tak akorát na trochu slabší čaje, tahle velikost je totiž pro 2-4 lidi. 175 ml je tak pro 3-5 lidí. Celkem pěkný web o výběru konvička je tuten: http://www.thechineseteashop.com/how-to ... eapot.html

Ale jinak nečekej zase tak velký posun v chuti. Osobně stejně nejvíce preferuji gaiwan z porcelánu.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 11. 2014 22:01

Re: Výběr Yixing konvičky.

Davčcha píše:Já jsem samozřejmě nevěděl, jako většina nováčků, kterým ostatně v oblasti čaje stále jsem, a tedy jsem koupil pěknou išingovou konvičku, kterou jsem nejdřív používal na shu, pak na sheng, nakonec na oolong, se kterým teda fungovala pěkně, a nakonec jsem ji založil do skříně asi po půl roce s tím, že 250 ml je pro jednoho člověka prostě moc


Nebo ji používat na jednonálevové čaje, případně dvounálevové.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 25. 11. 2014 22:36

Re: Výběr Yixing konvičky.

Tak,a mám doma tu 65 ml factory 2 z chawangshopu.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 25. 11. 2014 23:48

Re: Výběr Yixing konvičky.

Budeme rádi za foto a postřehy :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 26. 11. 2014 17:34

Re: Výběr Yixing konvičky.

Tak tady to je - je to single hole teda. Slejvá pěkně, pracuje se s ní dobře. Jak se projeví na čaji, uvidíme časem. (Snad ty fota server unese, ev to můžu ládovat jinam)

konev1.jpg

konev2.jpg

konev3.jpg
<<

Michaeles

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 285

Registrován: 25. 11. 2012 20:52

Příspěvek 26. 11. 2014 17:39

Re: Výběr Yixing konvičky.

Mám doma úplně stejnou konvičku a čajuje se mě s ní úplně super :)
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 1. 12. 2014 05:24

Re: Výběr Yixing konvičky.

ke konvickam tvaru shuiping je nutne napsat, ze jejich prednosti je jednoduchost, urcita skromnost a zaroven misty nedokonalost, jez jsou veci, mimo jine, proc tyto konvicky lide maji radi.
Take je treba mit vice trpelivosti v pocatku zacajovavani. Oproti jinym druhum yixingu, shuiping konvicky se delaji pomerne jednoduse, tradicne v deseti krocich, vyrobce se nikd nevraci zpet a neopravuje.
Vicko konvicky casto zpocatku nesedi tolik, mirne netesneni je bezne. u techto konvi se nikdy nebrousilo vicko a tak se v prvnich tydnech netoci lehce, jak to je u novych konvi, ale po case se vicko krasne opracuje.
Konvicky shuiping casto oceni.spise lide, kterym uz mnoho ruznych konvic v rukou proslo, a ze vseho prepychu a slozitych tvaru se vraci zpet k jednoduchosti.

Tradicni shuiping se nedelaji rucne, vzdy jsou z formy a pote se rucne dodelavaji. Rucne delane se vyskytuji take, ale milovnik trad. shuiping je nikdy moc neoceni, pro jejich dokonalost.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 1. 12. 2014 17:55

Re: Výběr Yixing konvičky.

No, tak nějak to bude. Já jsem na tenhle tvar ze začátku dost zahlížel, bo je takový obyčejný, nicméně, v jednoduchosti je krása. Teď zjišťuji, že většina mých konví jsou shui ping.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 25. 12. 2014 21:33

Re: Výběr Yixing konvičky.

Tak jsem ji pořádně testnul a oproti porcelánovému gaiwanu nerozpoznávám žádnou změnu v chuti. Ještě jí proženu nějaký oolong a možná zelenáč, ale jeví se mi dosti inertně.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 25. 12. 2014 21:44

Re: Výběr Yixing konvičky.

To poznáš až bude začajovaná na konkrétní čaj, pak ten čaj udelej jinde a pak porovnej. Hned těžko neco poznáš...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 25. 12. 2014 23:00

Re: Výběr Yixing konvičky.

Pokud má konvička fungovat tak, že a) uvolňuje do čaje trošku železa, nebo b) na svém porézním povrchu čaj částečně oxiduje, tak by měl být efekt poznat hned.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 26. 12. 2014 12:16

Re: Výběr Yixing konvičky.

U jistých čajů bys to možná poznal hned, po zkušenostech, ale to je teorie. V praxi to poznáš, až když se konvička začajuje a začne fungovat.
Dělal jsem velký slepy test ve 3 lidech s několika hlínami - nové konvičky nebo sterilizované, efekt byl minimální (u nějakých čajů nic u nějakých lehké zlepšení ale i zhoršení, ale minimální). U začajovaných konviček (ty samé a ten samý čaj) byl efekt znatelný a poznali to všichni 3 testeři.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 27. 12. 2014 00:11

Re: Výběr Yixing konvičky.

Davčcha: u hodně porézních a méně pálených konviček poznáte, že vám ze začátku žere chuť a hodně obírá o vůni, po čase se začajuje a naopak je radost s ní pracovat, tu co máte, tedy více pálenou konev, je to tak jak píše Dzin, nejdříve neni nic moc výrazného vidět, radost se dostavuje pomalu, rozdíl pak uvidíte po pár měsících kdy si uděáte stejný čaj v gaiwanu a v konvičce a ta chuť bude jinačí.
Nicméně ty hodnoty yixingu nejsou jen v chuti, ale i v tom, že u starších čajů prostě čaj neoxiduje, neodejde tak jako v porcelánu a lze jej bez obav popíjet i dny. To je jeden z velkých kladů,
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 28. 12. 2014 15:03

Re: Výběr Yixing konvičky.

Tak uvidíme. Po pár měsících to samozřejmě přetestnu. Tuhle jsem četl tuším na blogu, který píše známý sběratel "teaism", že kdysi, v 70. letech, ty factory 1 konve stály tak dva dolary. Tak to by šlo - normální cena za dosti spotřební materiál.
PředchozíDalší

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz