Jak poznat pravý yixing od falešného

<<

mig

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 24. 1. 2014 11:33

Příspěvek 29. 1. 2015 16:22

Jak poznat pravý yixing od falešného

Zdravím, chtěl bych si koupit svoji první yixing konvičku (tak 200ml) na zelený pu erh. Jak poznat pravý yixing třeba na e-bay nebo aliexpress? Tak samozřejmě nemusí to být zrovna z těchto "shopů" pokud bude něco podobného v té samé (podobné) cenové relaci v ČR :-)

Děkuji
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 29. 1. 2015 16:26

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Už jsme to tu řešili, na dálku velmi težko. Z kvalitních obrázků snad. Připadne posli konkrétní. LongFeng má konvičky z Yixingu, čajwan také.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

mig

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 24. 1. 2014 11:33

Příspěvek 29. 1. 2015 16:32

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Díky. Koukám na ty e-shopy a to abych vyhrál ve sportce... Hodí se na zelený pu erh nějaký konkrétní tvar (i když se mi to zdá zvlášťní...) nebo je to jedno?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 29. 1. 2015 16:38

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Tvar je spiš praktická a designová záležitost, vhodnost čaje určuje typ hlíny a velikost..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 29. 1. 2015 16:50

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Na puerh bych volil pro 1-2 lidi tak 100 ml, něco co nejvíc kulatého s tlustšími stěnami, aby to dobře drželo teplo. Na mladší shengy se podle toho co jsem četl osvědčuje duanni (žlutá hlína), osobně jednu na takové mladé mám.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 29. 1. 2015 17:27

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Na cajwan.cz mají současné, slušně zpracované a z kvalitních hlín provedené konve o mistra Zhou...Bohužel se mistr s manželkou se orientuje na větší konve, ale i tak se tam dá najít pár menších kousků do 120 ml.

Na longfengu mají teď taky spíše nabídku větších konví, na sheng pro jednoho až dva pijáky velké..Něco dle mého přesvědčení kopie Yixing 1st Factory (ale i tak dost slušné konve, pokud člověk nechce vrážet dost peněz do originálů).

Na ebay apod, pokud se v problematice neorientuješ tak to je jako kupovat zajíce v pytli. Dneska tam například proběhli tři aukce shui ping konviček od prodejce ze Singapuru, tak na 80% pravé Hei Ni, nebo Dark ZiNi z 80. let, všechno s shiping 20 až 30 USD a vyvolávací cenou průměrně 30 USD a nikdo nepřihodil...Tak lituji, že došly finance :D

A tak z mého pohledu, pokud chceš dost solidní konvičku, zaručeně pravou a za přijatelný peníz, podívej na na obchod chawangshop. Pan Brož přidal v poslední době do eshopu spoustu slušných konví a hlavně malého objemu. Na sheng ideální...Např tato Dark ZiNi 85 ml. Stejnou konev, ze stejné hlíny tam můžeš pořídit i jako 65 ml, či 125 ml.

Edit:

Ještě se můžeš podívat na pu-erh.sk. Peťo Staník tam prodává konve z továrny Jing Dian Tao Fang, což jsou opět výborné kousky, z velmi kvalitní hlíny za dost dobrou cenu, obzvlášť, když si to člověk srovná s cenami v Číne.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 29. 1. 2015 21:43

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Originál konev z obrázku těžko poznáš a pokud nemáš znalosti, tak ani když ji máš v ruce.
<<

mig

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 24. 1. 2014 11:33

Příspěvek 31. 1. 2015 21:33

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Děkuji za reakce. Raději bych nějakou větší kolem 200ml nebo cca 150ml (něco zabere listí, nedoleju ji plnou a na pití zatím preferuji skleněný hrneček s ouškem).

Co třeba tohle?
http://www.ebay.com/itm/Yixing-Zisha-Ha ... 589c16c61b

nebo
http://www.chawangshop.com/index.php/te ... 160cc.html

?

Děkuji
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 31. 1. 2015 22:14

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Ber tu z Chawangu ;-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 1. 2. 2015 09:48

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Jednoznačně! Vypadají dost podobně (myslím materiál), nicméně pro ten Chawang jasně hraje jistota, že je to přesně to, co deklaruje.
Pokud jde o ten objem tak 200 a 150 ml je setsakramentský rozdíl! Pokud máš kde, doporučuji si to prakticky vyzkoušet. Stejně tak ten předpoklad s "nedoléváním" celého objemu. Ne že by to nešlo, ale je to dost velká komplikace. :-)
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 1. 2. 2015 10:58

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Na chawangshopu seženeš i menší shui ping, viz třeba můj předešlý post. K tomu nedolévání, já těd dávám stranou i 150 ml konev, která je na mne moc velká a pokud úplně nejlépe nedrží teplo, či bere hodně tepelné energie z vody, může konev při nalití jen do půlky vykazovat i 10 stupňů rozdíl, oproti tomu, kdyby jsi naplnil konev plnou. A ještě je tu risk, že konev naplněná do půlky nemusí slévat tak, jak má.

Ale pokud máš objem dlouhodobě vyzkoušený a nedělá ti problém, tak běž do té z chawanshopu. Jinak objednávku vyřídí až 8. února.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 1. 2. 2015 11:17

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Přesně tak! Nerow to popsal velmi správně. Prostě to není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Kdybych to nevyzkoušel na vlastní kůži, tak bych to nepředpokládal. Prostě, pokud nemáš kolem sebe někoho, kdo čajuje, má pár konví a předvede Ti to, zkus se poptat v nějaké čajovně. Zkus to a budeš mít jistotu, že až pomine prvotní nadšení z koupě prvního kousku Yixingu, skončí tento v lepším případě jako dekorace na poličce. :-)
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 1. 2. 2015 11:33

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Přesně tak. Ze začátku jsem to uspěchal a dvě konve jsou zahrabány hluboko ve skříni. Jestli jde o finance, že ty menší jsou nad tvůj aktuální rozpočet, nebo jen nad částku, kterou jsi ochotný do toho investovat...Je dobré k tomu přistupovat, že se jedná o nástroj, který bude sloužit celý život. Budeš konev často používat a tak je trěba, aby vyhovovala na 100% a klidně si připlatit ten tisíc třeba navíc.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 1. 2. 2015 22:16

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Tak především u vícenálevových čajů je 100 ml už pro 2-3 lidi. Pro jednoho člověka je tak 65 ml. Konvička se dolévá až nahoru, a to kromě jiného proto, že je do ní blbě vidět , takže se ti bude špatně trefovat objem vody a budeš mít špatnou opakovatelnost nálevu. Osobně bych ti stejně doporučil porcelánovej gaiwan, išing je trochu ruleta z pohledu vlivu na čaj.
<<

mig

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 24. 1. 2014 11:33

Příspěvek 1. 2. 2015 22:54

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Tři roky dělám pu erh ve skleněné konvičce a chtěl jsem vyzkoušet něco jiného. Množství listů a vody už mám trochu v oku na cca 250ml skleněnou konvičku (dolévám trochu nad 1/2), první louh kolem 30s (záleží na druhu čaje, někdy je to hodně, někdy málo). Objednával jsem pár koláčů naslepo, ale není to ono. Pak tu mám asi 20 vzorků z YS a mezi nima už mám pár favoritů, tak čekám až bude slevová akce :-)

Vezmu tedy tu menší. Z čeho tak malé množství pijete z kalíšků? Doteď jsem pil ze skleněného hrníčku. Kalíšky mám, ale zatím mi nějak k srdci nepřirostly...
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 1. 2. 2015 23:03

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Z mističek. Ale třeba si dojdi v Praze do Jeruzalémské do orijinu, tam mají taky pěkný konve. Nezapomeň, že k ceně konve je třeba připočítat poštovné, pokud to chytí celnice, tak ještě x 1,20 DPH a kurz dolaru je teď opravdu otřesný.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 2. 2015 00:02

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Záleží kolik času máš a kolik čaje vypiješ. 100 ml konvička je asi 70-80 ml čaje z nálevu ( je třeba odečíst nasáknuté listy). Pokud uděláš z čaje 5-10 nálevů (nekdy i méně) tak to je tak 350 - 800 ml čaje. Což je pro jednoho ideální. (bavíme se o průměru, žízeň to nezažene, ale na požítek ok). Každý má na to jiný názor, ale já mam na vícenálevové archivy konvičky o průměru cca 100 ml a 150 ml, na méně nálevové (do 7 nálevů) konvičku cca 180 ml. Je to pro mě akorát.
Já v tomto ohledu sklo nemám rád.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

mig

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 24. 1. 2014 11:33

Příspěvek 2. 2. 2015 19:55

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Vy nálevy sléváte dohromady nebo srkáte každých cca 70ml zvlášť? Já to tedy srkám zvlášť, ale jeden nálev mám cca 150ml...
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 2. 2. 2015 20:38

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Nejsem si jist, zda zcela dobře rozumím otázce, takže pokud má odpověď nedává smysl, omlouvám se dopředu.
Zaliji, počkám příslušnou dobu louhování listí, sliji, vypiji. To vše do kola, do vyčerpání "potenciálu" listí. A v tom objemu to právě vězí, abych tak řekl. Pokud je čaj dost "potentní" a dá řekněme osm nálevů v plné kvalitě, může být 150 ml konvička pro osamělého pijáka už dost na hraně. Protože to jednak zabere dost času, bude to rychleji chladnout, to než vypije každou dávku, no a na konci máme hezký litřík a dvě decky "echt" čaje. A to by leckdo nemusel dát!
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 2. 2. 2015 21:22

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

mig píše:Z čeho tak malé množství pijete z kalíšků? Doteď jsem pil ze skleněného hrníčku. Kalíšky mám, ale zatím mi nějak k srdci nepřirostly...


Všechno má svůj čas a vývoj. Časem ti kalíšky určitě přirostou k srdci. Taky hodně záleží, jakým způsobem je člověk využije. Já třeba i když čajuji sám, slévám rovnou do třech kalíšků umístěných na talířku. Vždycky tak, aby tři kalíšky daly dohromady objem konvičky. Takže když je teď na cestě 65 ml konvička, pořídil jsem si 3x 20 ml šálky.

Pro osamělého pijáka je asi nejlepší a nejednoduší slévat rovnou do většího šálku o objemu konvičky.

Pokud máš menší mističky, tak lze použít při slévání mezičlánek (např. džbánek) a z něj pak postupně dolévat do kalíšku. Džbánek jde nahradit druhou konvičkou (porcelánovou, či nejlépe druhou yixing konvičkou, která se pak krásně a rychleji začajovává).
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 2. 2015 21:30

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Je fakt, že někde to dělají slitím treba 8 nálevů dohromady... zkousel jsem to a prijde mi to škoda, nevychutnat si každý nálev zvlášť.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 3. 2. 2015 17:35

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Nálevy, zejména u pěkných archivních čajů, odděluji. K problematice objemu - souhlasím se zde vyřčeným, pro mou povětšinou dvoučlennou domácnost je 100ml akorát, větší objem a to cca 150ml volím na bílé čaje, které mají objemný list. Když piji sám, slévám do japonské porcelánové misky cca 180ml, miska má i pokličku, takže ideální pokud chci malinko zpomalit chladnutí. Pokud nás pije více, také preferuji porcelán (mističky 30-40ml), ale mám i pěknou autorskou keramiku 50ml misek - ideální pokud pijeme ve dvou. Trochu výjimku tvoří Darjeelingy, kdy mám rád hrubší hlínu a vyšší užší šálky bez oušek. Spoustu věcí také volím pocitově pro ten který čaj a pro mou náladu :-) To co jsem popsal je však to co u mne většinou převažuje.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 7. 2. 2015 15:26

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

K té prvotní otázce, co je pravý a co je falešný Yixing, asi je možná dobré si definovat nějak co si pod pojmem falešný představit přesně. Těch variací je mnoho, opravdu mnoho, a často se zneužívá slovo falešný, ač věc může být třeba "jen" nesprávně datovaná atd.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 8. 2. 2015 11:58

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Taky to můžeme redukovat na otázku "jak poznat nefunkční išing od funkčního".
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 8. 2. 2015 17:05

Re: Jak poznat pravý yixing od falešného

Tak ta samá otázka ale padla před několika týdny zde viewtopic.php?f=19&t=599&start=175 ode mne a napsal jste na to už odpověď , nebo ?
Další

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz