Knihy

<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 3. 1. 2015 12:26

Knihy

Ahoj, tak se pochlubte, jaké knihy o čaji máte, jaké se vám líbí a co na ně říkáte...

Já mám doma příběh čaje- podle mě krásná knížka je to ale opravdu příběh. A je třeba vzít v potaz rok vydání. A poté všechny čaje číny... Také pěkně zpracované ale značně zkrácené a zestručněné. Ale určitě fajn pro lidi kteří si rádi čtou právě přímo o jednotlivých čajích. Chutě a tak...

Jinak scháním jednu knihu nebo její stručný popisek či tak. Tuším že se jmenuje Seiwan Chawa od Oeda Ryuho vydaná 1756- je to první ryze japonská kniha o Sencha. Nemáte jí někdo ?
<<

wigwam

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 35

Registrován: 2. 6. 2012 04:17

Příspěvek 7. 3. 2015 21:50

Re: Knihy

Ahoj,

tak zrovna zbieranim Ceskych a Slovenskych knih o caji sa uz dlhsie bavim, takze diki za tuto temu :)

Moja srdcova zalezitost je "Vse o caji pro cajomily" od Karla Valtera, bola to prva knizka o caji ktoru som mal vobec v rukach a z velkej casti som sa prave kvoli nej k caju blizsie dostal.

Pribeh caje taktiez povazujem za uplny top, velmi krasna kniha s nadhernymi fotkami a krasnymi uryvkami orientalnej literatury, kvoli nej som sa zasa dostal k skvelemu cinskemu romanu "Sen v cervenem dome".

Za krasne povazujem aj ceske vydanie Lu Yu-ho Klasickej knihy o caji, v preklade docentky Lomovej.

Z hladiska vynimocnosti povazujem za svoje najlepsie kusky Knihu o caji Kakuzo Okakuru v prvorepublikovom vydani a "Cajove minimum" z dob socializmu v samizdatovom vydani.
<<

premas

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 10. 3. 2015 00:15

Příspěvek 26. 3. 2015 00:14

Re: Knihy

Dle mého názoru Příběh čaje je TOP a nic lepšího u nás nevyšlo. Je to krásně zpracovaná a oběmná kniha.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 26. 3. 2015 12:34

Re: Knihy

Tak samozřejmě Lu Ju a Klasickou knihu o čaji, Všechny čaje Číny, z posledních Wang Jidong: Pu-erh Tea, což je slušné shrnutí o pu-erhu a nejnovější je Pu-er Tea, Ancient Caravans and the urban chic, což je myslím naprosto mimořádná kniha o sociálním pozadí pu-erhu a jeho moderní historii. Sice neobsahuje moc informací o tom, jak pu-erh skladovat, jaké oblasti jsou nejlepší atd. ale o tomto čaji a jeho podstatě vypovídá mnohem víc, než jiné publikace. Varování: kniha způsobuje deziluze.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 11. 2. 2017 08:10

Re: Knihy

Čítali ste tu novú knihu od Karela Valtera - Lexikon dobrých čaju?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 11. 2. 2017 12:06

Re: Knihy

Mám od něho tu prvni knihu, je tam mnoho nepresnosti, tím že autor o jistých skupinách čajů nevi nic, ale chtel obsahnout celé spektum čajů.
Snad poradí nekdo, kdo tuto novou má.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 17. 3. 2017 12:55

Re: Knihy

Vyšla nová kniha: Tea: A User’s Guide https://www.worldoftea.org/available-no ... ers-guide/
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 17. 3. 2017 17:00

Re: Knihy

Četl jste to někdo? Možná bych si to koupil, teda, pokud to dává smysl.
Myslím, že jsem někde narazil na poznámku, že tam mají všechny teploty ve Farenhaitech. :-)
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 18. 3. 2017 19:54

Re: Knihy

Ještě jsem se nedostal ani k nákupu. Ale po netu jsou recenze.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 25. 8. 2017 17:27

Re: Knihy

Dnes mi došla Příběh čaje. To nie je kniha, to je encyklopédia! Skvelá, proste skvelá!!! Už sa neviem dočkať kedy ju prečítam ;;-)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 26. 8. 2017 11:58

Re: Knihy

Promiň, nechci ti kazit radost, ale vidím to poněkud jinak.
Podle mě je to hezky udělaná, obrázková knížka pro úplné laiky. Hezká. To jo.
No uvidíš. Dej vědět jak to dopadlo. :-)
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 26. 8. 2017 12:10

Re: Knihy

V pohode :) Každý ma na ňu iný názor. V čajovni som prečítal asi 100 strán a veľmi sa mi páčila. Celkom ma v nej zaujala hlavne tá cesta čaju. Od neviem akého storočia až posúčasnosť a tiež história Číny.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 5. 1. 2018 09:26

Re: Knihy

Tak jsem udělal během Vánoc zajímavou zkušenost.
V knihovně jsem vzal bezděčně do ruky a zběžně prolistoval známou a (autoři a obecenstvo prominou) mnou poněkud podceněnou knihu "Všechny čaje Číny".
Mám jí dlouho. Přečetl jsem jí a jak už jsem předeslal, moc mě tehdy nevzala. Tenkrát! Teď jsem jí doslova "zhltal" za jeden den, a to jsem ještě musel třikrát denně venčit smečku borderteriérů. Samozřejmě, že i dnes, ale zejména v době vydání přinášela kniha skutečně mnoho poznání, informací a vhledů. Asi jsem je nedokázal pochopit, resp. syntetizovat a tím docenit. Až dnes.
Skutečně mě překvapilo, že v knize je pramálo zavádějících informací, poplatných době. Snad bych jmenoval jen až roztomilou ekvilibristiku s pojmy oxidace / fermentace (ve své době populární to téma k disputacím). Zejména, když autor (pardon, možná překladatel) nejprve omyl vysvětlí a věc tudíž uvede na pravou míru, aby následně do konce knihy zatvrzele používal terminologii špatně. Ale to pro mě, jako čtenáře, bylo spíše zábavné. Na několika místech jsem zavětřil i snahu překladu směřovat na české čtenářstvo, citlivě a nerušivě, což je další plus. Výprava a zpracování působí velmi decentně. Pokud jste to ještě nečetli, vřele doporučuji. Pokud ano, prolistujte to znovu. :-)
No, prostě dobrý! Asi by kniha chtěla doplnění (nikoli revizi). Mapy. Barevné fotografie (ale ty mi vlastně chybí nejméně). A hlavně, následnou propagaci.
Tak co na to nakladatelé?
Naposledy upravil Stan dne 19. 2. 2021 15:47, celkově upraveno 1
<<

mahdi

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 77

Registrován: 3. 11. 2013 17:33

Příspěvek 6. 1. 2018 23:01

Re: Knihy

No ja mam porad z te knizky poznacenych asi 5 druhu caje co chci zkusit, lec zcela nesehnatelny v obchodech pro zapadaky ... je to fajn knizka, o tom zadna :)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 7. 1. 2018 13:20

Re: Knihy

Asi bych oslovil přímo (myšleno mailem) obchodníky, co vozí přímo z Číny.
To, že se čaj nevozí může být dáno jeho výjimečností, čímž ho činí jeho cena nezajímavým, či nedostupným pro "normální klientelu. Nebo nepatří k vyhlášeným, známým a tudíž poptávaným čajům (tady je otázka, jak by se v té knize vzal, že), ačkoli na trhu je relativně dostupný, alespoň lokálně. No, a nakonec, a to je taky možné, je ho z pohledu Číňanů pro nás , barbary škoda. Takže ho prostě neprodají. Z našeho pohledu divné, leč možné. I s tím jsem se setkal.
<<

ZuzkaM

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 1

Registrován: 13. 1. 2018 10:07

Příspěvek 13. 1. 2018 10:11

Re: Knihy

Na (skoro) všechno z Číny je tady aliexpress :-) ... kupovala jsem tam nějaké čajové soupravy... sice jsem na ně čekala asi měsíc a půl ale bylo to levné a jsou fakt pěkné (díky slevám z http://promocodius.com/cz/ ještě levnější než přímo z ali).
Je dost možné že budou mít i čaje a pokud ne tak je rychle začnou nabízet :-)
Z.
<<

mahdi

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 77

Registrován: 3. 11. 2013 17:33

Příspěvek 13. 1. 2018 21:14

Re: Knihy

Nic proti Zuzka, ale to je dost naivni predstava ... caj (kvalitni) je hlavne o duveryhodnym zdroji. A to ali - z myho pohledu - rozhode nesplnuje.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 1. 2018 22:31

Re: Knihy

2 ZuzkaM: mahdi má pravdu, tam opravdu kvalitní čaj nenajdeš ani omylem...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 30. 8. 2019 10:29

Re: Knihy

Doufám, že to tady nebudu moc "plevelit", kdy se zmíním o knížce, která nepojednává o čaji. Jde o publikaci nakladatelství Pragma:
Edward S. Morse, Japonské domy a vše co k nim patří.
Naprosto skvělá kniha pro každého fandu východní kultury, kterou autor napsal po delší době prožité v Japonsku. A to v době, kdy ještě tradiční domy stály a hlavně se v nich bydlelo, v roce 1885! Dokonce si myslím, že pokud někdo studuje architekturu, je vlastnictví téhle knihy doslova povinnost. Je navíc doslova napěchována skvělými ilustracemi.
Fakt doporučuji. A ještě je na pultech. :-)

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz