Pěstujete někdo doma čaj?

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 7. 2015 11:59

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

KLidne presad, ale nech rostlinu ve stínu a dej pozor, aby zeminy meli stejné teploty a vyvaruj se šoku. Přesad z celým balem do vetšiho a ros listy pár dní, než se rostlina prizpůsobí, zdruraznuji nech ji ve stinu, ale na svetle, ne na plném slunci.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

7inline

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 33

Registrován: 13. 7. 2015 13:44

Příspěvek 19. 7. 2015 12:09

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Zatim jsem je na přímé slunce ani nedal, bojim se, že by je to sežehlo. Ok, a kromě rosení, tu zeminu nemám ani navlhčit při přesazení ?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 7. 2015 12:18

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Ano, klasicky to zalij vodou nejlepe o pár stupnu teplejsí nebo stejné teploty.
Já nemam čajovník uplne na primem slunci, jeden ve stinu a druhy sice na jiznim okne, ale mezi citrusy, tak je hodne stiněný. Nejlepe se mu darilo na západním okne na parapetu, krásne rostl i kvetl, pak odešel asi za 2-3 roky uplne a nevim proč.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

7inline

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 33

Registrován: 13. 7. 2015 13:44

Příspěvek 19. 7. 2015 12:32

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

S těmi citrusy je to zajímavé. Jak jsem prve čajovníky viděl a osahal je, připomněly mi citrusy. Mám dva - rangpura a ten druhý nevim přesně, dal jsem k nim jednoho afrikána (četl jsem o něm, že afrikán je skupinový) a daří se mu u nich. Kdybych k nim přidal čajovníky dařilo by se jim pospolu víc ?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 7. 2015 12:38

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Myslím že tím nic nezkazíš :-)

Tak tady jsou ti 3 moji klucí :-) Jeden jeste neni presazeni a je v Jifě zatím. :-)

Obrázek Obrázek Obrázek
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 21. 7. 2015 06:30

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

7inline: Dík za tip na CZU. Nedostal jsem se tam, ale došla tam manželka. takže už mám doma i čajovník od nich. Obsluhoval ji ale muž a od něho se dozvěděla, že ještě rok dva (vzhledem k prodávaným) je přezimují v bezmrazé místnosti a poté je přesadí do pařníku.
Díval jsem se na stránky s historií botanické zahrady CZU ( http://www.its.czu.cz/cs/?r=2204 ) a tam jsem narazil na text "Postupně se začala shromažďovat kolekce užitkových sbírkových rostlin. Jako první byl osázen subtropický skleník rostlinami, které v zimním období vyžadují nižší teplotu. Byly to hlavně citrusy dovezené z Krymu Prof. Františkem Pospíšilem." Přitom jsem si vzpomněl, že právě Franišek Pospíšil napsal několik několik knih o pěstování exotických rostlin a že právě z nich mám tu informaci o čajovnících v pařeništích. O víkendu zkusím něco z toho najít.
<<

7inline

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 33

Registrován: 13. 7. 2015 13:44

Příspěvek 23. 7. 2015 20:50

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

přesadil jsem dva čajovníky, ale nevim, jestli
upřednostňovat širší květináče nebo vysoké...vzal jsem co bylo po ruce-tedy širší,
do spodu dal kamínky a do zeminy (černozem) přidal staré jehličí. Snad je to tak ok (?).
Zeminu pořádně upěchovat nebo jen trochu ?
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 23. 7. 2015 21:19

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

S jehličím zkušenost nemám, zůstávám u rašeliny. Tvar květináčů nepovažuji za podstatný, spíš jinou věc. Nevím, jestli se mnou budou ostatní souhlasit, ale na VIP rostliny nepoužívám černé plastové květináče (při této velikosti). Jednak si myslím, že jsou neprodyšnější proti hliněným - a tedy náchylnější k přemokření a na druhou stranu černá barva pohlcuje teplo, takže se na sluníčku rychle rozpálí a přehřejí kořeny. Míru pěchování posoudit neumím :-) nenapadlo mě vytvářet stupnici pěchovanosti. Asi spíš víc než míň.
<<

7inline

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 33

Registrován: 13. 7. 2015 13:44

Příspěvek 23. 7. 2015 21:45

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

nezkoušel jsem to, ale mám za to, že ty hliněné budou teplo vézt daleko víc a déle než plast..O propustnosti hliněných jsem sice četl, ale těžko říct, nemyslim si, že by to byl tak velký rozdíl..Plastovky mám zadarmo, nerozbijí se atd - prostě snazší manipulace. U některých rostlin je stupeň "napěchovanosti" :-RD celkem podstatný - vlastně se tim vracíme k prodyšnosti, přehřátí atd...
Možná by mohl poradit něaký domorodý číňan. Popřemýšlim, za kym v Praze zajít a zeptat se.
<<

7inline

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 33

Registrován: 13. 7. 2015 13:44

Příspěvek 23. 7. 2015 22:16

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

to jsou ti hoši ze semínek...Říkám si, jestli jsem neudělal hloupost koupí již zasazených...měli by jsme se snažit vypěstovat odolné čajovníky, vybírat ty co přežijí a zbytečně je nepiplat - prostě selekce vhodná pro podmínky v ČR. Znám se celkem s majitelem čajovny, která pro semeniště.cz umožňuje osobní odběr. Zeptám se ho, jestli by nemohl zajistit víc semínek řekněme za symbolickou cenu pro šlechtění.
Naposledy upravil 7inline dne 23. 7. 2015 22:18, celkově upraveno 1
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 23. 7. 2015 22:18

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Borka, nebo jehličnatka, neni jehličí. Musis hloubeji :-)
Plastáky rád nemám, jsou tak tenké že nevyrovnají vůbec žádnou teplotu, prodyšnost nulová - naopak zaparí koreny a mohou rychleji uhnívat. O tom že se rozpálí kvuli barvě ani nemluvím.
Když už plastáky, tak keramický obal přes ne, to pak je už jiná liga... Preferuji hlinené, prodysne ikdyž z glazurou. Vytváří lepsi mikroklima, vyrovnávají lepe tepoty a koneckonců, lépe vypadají...
Hlínu s citem, ono záleží o propustnosti samotné hlíny více než o míře upechovaní. Na jakém budou stanovišti?
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

7inline

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 33

Registrován: 13. 7. 2015 13:44

Příspěvek 23. 7. 2015 22:30

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

chci je nechat za zahradě - otevřené k východní straně, z jihu částečně zastíněno domem, západ a sever zastíněn tůjí...Neni to ideální místo, ale dejme tomu, že celý den budou v polostínu a závětří..
Druhá možnost je - ubytovat v podkroví pod trvale otevřené střešní okno při západní straně za pomeranče. Přímé paprsky jsou tam v červenci mezi 17-18h. a díky velikému zrcadlu postavenému proti oknu je zde dostatek světla celý den, ale né výheň
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 23. 7. 2015 22:43

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Zkus oboje, já bych volil tu 2. variantu.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 23. 7. 2015 23:07

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Pokud zvolíš tu první, tak květináče zapust do země.
<<

7inline

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 33

Registrován: 13. 7. 2015 13:44

Příspěvek 3. 8. 2015 12:12

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

na zahradě máme něakého parazita, všiml jsem si toho, až když začli osychat listy tomelu. Mám pocit, že to přelejzá i na čajovníky - tak jsem je radši dal k rangpurům ze zahrady do místnosti s otevřenym oknem. Máte něaké zkušenosti jak postupovat proti parazitům na listech ? (na fotce tomel)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 8. 2015 21:52

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Z té fotky toho moc videt není, ale prosímte, vkladej foto dle návodu který je zde.
viewtopic.php?f=32&t=572&p=10299#p10299
hlavne nám vyfot detail listu se škudcem :)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

7inline

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 33

Registrován: 13. 7. 2015 13:44

Příspěvek 3. 8. 2015 22:34

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

já tam toho škůdce najít nemůžu, jestli je mikroskopickej..houba, plíseň - nevim...prostě listy začnou jakoby schnout - objevují se malé dírky, které se zvětšují..později listy zčernaj
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 8. 2015 23:49

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

To může být cokoliv, plísen, houba jak jsi psal. Dělá to jen na tom tomelu? Není to suchem?
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

7inline

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 33

Registrován: 13. 7. 2015 13:44

Příspěvek 4. 8. 2015 02:16

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

našel jsem to i na jabloních, a malých ořešácích. Je to už víc týdnů, to jsem si prve myslel, že je to suchem, ale rozhodně neni...přemýšlim čim natírat listy. Trhat nebo střihat (ani ty postižené). Některé stromy v Praze v dosahu X km. jsou celé porostlé plísněmi
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 4. 8. 2015 10:49

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Zkus to nafotit dobře a dát na nejaké specializované forum, pripadne donést nekam na pracovistě kde se tím zajímají. Zkusit můžes veci ktere jsou relativně neškodné a pomáhají v podobných pripadech. Jako zálivka a postrik slabým roztokem hypermanganu, nejlepe po západu slunce, nikdy přes den.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

7inline

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 33

Registrován: 13. 7. 2015 13:44

Příspěvek 6. 8. 2015 11:12

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Díky za rady. Pro zatim jsem čajovníky schoval dovnitř a tomel dal na jiné místo - tady fotka tomelu Obrázek s těmi odborníky je to takové-no makové. Ani v bot. zahradě na Praze dvě nejsou extra odborníci na vše:).
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 6. 8. 2015 11:14

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Ano, je to problém diagnostikovat. Opravdu netusím co to je.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 6. 8. 2015 22:12

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Opravdu to může být "cokoliv". Zajímavé jsou ty tmavé středy. Může to být okus nějakých škůdců. Zřejmě ale něco "exotičtějšího" než mšice, ty bys viděl, Ale třeba dřepčíci na kapustě vyžírají malé dirky, kolem kterých usychá list. Dřepčík je jen několik mm velký brouček, který "seskaju" z listu, jakmile cítí nebezpečí. Může to být roztoč žijící v listu - nemáš šanci ho vidět. A samozřejmě to může být i projev plísňové choroby, či dokonce nedostatek nějakého prvku. Bohužel s tomelem u nás nejsou moc velké zkušenosti. Ale moc bych se nebál, že "choroba" přeleze na jiné rostliny (pochopitelně to neplatí pro mšice, svilušky, puklice...) - nějaké naší potvoře zachutnal tomel, na jiný druh rostliny by se musela přizpůsobit.
<<

7inline

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 33

Registrován: 13. 7. 2015 13:44

Příspěvek 6. 8. 2015 22:57

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

jen soudim podle toho co jsem viděl na zahradě, že to přelezlo z jabloně..Snažil jsem se načapat při činu něakého predátora - ve dne, nebo v noci..nic..můžu zkusit přehodit přes celý strom průhledný pytel, možná když seberu trochu kyslíku, něco to udělá.
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 7. 8. 2015 00:33

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Teoreticky může "přelézt" i plíseň nebo viroza, ale obvykle jsou jejich původci velmi specializovaní. Pokud myslíš, že je to opravdu nějaký hmyzí škůdce, můžeš zkusit postřik vojtěškovým nebo řepkovým olejem. Není to žádná "tvrdá chemie" a mám s tím velice dobré zkušenosti. Jen v jednom případě u jednoho citroníku (u jiných ne) zareagovala rostlina na postřik tmavými skvrnami na listech (v tomto případě byla ale součástí postřiku i protiplísňová látka - sázím spíš na ni).
PředchozíDalší

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz