Nákup - Začátek

<<

Michael90

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 26. 1. 2018 17:20

Příspěvek 27. 1. 2018 17:32

Nákup - Začátek

Zdravím komunitu tady na Tea Earth. :arrow:

Chci si pořídit nějaké nádobíčko a začít se svojím prvním čajováním. Fórko si tu pročítám asi 2 měsíce a musím říct, že mě to celkem slušně učarovalo :-pq

Dost se mi líbí Čínské Yixing konvičky a Japonské konvičky. Zhong mě až tak nepřitahuje, ale rád si nechám poradit od zkušenějších.
Čajové moře mi přijde zbytečné pro začátečníka. Nevím. Rád bych konvičku + nějaký šálek ze kterého to budu pít. Pít přímo ze Zhongu mi přijde nepohodlné, pro začátečníka :)

Rozhodně nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat levné věci, že ;-) . Pokud mi někdo může poradit kde nakupovat nádobí, budu rád. Našel jsem si tyhle obchody a to víceméně tady od Vás, co jsem tak pročítal - shengmu.cz, longfeng.cz. Dále bych chtěl poprosit o radu, kde nakoupit samotný čaj, v lepším případě potvrdit můj postřeh :D

Jinak mě momentálně velmi přitahují čaje typu Pu Erh (před spaním, přes den, uklidnit tělo i duši). Hledám teď spíš čaje harmonizující mysl, tělo a životní energie, než nějaký ranní nakopávač (jinak kafe nepiji, mám své důvody a jeden z nich je, že vadí mému žaludku :-) )

Ohřev vody naprosto jasný, až budou penízky tak chci koupit nějaké kamínka, to bude asi o něčem jiném (miluji oheň, srčení vody, relax) :-) :-pq Zatím si dovolím použít filtrovanou vodu z vodovodu (přes Britu) a ohřev ve sklěnené rychlovarce .. :)

Pokud by někdo měl konvičku na prodej, šálek nebo nějaký čaj - klidně mi napište. Vážím si toho. :arrow:

Díky za případné reakce.

PS: dobré chutnání pokud právě pijete Tee :-pq
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 27. 1. 2018 22:57

Re: Nákup - Začátek

Zdravím a vítám,
to je fajn, že Tě to tak chytlo.
Určíte longfeng a chawangshop.com, domluvís se i česky, Honza Brož, majitel, žíje v Číně.... shengmu jak co....
slavnecaje.cz také super. teamountain na indické a japonce...
Pokud chawang, tak z puerů pro denní popíjení Myanmar Kokang 2006, dnes již archivní čaj za bombovou cenu! Mám ho doma snad 5 kg :D
Z tmavých (na večer, ale v zime i na snídani) prakticky cokoliv... rozhodne zkus nejaké dobré Liu Bao (podobné shu pueru) nebo také Liu An, jeden z nejstarsich čajů... buc Chawang, nebo klidne Slavné čaje....
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Michael90

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 26. 1. 2018 17:20

Příspěvek 29. 1. 2018 18:49

Re: Nákup - Začátek

Dzin Tea Racer píše:Zdravím a vítám,
to je fajn, že Tě to tak chytlo.
Určíte longfeng a chawangshop.com, domluvís se i česky, Honza Brož, majitel, žíje v Číně.... shengmu jak co....
slavnecaje.cz také super. teamountain na indické a japonce...
Pokud chawang, tak z puerů pro denní popíjení Myanmar Kokang 2006, dnes již archivní čaj za bombovou cenu! Mám ho doma snad 5 kg :D
Z tmavých (na večer, ale v zime i na snídani) prakticky cokoliv... rozhodne zkus nejaké dobré Liu Bao (podobné shu pueru) nebo také Liu An, jeden z nejstarsich čajů... buc Chawang, nebo klidne Slavné čaje....



Ahoj Dzine,

Díky za ohlas. Tak jsem se nakonec přeci jenom rozhodl pro základní porcelánový zhong 140ml + porcelánový šálek. Jinak jsem dal na tvoji radu a objednal si tohle ze slavnecaje.cz :

1992 CNNP velkolisté Liu Bao (malajské skladování) - 10g (na to se moc teším, vypiji si ho až něco lehce napiju z ostatnich, fascinuje mě jeho stáři)
2010 Menghai Gongting Shu San Cha Pu-erh - 50g
2010 Liu Bao z CNNP Duoteli - speciální třída (malajské skladování) - 50g
2011 Shaanxi Shouzhu Jingwei Fuzhuan - 50g
2015 Liu-an Dian Bu Tan Zhou Lou - 50g
2016 Liči černý čaj z Kuang-tung - 50g (veřím že to bude vyborné i jako ledový čaj, když ho dám macerovat přes noc do lednice :-) )

Co na to říkáš ?

Hodně me baví si hledat o jednotlivých čajích info hlavně to geografické momentálně z kama jak proč kdy :D

:)
<<

mahdi

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 77

Registrován: 3. 11. 2013 17:33

Příspěvek 29. 1. 2018 21:33

Re: Nákup - Začátek

cau, pises, ze zacinas, tak zkusim par postrehu k tem cajum co znam ...

- 1992 CNNP velkolisté Liu Bao (malajské skladování)

Na rozdil od mensi listove varianty je potreba dat vic lupeni a delsi casy (ma poznamka rika nakych 6.5 na 150ml konvicku a neco jako 30/30/35...)

2010 Menghai Gongting Shu San Cha Pu-erh - 50g

- u gongting vetsinou davam podstatne min a kratsi casy, neznam konkretni, ale pro odpich bych zacal 4g/150 a neco jako 15/12/15...

2011 Shaanxi Shouzhu Jingwei Fuzhuan - 50g

- u tohodle mam jen poznamku "neni spatny", takze asi nebyl extra zajimavej :)

2015 Liu-an Dian Bu Tan Zhou Lou - 50g

- sehnat kvalitni liu an, je vyhra ... mam objednanej kosicek, tak uvidime :) zacal bych 5g/150 30/20/30 nebo 20/15/25 podle pocitu z listu v ruce

Ber to jako subjektivni, muze ti to chutnat uplne jinak (velice pravdepodobny)!
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 29. 1. 2018 22:33

Re: Nákup - Začátek

Vítej,

na ty patrony od Brity bych dal bacha..Možná jsem měl jen smůlu, ale prošlo mi rukama asi 20 patron a vodu vždy chuťově výrazně zhoršovali.

Gaiwan bych určitě nezatracoval. Naopak si myslím, že v prvních letech si člověk vystačí jen a pouze s gaiwanem. Je to úžasný nástroj na poznání čaje, je tam možnost mít největší kontrolu nad listem.

A třeba k tomu Liu Anu, jeden z mých nejoblíbenějších čajů :-) Tam je největším klíčem k úspěchu velmi malé dávkování (něco jako špetka na 100 ml gaiwan) a velmi dlouhé louhování a velmi pomalé a opatrné slévání :-)

Jinak koukni, poslal jsem ti soukromou zprávu :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 29. 1. 2018 22:54

Re: Nákup - Začátek

Velmi dobrý výběr,
Liu An mene listu... vzal jsem asi 5 košíčků, můžeš jej pít hned, ale nechal bych je zrát asi 10 let ještě aspon.
Zkus nejaký zralejší sheng, ten Myanmar Kokang 2006 z Chawangu je parádní!
Lichi, urcite můžeš jako ledový....
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 30. 1. 2018 11:19

Re: Nákup - Začátek

Tak další fanda na fóru! Ať se ti tu líbí.
Ty čaje nechám stranou, jen snad, že je to všechno dobrý materiál. Nicméně jsem si téměř jist, že pokud by tohle byly mé první, které ochutnám, asi bych se "čajařem" nestal. Diplomaticky řečeno, považuji je za poněkud složité. Což ovšem nic zásadního neznamená, že?! :-)
Velmi dobrá volba je ten porcelán. Když se mě občas někdo zeptá na radu (a ne že by to bylo často) ohledně nákupu nádobí, dostane odpověď, že pro začátek je nákup Yixingu, podle mého názoru nesmysl. A v tu chvíli cítím, jak moc jsem tomu člověku zkazil radost. Většinou mě stejně neposlechne a koupí si nějaký předražený krám, který mu v tu chvíli učaruje. A ten je za půl roku někde vzadu na polici, jako hořká vzpomínka.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 30. 1. 2018 23:24

Re: Nákup - Začátek

Gaiwan - Zhong je klasika, dá se s tím kouzlit, pít přímo z neho slévat, videt jak se čaj barví, voní, vyvíjí.. je to paráda... používám denne :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Michael90

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 26. 1. 2018 17:20

Příspěvek 8. 2. 2018 18:37

Re: Nákup - Začátek

Jsem zpět :arrow: ,

zatím jsem ochutnal jen to liči jak teplý tak macerovaný z lednice (moc mi nejel, ale možna to bylo tím, že sem vypil 4-5 nálevu za sebou a ráno - bylo mně celkem zle, divný stav cítil jsem to celkem intenzivně :D )

Proto se chce zeptat, jak je to myšleno s těma nálevama ? jakože si dám první - vypiju ho a ty další postupně během dne, nebo se to pije hned za sebou ?

Jinak sem měl ted 2010 Liu Bao z CNNP Duoteli - speciální třída (malajské skladování) - louhoval sem první nálev 15s - 4g na 100ml (vypil jsem zatím jen první nálev a je výborný opravdu :-) )


PS: Do Pu Eru jsem se ještě nepustil, můj první Pu Er si nechávám na nějaký klidný večer, nebo až nastane ta pravá chvíle :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 2. 2018 11:08

Re: Nákup - Začátek

Lichi piji občas, ale na ráno bych na něj nemel chut vůbec. :-)
Nálevy: popisuji to zde..
http://www.tea-earth.net/priprava.html

Je na Tobě, jestli si čaj zalijes 5x a vypijes do 30 minut, nebo čajujes 4 h. Ale čaj by nemel uplne vychladnout (lístky) za jistý čas někdy v řádu hodin, se může tvořit plísen, ale neznám nikoho, kdo by se nejak priotrávil. Já bežne odejdu treba na zahrádku, do telocvicny a zaliji treba za 2 h znovu, ale déle než asi tak 5 h bych to nenechával, ale nemyslím si, že to nejde.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 27. 2. 2018 14:55

Re: Nákup - Začátek

Ty běžně prodávané pu-ery bejvaj obvykle nakopáváky, to není na večer dobrá volba. Doporučil bych ti pro začátek menší gaiwan, tak 100 ml, a do něj 2-3 gramy čaje. Konvičky až v době, kdy zjistíš, jaké čaje, v jakém množství a s kolika lidmi vlastně budeš pít. A projeď si celý sortiment, od bílých čajů (Bai Mu Tan), přes zelené oolongy, pečené oolongy (Wuyi, Fénix) a samozřejmě zelenáče, minimálně aspoň japonské gyokuro, senchu. A pak třeba zjistíš, že tvoje preference jsou jinde, než u vyhypovaných a nezřídka v dnešní době předražených pu-erů.

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz