Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 18. 2. 2017 22:49

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Mátě někdo zkušenost s usazeninou ne vápenitou, ale s "bahnitou"? Zkoušel jsem posledních 14 dní vodu z opukového podloží, která vyvěrá s podílem velmi jemného (jílu?). Krásně se to na tetsubinu chytá :D Po 14 dnech asi 1mm vrstva do výšky 3 cm..Kdyby to šlo tímto tempem, tak tam bude za pár let slušní vrstva :D . Co mne na tom nejvíce baví pozorovat, jak vrstva takto zapečeného bílého bahna na sebe lepí špínu. V prvé řade bílou krustu obarvuje rez z míst, kde není bílý nános..Ale např. voda z kohoutku teče s určitým poměrem "špíny"..Vždy po čajování zanechává na porcelánu černé fleky..Při použití takto vylepšené tetsubiny se špína lepí na bílé bahnitou usazeninu a voda je pak v porcelánu křišťálově čistá.
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 13. 9. 2018 15:32

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Mám dotaz laika, prosím o shovívavost :-? :-)

Už jsem pochopila že na vodu pouze litinku nesmaltovanou, ale dá se ta smaltovaná použít na čaj?

Líbí se mi jedna levná bazarová, nejspíš bych jí měla stejně hlavně jako dekoraci :D ale když už by tu byla, tak by mě zajímalo jestli by měla i případně praktické využití
https://www.sbazar.cz/jakichuk/detail/4 ... vym-sitkem
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 13. 9. 2018 18:36

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Netřeba se omlouvat. Jsme tu přesně pro tohle, a navíc, nejsou hloupé dotazy, pouze hloupé odpovědi. :-)
Smaltovaný povrch činí konvici z litiny prakticky naprosto inertní. Čili chová se podobně jako sklo, či hodně dobrý nerez. Takže louhovat v ní rozhodně lze, jen bych doporučil vyzkoušet čas, protože ten materiál pracuje s teplem dost specificky.
..a ještě jsem zapomněl, vodu v ní taky lze ohřívat, jen to bude prostě jako ve skle.............
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 9. 2018 19:04

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Jak psal Stan, jsou hloupé jen odpovedi...
Použití jak psal Stan také, jen nerez nebrat na nic ani na vareni, ničí vitamíny i každy čajař, kafař kdokoli, kdo pil cosi tepleho z nerezu, tak rekne, má to i jinou chut. Na tu vodu to nevadí tak zásadne, ale smalt je "sklo" tak pohoda, ale ničím ten čaj nevylepšíš ani nepokazíš. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 13. 9. 2018 19:35

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Pánové, děkuji vám za odpovědi :-)

Ještě bych se vrátila trochu off topic k tomu nerezu - to že ničí vitamíny jsem už slyšela, ale zas co už si pak pořídit do kuchyně na "běžné" vaření (teď nemyslím čajování" neškodného?
Já už dávno vyházela všechno se "spešl" nepřilnavým povrchem, mám doma už jen litinu a nerez na vaření a sklo na pečení. Takže vyhodit i nerez? :smile:
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 13. 9. 2018 19:37

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Jinak mnou zmiňovaná bazarová konvička bude podle fotky tato https://www.konvicky.com/litinove-konvi ... cerna.html
i když jsem majitele ještě nekontaktovala. Říká vám něco ta značka Iwachu nebo je to je rádobyznačka?
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 14. 9. 2018 07:22

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

:-)
No, já to tak tvrdě neberu (čímž nechci nikomu vymlouvat jeho postoj k nerezu). V nerezu normálně vařím, ostatně nenajdete žádnou potravinářskou výrobu, od mléka přes pivovary, až k masu, kde by ho nevyužívali. Třeba mám rychlovarku z nerezu a čajuji s ní léta.............Ovšem, jak jsem již napsal: "Není nerez, jako nerez!"
Litinu mám rád, jen je důležité ji správně ošetřit před použitím a pravidelně po použití (myšleno na přípravu pokrmů).
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 9. 2018 08:13

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Ale v té rychlovarce vaříš vodu, nikoliv čaj. Dej do termosky z nerezu čaj a uvidís jak zmení chut nebo si tam dej mléko, pivo, polévku :-)
Já to také nikomu nevymlouvám, ale je hodně známé že nerez ničí aktivní prvky jako vitaminy atd. Je to moda posledních let, mít vse z nerezu, pak to tak vypadá bohužel. Na vareni preferuji, smalt, keramiku, litinu (ikdyž i ta do jisté míry tohle ovlivnuje) a sklo. :-)
Jeden čas byla velikánská moda Teflon, dnes už asi není nikdo kdo by nevedel, co za svinstvo to je... nepoužívá se prakticky nikde a ted to je moda nerezu.
Nejlépe se vratit nostalgicky třeba ke stříbru ne? :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 14. 9. 2018 08:30

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Jo stříbro doporučuji :-) A není to žádná raketa, když jsme v Čechách. Konvice na vaření vody stojí cca 20 - 40k, konvička na louhování kolem 8k. Když jsme v Čechách, tak vezmeme měděný dobin a necháme postříbřit ryzím stříbrem a máme konvici na vaření vody (celkově to vyjde včetně dobinu na cca 3,5k - oproti 20-40k). Konvička na louhování pak též vyjde kolem 3,5k, když se využije na postříbření měděný základ.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 9. 2018 08:47

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

To zní velmi zajímavě!
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 14. 9. 2018 09:00

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Co se ještě hodně vyplatí je koupit měděnou konvičku na louhování (vychází kolem 1k i s poštou) a nechat pozlatit 24k zlatem. Pak vyjde taková konvička v závislosti na velikosti max do 10 tis. Což je ultra úspora, když si člověk vezme ceny zlatých konviček. Zlato je úžasný materiál pro kontakt s čajem.

Jinak pro ekonomicky smýšlející lidi se používání stříbrné, zlaté, či měděné konvičky vyplatí v úspoře čaje. Díky velké vodivosti kovu tam člověk musí zákonitě dát méně čaje, než do jakéhokoliv jiného materiálu. To jsou pak i záležitosti typu, že stačí 0,5 gramu archivního puerhu na 10 nálevů :-D Ta velká vodivost dělá svoje a z čaje vytáhne maximum. Když pak některé čaje stojí desítky korun za gram, tak je to opravdu investice na úsporu čaje.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 14. 9. 2018 13:24

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Ale jo, já s tím vším souhlasím. To nejsme ve sporu. jenom říkám, že "nerez" má řadu variant, resp. je řada druhů. Asi tak jako je řada druhů oceli. Existují inertní slitiny, samozřejmě za solidní cenu, které zvládnou i silné kyseliny a zásady. Ovšem z těch se jaksi nádobí dělá skutečně poskrovnu. Btw. mám do auta nerez hrnek ze Starbuckś a mezi Brnem a Prahou, tedy cca 2 hodiny se čaj nijak nekazí. Ale beru, smalt a sklo a porcelán je nejlepší.
Stříbrnou konev si jednou koupím. mimochodem už jsem ji měl v krámu v ruce (jak jsem ti psal Dzine), ale zlatá??? Tak to teda nevím.
Jo, a co ta litinka?, co poslala Vsper? Stojí za něco?
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 14. 9. 2018 18:52

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Stane jak má ale laik poznat kvalitní nerez? Jasně že když to bude hrnec za stovku od vietnamců nebo za dvě z Ikea tak to asi nebude "ono", ale u těch "normálních"?
Já mám třeba "svou" značku Silampos, která by údajně kvalitní být měla - ale jak si to můžu já ověřit?

A abych nebyla úplně OT - co rez u této konvice (je to vidět asi na páté nebo šesté fotce) - dá se tohle ještě odrezovat nebo už je to moc? https://www.sbazar.cz/japanbazar/detail ... ubin-oigen
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 9. 2018 21:33

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

2 Stan: Já vím, že nejsme ve sporu, jen pro doplnění jsem to psal.... Tu konvičku co poslala první bych nekupoval, ta druhá tu už bych asi i vzal.

2 Vsper: Takové množství rzi nevadí, navic jsem sem dával návod, jak to odstranit. Kvalita versus cena klidně tu výše vezmi.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 10. 11. 2018 20:01

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Davčcha píše:Myslim, že zkusim do rychlovarky hodit tohle: http://www.luckyironfish.com/


Zdravím, můžu vědět jak dopadla zkouška? :-) Narazila jsem na něco podobného https://www.sbazar.cz/japanbazar/detail ... e-iron-egg
Tu konvici co jsem zvažovala o dva příspěvky výš jsem nekoupila, než jsem se rozhoupala byla pryč :(
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 11. 11. 2018 09:22

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

No to je totéž.
A možná bych to rychle koupil (pokud to teda chcete), než vám tuto "odhalenou" položku někdo vyfoukne. :-)
Ostatně jak píšete, jistý precedent už u je.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 11. 11. 2018 09:31

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

A nebo rovnou litinku? Já ji používám nad vařičem z biolihu a voda je vařená asi za 10 minut. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 11. 11. 2018 11:02

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Stan píše:No to je totéž.
A možná bych to rychle koupil (pokud to teda chcete), než vám tuto "odhalenou" položku někdo vyfoukne. :-)
Ostatně jak píšete, jistý precedent už u je.

U této položky prodejce píše že jich má víc :D a kdyby mi to přece jen vyprodal, asi mi nezbyde než dát pár rezavých hřebíků :))
Ale zajímaly mně ty praktické zkušenosti, jednak jak moc je použití znát, a taky jestli kus rudy v bublající vodě neomlátí varnou nádobu :?

Dzin Tea Racer píše:A nebo rovnou litinku? Já ji používám nad vařičem z biolihu a voda je vařená asi za 10 minut. :-)

Bohužel už v inzerci narážím jen na samé smaltované, tedy pokud jsem limitovaná cenou.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 11. 11. 2018 12:44

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Hezkou Svatomartinskou neděli,
více informací najdete zde : https://prekvapenycajem.wordpress.com/2 ... i-do-caje/
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 11. 11. 2018 14:44

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Díky Stane :-)
Také přeju hezkou svatomartinskou neděli :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 11. 11. 2018 23:01

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

V inzercích v CR to asi nenajdeš. Buď koupit novou z Japonska, nebo i z Čech, starožitnou... nebo rovnou ebay. Stojí to za to. Tam jde o pomalejší vaření a postupně o to jak se ta voda vaří, hodit tam kus železa a vařit to rychle v rychlovarce, to opravdu není ono. Pochopitelně ne smalt.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 12. 11. 2018 08:22

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Díky Dzine, bohužel jak už jsem psala jsem omezena cenově takže novou z Japonska bohužel ne. Na ebay nejsem nováček a už jsem se tam dívala, ale bohužel musím přiznat že prostě nepoznám jestli jde o kvalitní jetý kus. Poznám to jen když to bije do očí jako spára která spojuje dvě půlky z formy, nebo vysloveně neumětelské zpracování... ale pokud ta konvice vypadá "normálně" tak nepoznám nic :( Nějakou značku mají skoro všechny.
Každopádně moc díky za snahu pomoci. Já jsem to bez konvice přežila doted tak samozřejmě ještě chvíli vydržím...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 12. 11. 2018 17:06

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Chápu, ale já být tebou bych radeji počkal, keramika na lihovy vyřič je jen o chlup horsi volba než litinka a cenově dost dole....
Možná sledovat aukce na ebay, dá se tam občas koupit kvalitní litina za velmi dobrou cenu!
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 12. 11. 2018 19:24

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Dzine moc děkuju za snahu pomoct, ale já fakt prostě nevím jak ne ebay poznat slušný kus... neříkám superúžasný, ale prostě slušný kousek za slušnou cenu, dejme tomu do 2tis czk pokud je to reálno... je nějaký návod jak se vyhnout propadáku?
protože jinak taky můžu koupit za tu cenu totální shit...

Prosím - na co se zaměřit při hodnocení kvality když jsem v podstatě totální laik?

Prodejce často neuvádí jestli je konvice smaltovaná nebo ne a podle fotek, leckdy nekvalitních, se řídit často nedá... co jsem si všimla, pokud konvice má součástí i sítko, bývá smaltovaná....

např. zde... cena příznivá, sítko přítomno, a zbytek...? https://www.ebay.com/itm/Japanese-Nanbu ... :rk:2:pf:0

nebo https://www.ebay.com/itm/Japanese-Nanbu ... :rk:2:pf:0

nebo... je tam toho spousta, a nemůžu tím vším tady otravovat... takže je nějaký aspoň základní návod podle kterého nenaletí i tele jako já?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 12. 11. 2018 19:56

Re: Litinové konvice - podělte se o zkušenosti...

Do toho bych nešel, je to težké...
Nesmí tam byt smalt jen železo, trochu rez nevadí, ale reálne to vidím od 3 tis a výše, jednou jsem koupil levněji, ale asi zázrak.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz