Čajové perličky, aktuality a zajímavosti.

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 6. 2018 13:58

Čajové perličky, aktuality a zajímavosti.

Narazil jsem dnes na tento článek, není lepší pít jen archivy? :-)


http://www.regionzapad.cz/zpravodajstvi ... du-143299/
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 10. 8. 2020 10:16

Re: Čajové perličky, aktuality a zajímavosti.

Tak jsem chvilku hledal místo, kam bych tuhle úvahu dal a jelikož jsem vhodnější vlákno nenašel (a další zakládat nechtěl), omlouvám se všem, kterým to sem tak úplně nesedí.
Totiž, vzhledem k situaci, rozhodl jsem se projet se po „vlastech českých“ a při té příležitosti poohlédnout se, jak to je vlastně s čajem u nás. Nezajímaly mne čajovny. Tedy v několika jsem byl, ale ty hodnotit nechci a nebudu. Naopak jsem si dal záležet a ve všech hotelech, penzionech a restauracích jsem si prostě přál čaj. Zjistil jsem následující.
Nabídka čaje v českých gastro provozech je jedna velká tragédie. A potácí se daleko za nabídkou kávy. Přitom ta ušla značný kus cesty od obligátního „turka“ v tlustostěnné sklenici se sáčkem cukru krystal a hliníkovou lžičkou. Jednoho dne přišlo „preso“ a bylo to. Přitom s cenou se taky hnout muselo a ten první skok z dvanácti na třicet korun byla docela raketa. Takže argumentace cenou je poněkud lichá. Dneska dostanete, až na výjimky, všude dobrý kafe. Nebo alespoň slušný. S čajem je to jinak. Bohužel. Když už dostanete skutečně čaj, a ne nějakou chemizovanou absurditu, která asi napřed vznikla a pak se dohodlo jakou má příchuť, bude to s největší pravděpodobností mizerný čaj. O adjustaci nemluvě. Špatná příprava, špatná voda, špatný nádobí. Personál je absolutně mimo. Trochu líp jsou na tom penziony a hotely, kde si z krabice můžete vybrat, pokud tam něco zbylo a další už je stejný jako jinde (je to popsaný o řádek výš). Takže tady je tedy fakt potenciál. Kdyby měl někdo nápad, co s tím, tak…
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 10. 8. 2020 13:11

Re: Čajové perličky, aktuality a zajímavosti.

Stane, vlastně jsem rád, že to píšeš. Já se s tím setkávám také, ba co více!
Mnohdy si přeji čaj jinde, penziony, zahrádky apod. Dokonce se setkávám s despektem typu "fakt jako chcete čaj?"
Odpovídám, jaký mi nabídnete... "no je tu nějaký ovocny, zelený a asi černý". Když chci černý, dostávám ovoněný vanilkovy nápoj, co letěl kolem čaje, nadzvukovou rychlostí.
Tak to prostě je... bohužel.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

tifik

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 168

Registrován: 28. 5. 2019 09:51

Bydliště: Plzeň

Příspěvek 11. 8. 2020 19:50

Re: Čajové perličky, aktuality a zajímavosti.

Povědomí o kávě je rozšířené hlavně proto, že se hodí k současnému stylu života většiny lidí.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 12. 8. 2020 14:39

Re: Čajové perličky, aktuality a zajímavosti.

Možná. Ale myslím si že tohle až tak velkou roli nehraje. Respektive nemám úplně jasno v tom, co myslíš současným, životním stylem většiny lidí.
Čaj dokáže být velmi moderní. Ačkoli to mnohým "čajařům" připadá nemožné, čaj se může pít na vysoké úrovni bez všech těch duchovních a jiných blbostí kolem.
Přitom jde jen o to, přesvědčit lidi, že chtějí kvalitu. Vědom si všech kontroverzí, vzpomenu si na Steva Jobse a Ipod.
Je tu až zarážející nezájem dominantních hráčů tenhle potenciál trhu vytěžit. S kávou to bylo přeci úplně stejné. Viz. můj předchozí post. a kde je to dneska.
<<

nabu

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 21

Registrován: 21. 12. 2017 14:49

Příspěvek 9. 10. 2020 10:53

Re: Čajové perličky, aktuality a zajímavosti.

To je pravda, ale nejen zájem o kvalitní čaj upadá. Po vlně čaje která přišla začátkem 90 let, klesá jeho kvalita napříč celým světem. Mluvil jsem o tom s čínským dovozcem (číňan) a sehnat stejně kvalitní čaj jako před 10 lety je obtížnější, nebo to vůbec nejde.Mám kamarády v číně a i tam to je problém. Navíc se tam čajování typu gong fu posnulo trochu do horních vrstev. Dost se toho vyveze do ruska, které nás dobíhá se zpožděním těch 10 let. Ale prý na tom má vliv i změna klimatu. Tam kde byly chladné mlžné hory je o pár stupňů víc a čaj ztrácí na kvalitě. Rozhodně sehnat stejně kvalitní dračí studnu jako před 10 lety je dnes 5 x dražší..
Nechci říc, že kvalitní čaj není, ale je hůře sehnatelný. A je znát, zda je z Taiwanu, který je díky moři klimaticky stabilnější, nebo z pevnské číny, kde se to mírně změnilo.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 11. 10. 2020 10:21

Re: Čajové perličky, aktuality a zajímavosti.

Kamarádi,
čtu to a zamýšlím se nad tím. Ano, svým způsobem to upadá, protože sehnat kvalitní čaj, za dobré peníze je už buď náhoda nebo umění! 88;-)

Přistála mi do mailu nabídka pana Prachaře z Longfeng.

https://longfeng.cz/kategorie-produktu/ ... redplatne/


Pana Prachaře znám dlouho, byl jsem s ním na čaji mnohokrát, obešli jsme i pár čajoven v Praze, když jsem tam zavítal, pili jsme občas i čaj. :-) Nemá cenu se tu více rozepisovat, je tu o LF dost info a má tu i své vlákno, jeho nabídka se mi líbí, tak jsem ji tu postnul.
Vzhledem k tomu, že mé forum je nekomerční a pro lidi co mají rádi čaj, napsal jsem mu, jestli byste mohli mít nějaký bonus!

Takže asi takto: Kdo si vezme půlroční nebo roční předplatné a do poznámky napíše, že jde z našeho čajového fora, dostane k prvnímu předplatnému vzorek 2003 sheng cihly z Lang He TF! ;;-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 11. 10. 2020 13:36

Re: Čajové perličky, aktuality a zajímavosti.

Hezká iniciativa! Díky. :-)

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz