Priprava pueru

<<

hanssd

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 94

Registrován: 8. 1. 2008 09:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 29. 1. 2008 23:23

Priprava pueru

Zajimava priprava pueru.

  Kód:
http://www.youtube.com/watch?v=SLcGch6koh4&feature=related
hanssd
<<

Monishka

Uživatelský avatar

Pokročilý Čajomil
Pokročilý Čajomil

Příspěvky: 1371

Registrován: 10. 1. 2008 13:56

Bydliště: Praha

Příspěvek 29. 1. 2008 23:29

JJ toto video znam, ale jak se pise i v tech komentarich, prijde mi, ze je ten obrad provedeny dost hrube. Jakoze neni moc ladny.
Niú bù yǐ shu bù néng àn niú tóu dī
Krávu přivedete k vodě, ale nedonutíte ji pít.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 30. 1. 2008 12:07

Zajímavé, volil bych asi jiny poměr nadobí, mě musi ladit vše, a uvdel bych tam co to bylo přesně za čaj. Jinak poučné...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Balajko

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 98

Registrován: 27. 10. 2009 19:46

Bydliště: Trenčín

Příspěvek 30. 10. 2009 10:52

pekne a zaujimave:-)
Pijeme čaj, aby sme zabudli na rámus tohto sveta.
Tchien I-cheng
<<

Majkl

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 13

Registrován: 5. 11. 2009 14:45

Příspěvek 9. 12. 2009 13:07

Chci se zeptat, jak připravujete sheng pu-erh v konvici? Zkoušel jsem cca 80st dvě minuty a cca 95st 4 minuty při odpovídajcíím množství čaje a musim říct že mě ten čaj vůbec nebere (je to můj první sheng, Xiaguan Jia Ji). Tak nevím jestli prostě je jenom obyčejnej (nebo padělek) nebo něco dělám blbě. Jsem zklamanej, chutná to (když to přeženu) podobně jako úplně obyč zelenej yunnan, navíc s kouřovou stopou. Příprava ve zhongu by mi u tohoto čaje neseděla a kupovat si na něj yixing zatím nechci. Dík za názory.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 12. 2009 13:59

Jak píši u kazdeho caje :) nejlepe na kung fu. Temer vroci voda, louhovat prvni nalev 20s ne o mene, druhy 10, treti 15 s, dle chuti. Jestli to ke nekvalitni list tak tam jsoi rusive chute, kourovitost atd. Sheng musi zrat v idealnich podminkach, pak meni chut :) Ve zhongu je pripravuji take rad, neni duvod proc ne. Nejradeji v Yixingu, ale konvice mi sedi nejmene.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 9. 12. 2009 14:19

Monishka píše:JJ toto video znam, ale jak se pise i v tech komentarich, prijde mi, ze je ten obrad provedeny dost hrube. Jakoze neni moc ladny.

pekné 88;-) ale súhlasím... obrad je taký umelý.rýchly,neelegantný...
:--)
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..
<<

Majkl

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 13

Registrován: 5. 11. 2009 14:45

Příspěvek 9. 12. 2009 14:38

Dzin Tea Racer píše:Jak píši u kazdeho caje :) nejlepe na kung fu. Temer vroci voda, louhovat prvni nalev 20s ne o mene, druhy 10, treti 15 s, dle chuti. Jestli to ke nekvalitni list tak tam jsoi rusive chute, kourovitost atd. Sheng musi zrat v idealnich podminkach, pak meni chut :) Ve zhongu je pripravuji take rad, neni duvod proc ne. Nejradeji v Yixingu, ale konvice mi sedi nejmene.


No děkuju za snahu, ale moc jsi mi neporadil :-) Mně šlo o úplně normální přípravu do porcelánový konvičky. A s tim gongfu asi moc neudělám :-) Jenom jsem chtěl vědět jestli to někdo zkoušel v konvici a jeho poznatky s tím.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 12. 2009 16:05

Dyť Ti říkám, udelej to tak jak rikam akorat do konvičky. Já bych asi ten tvuj způsob ani nezkusil to musi byt příšerné 4minuty louhovat. Udelej to jak ríkam třeba do pulky konvičky, 90 nebo 95 stupná a prakticky hned slévat.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Majkl

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 13

Registrován: 5. 11. 2009 14:45

Příspěvek 9. 12. 2009 16:26

Dzin Tea Racer píše:Dyť Ti říkám, udelej to tak jak rikam akorat do konvičky. Já bych asi ten tvuj způsob ani nezkusil to musi byt příšerné 4minuty louhovat. Udelej to jak ríkam třeba do pulky konvičky, 90 nebo 95 stupná a prakticky hned slévat.


Ok, nějak si s tím pohraju, snad z toho něco vyleze 88;-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 12. 2009 17:30

Ano, zkus to protože sheng puery, je velmi důležitá kapitola v čajích a byla by škoda jen díky přípravě ji zcela vynechat. :-) Každopadne nevim proč se bráníš zhongu, já tak nejčasteji degustuji, je to velmi funkční a zároveň elegantní a jednoducha varianta připravy.

Mrkni sem také..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Majkl

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 13

Registrován: 5. 11. 2009 14:45

Příspěvek 10. 12. 2009 12:13

Tak jsem ho včera dělal v gaiwanu a v pohodě, asi tak o 300% lepší :-) Nevim proč jsem ho v něm dělat nechtěl, někdy moje nálady postrádají logiku :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 10. 12. 2009 13:02

Tak hlavně že Ti chutná. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 10. 12. 2009 13:38

Na rozdíl od Shu, které téměř nepiji (ale rozhodně proti nim nic nemám), Sheng PhuEr piji, pokud jsem doma, téměř denně.
Téměř vroucí voda a prvních několik nálevů jen prolévám. Tzn. Zaliji a téměř ihned sliji. Záměrně neuvádím kolik nálevů slévám hned, protože to dost záleží na čaji. Některé sorty Shengu mají pomalejší rozjezd a o to pak delší a hlavně zajímavější dozvuk.
Není třeba se nechat omezit pouze na použití Yixingu, ačkoli naprosto s Dzinem souhlasím, že je pro tento čaj opravdu nejlepší. Rád používám i porcelán a skleněné konvičky, zvlášť pokud zkouším nový vzorek. Ale postup je stejný. A na Gaiwan, ačkoli jich mám asi dvacet, jsem příliš nešikovný! :-)
Pokud jde o Gon Fu ccha, tak toto původní označení čínského čajového obřadu se vžilo obecně i pro obyčejnou přípravu čaje na čajovém moři, v Yixingové konvičce, či dokonce gaiwanu. Což nakonec vede k řadě nedorozumnění. Skutečný čínský čajový obřad jsem viděl pouze jednou (zatím co přípravu čaje "tímo způsobem" snad tisíckrát). Je navýsost formalizován, stějně jako ten japonský. Jednoduše řečeno, každý pohyb je přesně dán! Proto není pravda, tvrdí li někdo, že je snad uvolněnější, přístupný libovolným individuálním úpravám atd. Čínský GonFuccha se studuje stejně jak japonský obřad. To co je občas leckdes k vidění prostě není Gon Fu Ccha, ale příprava čaje "podobnou cestou". Nakolik je podobná, je dost často přinejmenším diskutabilní! :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 10. 12. 2009 13:51

Jasně taky říkám raději na Kung Fu či Gong Fu Cha, a ne jako vyložene obřad Kung Fu Cha. :-) Jde mi hlavne o způsob pripravy než o obřad.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Zappik

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 402

Registrován: 29. 7. 2008 20:24

Příspěvek 18. 3. 2010 19:04

Abych se priznal, tak sheng pu-erhy me take zatim moc neoslovily :( ... mozna take delam neco spatne pri priprave...dalsi sheng bych chtel zkusit timto zpusobem (a zaroven se ujistit, ze jsem tu pripravu spravne pochopil :D)

Dam vice caje (kolem 6/7 g) hodim do vyhrateho zhongu - zatrepu -> zaleju horkou vodou a ihned sleju -> opet zatrepu -> caj se krasne rozvoni -> zaliju temer varici vodou? (99°C) -> ihned sliji a mam prvni nalev -> takto opakuji popripade pridam nejaky ted cas na louhovani

Je tohle princip kung fu cha pripravy? ... vlasten hodne caje, horká voda a kratke louhovani? Jako jedinou pomucku mam bohuzel jen zhong :-?

Jeste bych se zeptal zda takto muzu pripravit vsecky druhy caju? nebo rekneme vetsinu a ma otazka se tyka hlavne zelenych a hlavne te vody, ta je stale kolem bodu varu?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 18. 3. 2010 19:47

V podstate ano, akorát čaje dávej tak 3-4g na 120ml. Radeji mene, syrový sheng je jiný než klasický čaj. :-)
Máš omezene možnosti, chápu.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Bicgatepc02

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 4. 3. 2013 12:18

Příspěvek 5. 3. 2013 08:49

Re: Priprava pueru

Taky nemusím permanentní telefonisty to do čajoven taky nepatří!
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 13. 3. 2013 20:35

Re: Priprava pueru

Dobrý spôsob prípravy čerstvých shengov zo starších stromov volám že "na yunanského dôchodcu" :-D zoberiete pol litrový hrnček, alebo pohár od uhoriek, odlupnete od oka kus z koláča, zalejete, pite, keď je moc horké dolejete :-) podla chuti zajedáte uhorkami :-D :-D :-D
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 14. 3. 2013 09:58

Re: Priprava pueru

tie uhorky si z tej zavaracky ale pred zaliatim vytiahol vsak :-)

cital som o tomto sposobe a la zavaracka, ze v cine to dost frci
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 19. 3. 2013 21:57

Re:

Dzin Tea Racer píše:V podstate ano, akorát čaje dávej tak 3-4g na 120ml. Radeji mene, syrový sheng je jiný než klasický čaj. :-)
Máš omezene možnosti, chápu.


Můžu se zeptat proč 3-4g ? Já vím, že každý má své postupy, ale toto doporučení má být standart ?
Osobně na 120ml 6-8g podle druhu sheng puerhu (kvalita listu, polámanost, lokalita), většinou na nějaké
první seznámení použiji porcelánový bílý gaiwan, 8g čaje a rychlejší slévání. Pokud je to moc silné, trochu listu uberu,
ale nestává se to často.
3g používám jen na testrovou sadu a 5 minut louhování.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 3. 2013 22:16

Re: Priprava pueru

Je to dost podobné Tvemu dávkování jen nepatrne nižsi, pokud davas 6g na 120 ml a já dporoučuji začátečníkovi 4g na 100ml, je to rozdil pár % ne? Praktický stejné, já to moc nevážím, dávkuji dle odhadu. Jen když vyložene testuji tak to vážím. Je třeba si to vyzkouset, me prijde postup že ubíras vylouhovaný list, pridat se dá snadno, ale já čajem nerad plýtvám :-)
3g na 5 min? Ale jaký objem, to je velmi důležité.
Doporučení se liší od konkrétního čaje pochopitelně...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

sam39

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 67

Registrován: 16. 8. 2011 09:05

Příspěvek 19. 3. 2013 22:20

Re: Priprava pueru

jsem sám kdo nikdy čaj nevážil?
Vždy si dam do zhongu kolik se mi povede odloupnout a prostě pokud se mi to nezdá tak ještě přidam trošku uvolněnejch lístečků.
Pokud mi to nechutná, tak případně příště přidam nebo uberu, ale vše od oka.
Též jsem dříve na většinu nálevů vodu dost chladit, někdy i několik minut v šálku než jsem čaj zalil a popravdě stále chladnou vodu občas používám.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 19. 3. 2013 23:21

Re: Priprava pueru

U puerhu je čaj od oka dost zrádný. Třeba uprostřed koláče je opravdu hodně nalisovaný a z malého kousku se může vyklubat 10g i když to opticky vypadalo max. na 6g... To samé u hodně lisovaných tuocha třeba vs. nějaký Yiwu lis. kamenem,
Určitě čaj nevážim vždy, vlastně je to tak 50%, ale třeba pokud dostaneš menší vzorek, tak bych to spíš nepodcenil a navážil si množství.
Dzin: 3g na 5 min. a objem 140ml testr. U toho je třeba podotknout že v Kunmingu nám vře voda na zhruba 93°C kvuli nadmořské výšce.
Takže možná i to dávkování může vypadat jinak. Ale obecně u degustace tu lidé používají 8g na 120ml a rychlé slévání, to je takový standart jež se obecně používá. U syrové maocha se ale používá i 10g. na gaiwan, ale tyto degustace nejsou pro začátečníky vhodné :D
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 3. 2013 23:26

Re: Priprava pueru

2 Chawangpu: Já také používam různé gramáže, u každého je i chut jiná. Ale vzhledem k tomu že to je začátečník s puery, tak bych ho nerad odradil :-)
Zkousel jsem i chladnejsi vodu, u nekterých čajů to je lepsi u nekterých horší....
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
Další

Zpět na Příprava čaje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz