Jak nejlépe uchovávat čaj?

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 10. 2010 21:02

Ted vubec nevím nač ty odpovídas, jestli na skladovaní zamrazenim v mrazáku nebo na tu TGY.
Já vím že jsi tam byl, ale to nic nemeni že jsi tam nebyl pred desitkami let kdy tovarny delali malinko neco jineho, byl jsi tam ted, videl jsi dnešní podminky. To nic nerekne, o vyrobe TGY se můžes dočíst i jinde. Komerční nemyslel jsem špatné. Ale proste tradiční TGY není ta kyticková co se masově chrlí z dnesních továren. Která má daleko jednodušši a levnější vyrobu. Já ji také občas piji, ale neni to ta tradicni.
Já jsem delal ty pokusy s mrazákem a opravdu jsem o tom upustil, nekde na nejakem zahraničnim foru jsem se to docetl, tak jsem to zkousel, je to 5-7let a vysledek byl opravdu nevalný. Ten Pi Lo Chun byl na vzhled čerstvý, ale bez chuti a vune. Pokud Ti ty čaje takto chutnají, já Ti to preji, ale neber zase ty nám co máme radi skladovaní v dózách a prachovnicich...
Já jsem zastánce toho že čaj je zivý, a pouhé zmrazení mu neprospívá, mozna to neco uchová, ale dle mojich vysledků i sebere.
Každy čaj pije, skladuje jak sám uzná za vhodné, nevím proč Te to tak vzalo.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 17. 10. 2010 22:24

Odepisoval jsem původne na uskladnění čaje.
TGY, jako argument byl použit nikoli mnou. Tvrzení, že je výroba florální TGY je levnější a jednodušší, je minimálně značně nepřesné (volím korektní, diplomatickou rétoriku a skutečně se nechci osobně dotknout). Viděl jsem a zdokumentoval výrobu přímo na místě. Vím o čem mluvím a píši. Čaj uskladňuji v čínských plechovkách, a dříve v prachovnicích, oolongy v mrazáku.
Čínští obchodníci ho udkladňují v mrazáku vakuově opatřen. A pokud si někdo popřává tradiční pečený woolong, dovoluji si tipnout, že prošel mrazákem. Toť vše.
V Číně jsem žil a od té doby se tam každý rok vracím na "poutě" za čajem.
Nebyl jsem tam před desítkami let. Souhlasím.
Nicméně, lidé, mí přátelé, se kterými hovořím, se obchodem i výrobou čaje živí, a to mnoho desítek let. A to mi prosím, věřte.
To nic nerekne - jak píšeš- inu, nevím.
Stanislav Kukla
(nemám žádné komerční spojení s čajem)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 18. 10. 2010 07:13

Dobre to je tvuj nazor, já Ti ho neberu, já jen vím jak mi čaje z mrazáku chutnaly. O náročnosti vyroby kytickove a tradicni TGY, si stojím za svém, ale je to mimo tohle téma to je pravda, tohle je o skladovaní. Můžese se zalozit jine téma a diskutovat o tradici čajů a vyrobe.
Já si skladovani v mrazáku vyzkousel a zavrhl, ty jsi si ho vyzkousel a podporujes jej. To je vse. Tmavé oolongy se nechavaji tak zvaně vyvetrat rok až dva aby vysel ven " ohneň " a nikde ne v mrazáku. To je holý nesmysl.
Neuvadej jsem stále že nemas komercni spojeni s čajem, to prece na to nema vliv ikdyby jsi mel.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 19. 10. 2010 10:17

Dzin Tea Racer píše:Neuvadej jsem stále že nemas komercni spojeni s čajem, to prece na to nema vliv ikdyby jsi mel.


No a to si právě někteří lidé nemyslí (což už mi dali najevo), proto to uvádím. Můžeš to brát jako součást podpisu. :-)
K uskladnění čaje v chlazeném prostoru nemám co bych dodal. Na tom co jsem napsal musím, bohužel trvat. Pokud někoho celá technologie výroby jak "zelených" tak "tradičních" pečených oolongů (včetně uskladnění) zajímá, rád budu pokračovat mimo fórum. Fotky a stejně tak i záznamy producentů, pěstitelů a prodejců o současné produkci v Anxi a jinde ve Fujianu, jakož i jejich názory na minulost a vývoj současné produkce, jsou k dispozici.
Zároveň se omlouvám všem, kterých se dotkly mé příspěvky. Nechal jsem se obhajobou poněkud unést. Čemuž se v budoucnosti hodlám vyhnout.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 10. 2010 10:25

No práve ono když jsi to tam dával časteji, tak to skoro mohli nekteri brát jako provokaci a to bych nerad.
Ano já už psal že postupy vyroby se mohou probirat v jinem tématu, tohle je o skladovaní.
Já jen jsem v tomto pripade na opačnem konci, já si skladovani v mrazáku vyzkousel a nenadchnulo mne. Ale treba bych to i uvital, nekdy jsou období kdy nemam čaje kam dávat, už se mi stalo že jsem na čaj zapomenul, a pak mne to mrzelo :-)
Ono do jaké míry máš presné a aktualni informace, víš jen ty sám. Já bych si dovolil také podotknout, že si nemyslím že by kazdemu hned ukazali a řekli vše. Kazdy vyrobce nebo pestitel si trochu hlídá svá tajemství. Jako treba tady, ne každy vinař pustí " vinového turistu z Činy " hned do sveho sklipku a nerekne mu všechny postupy, zpracovaní, tajemství atd. Ale tím v zadnem pripade nechci nijak srovnavat co jsi se tam dovedel a viděl ty. Vím že nejsi žádny zelenáč. Ale už jednou jsi sliboval že nadhodis par fotecek a kratky članeček nebo prispevek, bylo by to velmi poucne, doplnit to fotkami. Ikdyž pochopím že do toho ted nemas chut.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

zdenek.prachar

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 45

Registrován: 15. 8. 2008 14:47

Příspěvek 21. 10. 2010 12:48

Dobrý den,

přijde mi, že v té diskusi je smícháno několik různých pohledů, respektive že si každý odpovídá na trochu jiné otázky. Dovolím si alespoň v základních rysech nastínit pohled svůj, samozřejmě nikoli jediný správný, ale snad pro někoho zajímavý. Vzhledem k tomu, že jde o základ textu který bude použit v budoucnosti pro jiné účely a také proto, že jsem se z veřejných for stáhl a nepřispívám na ně, prosím o další nezveřejňování a necitování.

1. Existuje jeden ideální způsob skladování nejlepší nebo alespoň vhodný pro všechny čaje?
Podle mne neexistuje. Pro potřeby výběru nejvhodnějšího způsobu skladování je nutné rozdělit čaj do dvou základních skupin - čaj bez potenciálu ke zrání a čaj s potenciálem ke zrání (tuto skupinu bude dále třeba rozdělit přinejmenším podle typu zrání).

i. čaj bez potenciálu ke zrání je čaj, jehož podstatnou kvalitou je čerstvost, svěžest a další vlastnosti devalvující v čase - tedy v podstatě výhradně čaj zelený (s výjimkou zrajícího čaje Liu An) a čaj žlutý.
Primárním cílem uskladnění takových čajů je logicky uchování čerstvosti, svěžesti a dalších již zmíněných kvalit devalvujících v čase.

ii. čaj s potenciálem ke zrání je takový čaj, u nějž v čase může docházet k rozvoji či vývoji podstatných kvalit, tedy jednoduše řečeno jde o čaj, který se v čase může zlepšovat. Rozvoj či vývoj podstatných kvalit pro jednoduchost nazýváme zráním. Podle způsobu zrání je pak nutno rozlišovat mezi čaji zrajícími v suchu bez přístupu vzduchu a světla a čaji zrajícími v prostředí vyžadujícím určitou vlhkost, teplotu a cirkulaci vzduchu (zde je ekvivalentem slova zrání výraz přirozená fermentace). Do první skupiny patří čaje bílé, polozelené a červené, do druhé pak čaje tmavé, čaje typu pchu-er a zelený čaj Liu An.

V souvislosti s tímto rozdělením čajů je si při hledání optimálního skladování třeba říci, čeho chceme skladováním dosáhnout. Chceme-li zachovat čerstvost a svěžest čajů bez potenciálu ke zrání, je při zachování a dodržení základních pravidel možnou volbou skladování v chladničce. Zmíněné podmínky zahrnují zejména nutnost všemožně zamezit kondenzování vlhkosti v balení čaje. Čaj by měl být uchováván ve vyvakuovaném sáčku, důležité je zamezit kolísání teploty a také je třeba čaj po vyjmutí z chladničky již znovu do chladničky nevracet.

Osobně však považuji za důležité zvážit ještě jeden aspekt. Trvanlivost čaje a tudíž i nejvhodnější způsob skladování jsou determinovány způsobem zpracování každého konkrétního druhu čaje. Je třeba si uvědomit, že mnoho zelených a žlutých čajů má historii delší, než je historie skladování čajů v chladničkách. Zpracování těchto čajů bylo vyvinuto tak, aby čaj vydržel od sklizně do sklizně nové, tedy většinou po celý jeden rok, samozřejmě při správném skladování. K prodloužení trvanlivosti přispívá zejména, ovšem nikoli výhradně, pečení respektive poslední fáze sušení. Při zvážení tohoto aspektu je nutno i pro skladování čajů bez potenciálu ke zrání jako zcela rovnocennou možnost skladování přijmout tradiční způsob uskladnění čaje v dózách, jak jej popisuje čínská čajová literatura počínaje Lu Yu až do konce 19. století (podrobný popis viz. níže).

Abych tedy shrnul úvahu věnovanou čajům bez potenciálu ke zrání - pokud je naším záměrem mít čaj v kondici, v níž byl po sklizni, je při zachování výše uvedených pravidel jedinou volbou uskladnění v chladničce. Ovšem pokud chceme čaj pít tak, jak se pil od svého vzniku až do zavedení masové strojové produkce, je lepší volbou uskladnění čaje v dózách, pro zelené a žluté (zdůrazňuji - tradičně zpracované) čaje je vhodná dóza spíše porcelánová, oboustranně glazovaná se zdvojenou pokličkou, kterou při delším skladování pečetíme včelím voskem. Dóza musí být vždy zcela plná, pokud nemáme dost čaje, doporučují staří čajoví mistři doplnit dózu po pokličku bambusovými lístky, v případě vysoké vlhkosti pak doporučují pod pokličku vložit kousek dřevěného uhlí. Výhodou tohoto způsobu skladování je, že na jaře a v létě je čaj čerstvý a svěží, na podzim a v zimě se pak projevují spíše usedlejší chutě pocházející z pečení při závěrečném sušení. Toto skladování je vhodné pouze pro zelené a žluté čaje zpracované tradičním způsobem, nové druhy a čaje zpracované strojově či zjednodušeným postupem takto skladovat nelze.

Čaje s potenciálem ke zrání (opět zdůrazňuji nutnost tradičního zpracování, protože právě zpracování čaji potenciál ke zrání dává a masové produkce či strojové zpracování často původní postupy zjednodušují či upravují) si podle mne jednoznačně zaslouží tradiční skladování, které plně rozvine jejich potenciál ke zrání. U bílých, polozelených a červených čajů je tradiční skladování shodné s výše popsaným uskladněním v dózách s tím, že zejména materiál a výpal dózy je třeba vhodně zvolit ke konkrétnímu druhu čaje. U silněji pečených čajů volíme spíše materiály, které více dýchají, u čajů aromatičtějších a subtilnějších zase naopak oboustranně glazovaný porcelán, doporučuji však experimentovat.

V případě čajů, které pomalu přirozeně fermentují, je třeba pouze vytvořit podmínky, za nichž pomalá přirozená fermentace bude probíhat. Nejbezpečnějši a pro čaje nejoptimálnějši je, pokud fermentace probíhá rovnoměrně a pomalu, plně tedy postačí udržovat vlhkost na úrovni 50 - 60% při pokojové teplotě, dostatečné cirkulaci vzduchu, jako vždy je třeba zamezit přístupu světla a jakýchkoli pachů. Pokud jde o čaj v sypané formě, doporučuji jej skladovat v popsaných podmínkách v keramické dóze z porézní, dobře dýchající hlíny.

Často je dnes diskutována otázka skladování zelených čajů a světlejších polozelených čajů v chladících boxech či mrazácích. Na jednu stranu je naprosto bez pochyby, že tento způsob uskladnění zásob je nejčastější v obchodech a továrnách kontinentální Číny a lze se s ním setkat také na Tchajwanu. Na druhou stranu to ovšem neznamená, že je to pro čaj nejlepší. Pro obchodníky, producenty a komerční masově produkované třídy čajů jde o nejjednodušší způsob skladování velkých balení a objemů čaje, já osobně jsem však zastáncem nejen tradičních a tradičně zpracovaných čajů, ale také jejich původního skladování, uchovávání a zrání, přičemž důvody jsou následující:

i. Jde o přístup tradiční. V čínské literatuře o čaji je od dob Lu Yu až do 19. století v pasážích věnovaných uskladnění čaje rozvíjen právě tento přístup.
ii. Jde o přístup, kterému mne učí můj mistr a mí učitelé, přístup vyjadřující respekt a úctu k čaji tím, že v něm svou péčí a trpělivostí rozvíjíme jeho potenciál.
iii. Je to také přístup, který nutí s čaji experimentovat, učit se, hledat souvislosti mezi zpracováním a vhodnými materiály dóz.

Pokud se týče tradiční Tie Guan Yin, je třeba podle mne definovat přesněji. Základním krokem není pečení, ale tradiční oxidace, která k tradičnímu silnému pečení poskytuje potenciál. Farmář, od kterého čaje z Anxi nakupuji (mimo jiné vítěz 20 zlatých medailí na největších soutěžích a certifikovaný tea taster), mi vysvětloval, že farmáři produkují jen v jistém smyslu polotovar - tedy Tie Guan Yin tradičně zpracovanou a hlavně tradičně oxidovanou, ale nikoli pečenou. Pečení je pak věcí obchodníka, popř. jej lze u farmáře objednat. I Tie Guan Yin tradičně zpracovaná, ale nikoli pečená je však považována za tradiční.
Drtivá většina současné produkce však tradiční oxidací neprochází a čaj je pak hodně svěží, zelený a květinový, v tomto případě však nejde o Tie Guan Yin v pravém smyslu slova.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 21. 10. 2010 15:18

Děkujeme za osvětlení a odpovedi na mnohé otázky. :-)
Ono je taky skladovaní v moznostech každeho jedince naprosto diametrálne odlišné. Takze asi každy improvizuje jak se dá...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FanTomas

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 1

Registrován: 1. 3. 2011 22:54

Příspěvek 1. 5. 2011 13:02

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Pozdravujem všetkých priaznivcov čaju. :-)
Čo sa týka skladovania, rád by som sa vás opýtal a poprosil vás o váš názor, čo si myslíte o skladovaní čaju v takýchto dózach?
= http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/60112660

Minule ma celkom zaujali, práve tým, že nie sú priesvitné, vrchnák je vzduchotesný, no aj tak som si nebol plne istý, či sú práve najvhodnejšie... Čo myslíte?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 1. 5. 2011 13:16

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Já myslím že to je vhodné. Není to sice tradiční, ale funkční to jistě bude. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Muzzyka

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 13. 2. 2012 13:39

Příspěvek 13. 2. 2012 15:09

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Ahojte vo spolok,

som tu nový na fore, a chcel by som sa Vás spýtať na tento produkt :
http://www.dealextreme.com/p/yunnan-200 ... 375g-37766

v tom balení by mohol Pu Erh vzdržat povedzme pol roka? Keďže je to dosť veľké množstvo.

Pu Erh caj pijem už dlhodobo, ale iba tie sypané. Roizhodol som sa konečne investovať a zakúpiť aj yixing konvičku :
http://www.e-tea.eu/product/keramicka-c ... ng-27-818/

a misky :
http://www.e-tea.eu/product/yixing-mala ... -dne-2820/

Možno je to aj troška off topic, aspoň časť prispevku, ale to uchovávanie ma zaujíma. Bambusový box by sa zišiel, len na nete neviem najst :)

dakujem
Muzzy
<<

Razor

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 94

Registrován: 16. 1. 2012 23:07

Příspěvek 13. 2. 2012 20:18

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Muzzyka píše:Ahojte vo spolok,

som tu nový na fore, a chcel by som sa Vás spýtať na tento produkt :
http://www.dealextreme.com/p/yunnan-200 ... 375g-37766

v tom balení by mohol Pu Erh vzdržat povedzme pol roka? Keďže je to dosť veľké množstvo.

Pu Erh caj pijem už dlhodobo, ale iba tie sypané. Roizhodol som sa konečne investovať a zakúpiť aj yixing konvičku :
http://www.e-tea.eu/product/keramicka-c ... ng-27-818/

a misky :
http://www.e-tea.eu/product/yixing-mala ... -dne-2820/

Možno je to aj troška off topic, aspoň časť prispevku, ale to uchovávanie ma zaujíma. Bambusový box by sa zišiel, len na nete neviem najst :)

dakujem
Muzzy


Ahoj, ak ti môžem poradiť, kúp si z čajovne dobrých ludí taiwanskú konvičku sú krásne, táto Yixingská je trosku dosť velká má cca 350 ml co je podla mna az príliž velký objem, ale toť môj názor, tie misky sú super :-)
<<

Muzzyka

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 13. 2. 2012 13:39

Příspěvek 13. 2. 2012 20:29

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Muzzy[/quote]

Ahoj, ak ti môžem poradiť, kúp si z čajovne dobrých ludí taiwanskú konvičku sú krásne, táto Yixingská je trosku dosť velká má cca 350 ml co je podla mna az príliz velký objem, ale toť môj nazor, tie misky sú super :)[/quote]

Ďakujem ya radu. Zatial si určite neplánujem kupovať ďalšiu konvičku. Je väčšia, 3,5dcl, ale ja mam strašne rád ten PuErh, vypije sa to raz dva :-) Prečítam si tu nieaky návod na pripravu, lebo som ešte zelenač..

Ale ešte stále neviem, ako bude muskladnovať čajik.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 2. 2012 21:26

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Pokud si koupíš i středně kvalitní puer, tak z neho udelas min. 4 nálevy což je cca 1,5l čaje dle Tve konvičky. Ale nemusiš ji nalévat plnou třeba. Čaj rozhodně nekupuj na DX. :-) Zkus longfeng.cz
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Muzzyka

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 13. 2. 2012 13:39

Příspěvek 14. 2. 2012 18:35

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Dzin Tea Racer píše:Pokud si koupíš i středně kvalitní puer, tak z neho udelas min. 4 nálevy což je cca 1,5l čaje dle Tve konvičky. Ale nemusiš ji nalévat plnou třeba. Čaj rozhodně nekupuj na DX. :-) Zkus longfeng.cz


Ďakujem za radu. Máš azda zlé skúsenost s DX? Ja som už objednával veci s tamad a som spokojný, ale ešte čaj nikdy, a ten free shipping je tiež super (vieš, čínska stánka, čínsky čaj, možno by to šlo).. Idem kuknem, čo všetko majú na tej stránke čo si linkol.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 2. 2012 21:31

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Na DX také nakupuji, ale drobnosti jako stojanek na iPhona, pouzdro atd... čaj bych tam nikdy nekoupil. Asi jako bych nikdy nekoupil nové auto v Tesku, nebo počítač v elektru. Na to jsou specializované prodejny a ne prodejny a obchody, které to prodávají jen tak....
Navíc nejsem tak bohaty abych si mohl dovolit kupovat levne veci. To platí u čajů 2x!
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 19. 1. 2013 16:15

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Dobry den, som student a s cajovanim som zacal len pred par mesiacmi... uz si vybavujem svoj prvy gaiwan a misku :D , ale este som nevyriesil moj problem s uskladnenim... vzhladom na to ze kupujem vacsinou caje po 50g, lebo rad ochutnavam nove caje, tak som sa rozhodol kupit dozu... chcel by som sa vas skusenejsich spytat, ze ci je lepsia 50g doza alebo 100g doza na 50gramove caje??? vieme predsa ze rovnake mnozstvo rozlicneho caju vazi inac a nechcel by som dopadnut tak ze kupim 50 gramov "LAHKEHO" caju a potom mi nevojde do 50 g dozy... otazka cislo 2 :D vzhladom na to ze si chcem kupit klasicku dozu s klasickim uzaverom a caj spotrebujem iba za par mesiacov, je dobre ho vzduchotesne utesnit hlinikovou foliou v oblasti uzaveru??? otazka cislo 3 :D zeleny a biely caj + kovova doza??? dakujem vam vsetkym za rady :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 1. 2013 17:06

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Zdravím a vítám. Plati pravidlo že doza ma být akorát. Pokud možna plná. Nejlepsí doza je z yixingu nebo tmaveho skla se zabrousenym hrdlem - lékovka. Na tak malé množství stačí uzaviratelný alu sáček.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 19. 1. 2013 17:56

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

dakujem za radu.. :) a co sa tyka tej yixing dozy, tak ano yixing su najlepsie (bez glazury), ale velmi mi to nevyhovuje, vzhladom na to ze do yixingu sa uskladnuje iba jeden druh caju...
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 19. 1. 2013 18:52

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Předem poznamenávám, že se nechci s nikým přít. Chápu, že může mít kdokoli jiný pohled, o čemž nechci diskutovat.
Můj subjektivní názor, podpořený exerimentálně: Yixingové dózy jsou efektní, důstojné a vyhovující.
V našich podmínkách, zejména pro čaj určený ke konzumaci poslouží více než dobře uzavíratelné dózy z porcelánu, skla či plechu. A bude to stát deset procent ceny Yixingu. Důležité je omezit přístup vzduchu a vlhkosti a u dlouho skladovaných čajů (více než půl roku) i světla. Na začátek doporučuji Tmavé prachovnice. Lahve z tmavého skla používané v laboratořích. Vedle neprodyšnosti je významnou výhodou množství objemových variant. Ovšem, setkal jsem se i s námitkou na estetickou úroveň. K tomu nemám co dodat. :-)
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 19. 1. 2013 18:55

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Na 50g čaje pro spotřebu mě osobně stačí v klidu uzavíratelný pevný neprůhledný alu sáček, přebytku vzduchu se dá jemným tlakem zbavit a sáček uzavřít :) Jinak k lahvičkám - mne se třeba líbí taková polička plná lahviček :) Co se týká námitky na estetickou úroveň, myslím že ty alu sáčky dopadnou ještě hůře než lahvičky, ale preferuji funkčnost a skladnost nad vzhledem.
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 19. 1. 2013 19:26

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Ty plechovky nejsou moc šikovné, protože obvykle nejdou moc zavřít (ne vzduchotěsně, i když některé mají dvě víčka). Můžou být užitečné, když se člověk někam vypraví a chce s sebou trochu čaje, který třeba nese na ochutnávku (možná). Já osobně používám přímo vzduchotěsné sáčky, v nichž čaj dostanu od prodejce. Pokud je zabalen jinak, pak do skleničky s ním(dá se vzít velmi čistá od marmelády). Asi to není zrovna estetické, ale je to praktické. Nemluvě tedy o puerhu nebo heicha, to je specifické.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 19. 1. 2013 19:45

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Já používám:
Prachovnice z hnědého skla. Dal jsem si tu práci a vyrobil unikákátní vignety. Kdo to umí s PC, poradí si hravě.
Porcelánové dózy. Užívám i k archivaci, s hrdlem zalepeným včelím voskem.
Plechové dózy. Čínské, s dvojitým uzávěrem. Jak píše Tomdo, mnohé netěsní! Proto jsem si dal tu práci a vybral si takové, které splňují mé požadavky. A na transport jsou ideální.
Skleněné dózy čiré. Na čaj který zpracuji v průběhu dnů, či týdnů.
Yixingové dózy. Jako dekoraci. Víceméně. :-)
Plánuji set dóz z nepolévané hlíny, na archivaci PhuErů.
<<

Sheng

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 11

Registrován: 9. 6. 2012 01:24

Příspěvek 20. 1. 2013 03:38

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Zdravím. Jak skladujete oolongy?
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 20. 1. 2013 13:26

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Jako každý jiný čaj ve vzduchotěsných nádobách. Pokud by to člověk nechtěl třeba na archivaci a zrání, což se tady taky řešilo.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

HonzaS

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 83

Registrován: 21. 11. 2012 22:11

Bydliště: Jižní Morava

Příspěvek 21. 1. 2013 13:02

Re:

zdenek.prachar píše:Dobrý den,

přijde mi, že v té diskusi je smícháno několik různých pohledů, respektive že si každý odpovídá na trochu jiné otázky. Dovolím si alespoň v základních rysech nastínit pohled svůj, samozřejmě nikoli jediný správný, ale snad pro někoho zajímavý. Vzhledem k tomu, že jde o základ textu který bude použit v budoucnosti pro jiné účely a také proto, že jsem se z veřejných for stáhl a nepřispívám na ně, prosím o další nezveřejňování a necitování.

1. Existuje jeden ideální způsob skladování nejlepší nebo alespoň vhodný pro všechny čaje?
Podle mne neexistuje. Pro potřeby výběru nejvhodnějšího způsobu skladování je nutné rozdělit čaj do dvou základních skupin - čaj bez potenciálu ke zrání a čaj s potenciálem ke zrání (tuto skupinu bude dále třeba rozdělit přinejmenším podle typu zrání).

i. čaj bez potenciálu ke zrání je čaj, jehož podstatnou kvalitou je čerstvost, svěžest a další vlastnosti devalvující v čase - tedy v podstatě výhradně čaj zelený (s výjimkou zrajícího čaje Liu An) a čaj žlutý.
Primárním cílem uskladnění takových čajů je logicky uchování čerstvosti, svěžesti a dalších již zmíněných kvalit devalvujících v čase.

ii. čaj s potenciálem ke zrání je takový čaj, u nějž v čase může docházet k rozvoji či vývoji podstatných kvalit, tedy jednoduše řečeno jde o čaj, který se v čase může zlepšovat. Rozvoj či vývoj podstatných kvalit pro jednoduchost nazýváme zráním. Podle způsobu zrání je pak nutno rozlišovat mezi čaji zrajícími v suchu bez přístupu vzduchu a světla a čaji zrajícími v prostředí vyžadujícím určitou vlhkost, teplotu a cirkulaci vzduchu (zde je ekvivalentem slova zrání výraz přirozená fermentace). Do první skupiny patří čaje bílé, polozelené a červené, do druhé pak čaje tmavé, čaje typu pchu-er a zelený čaj Liu An.

V souvislosti s tímto rozdělením čajů je si při hledání optimálního skladování třeba říci, čeho chceme skladováním dosáhnout. Chceme-li zachovat čerstvost a svěžest čajů bez potenciálu ke zrání, je při zachování a dodržení základních pravidel možnou volbou skladování v chladničce. Zmíněné podmínky zahrnují zejména nutnost všemožně zamezit kondenzování vlhkosti v balení čaje. Čaj by měl být uchováván ve vyvakuovaném sáčku, důležité je zamezit kolísání teploty a také je třeba čaj po vyjmutí z chladničky již znovu do chladničky nevracet.

Osobně však považuji za důležité zvážit ještě jeden aspekt. Trvanlivost čaje a tudíž i nejvhodnější způsob skladování jsou determinovány způsobem zpracování každého konkrétního druhu čaje. Je třeba si uvědomit, že mnoho zelených a žlutých čajů má historii delší, než je historie skladování čajů v chladničkách. Zpracování těchto čajů bylo vyvinuto tak, aby čaj vydržel od sklizně do sklizně nové, tedy většinou po celý jeden rok, samozřejmě při správném skladování. K prodloužení trvanlivosti přispívá zejména, ovšem nikoli výhradně, pečení respektive poslední fáze sušení. Při zvážení tohoto aspektu je nutno i pro skladování čajů bez potenciálu ke zrání jako zcela rovnocennou možnost skladování přijmout tradiční způsob uskladnění čaje v dózách, jak jej popisuje čínská čajová literatura počínaje Lu Yu až do konce 19. století (podrobný popis viz. níže).

Abych tedy shrnul úvahu věnovanou čajům bez potenciálu ke zrání - pokud je naším záměrem mít čaj v kondici, v níž byl po sklizni, je při zachování výše uvedených pravidel jedinou volbou uskladnění v chladničce. Ovšem pokud chceme čaj pít tak, jak se pil od svého vzniku až do zavedení masové strojové produkce, je lepší volbou uskladnění čaje v dózách, pro zelené a žluté (zdůrazňuji - tradičně zpracované) čaje je vhodná dóza spíše porcelánová, oboustranně glazovaná se zdvojenou pokličkou, kterou při delším skladování pečetíme včelím voskem. Dóza musí být vždy zcela plná, pokud nemáme dost čaje, doporučují staří čajoví mistři doplnit dózu po pokličku bambusovými lístky, v případě vysoké vlhkosti pak doporučují pod pokličku vložit kousek dřevěného uhlí. Výhodou tohoto způsobu skladování je, že na jaře a v létě je čaj čerstvý a svěží, na podzim a v zimě se pak projevují spíše usedlejší chutě pocházející z pečení při závěrečném sušení. Toto skladování je vhodné pouze pro zelené a žluté čaje zpracované tradičním způsobem, nové druhy a čaje zpracované strojově či zjednodušeným postupem takto skladovat nelze.

Čaje s potenciálem ke zrání (opět zdůrazňuji nutnost tradičního zpracování, protože právě zpracování čaji potenciál ke zrání dává a masové produkce či strojové zpracování často původní postupy zjednodušují či upravují) si podle mne jednoznačně zaslouží tradiční skladování, které plně rozvine jejich potenciál ke zrání. U bílých, polozelených a červených čajů je tradiční skladování shodné s výše popsaným uskladněním v dózách s tím, že zejména materiál a výpal dózy je třeba vhodně zvolit ke konkrétnímu druhu čaje. U silněji pečených čajů volíme spíše materiály, které více dýchají, u čajů aromatičtějších a subtilnějších zase naopak oboustranně glazovaný porcelán, doporučuji však experimentovat.

V případě čajů, které pomalu přirozeně fermentují, je třeba pouze vytvořit podmínky, za nichž pomalá přirozená fermentace bude probíhat. Nejbezpečnějši a pro čaje nejoptimálnějši je, pokud fermentace probíhá rovnoměrně a pomalu, plně tedy postačí udržovat vlhkost na úrovni 50 - 60% při pokojové teplotě, dostatečné cirkulaci vzduchu, jako vždy je třeba zamezit přístupu světla a jakýchkoli pachů. Pokud jde o čaj v sypané formě, doporučuji jej skladovat v popsaných podmínkách v keramické dóze z porézní, dobře dýchající hlíny.

Často je dnes diskutována otázka skladování zelených čajů a světlejších polozelených čajů v chladících boxech či mrazácích. Na jednu stranu je naprosto bez pochyby, že tento způsob uskladnění zásob je nejčastější v obchodech a továrnách kontinentální Číny a lze se s ním setkat také na Tchajwanu. Na druhou stranu to ovšem neznamená, že je to pro čaj nejlepší. Pro obchodníky, producenty a komerční masově produkované třídy čajů jde o nejjednodušší způsob skladování velkých balení a objemů čaje, já osobně jsem však zastáncem nejen tradičních a tradičně zpracovaných čajů, ale také jejich původního skladování, uchovávání a zrání, přičemž důvody jsou následující:

i. Jde o přístup tradiční. V čínské literatuře o čaji je od dob Lu Yu až do 19. století v pasážích věnovaných uskladnění čaje rozvíjen právě tento přístup.
ii. Jde o přístup, kterému mne učí můj mistr a mí učitelé, přístup vyjadřující respekt a úctu k čaji tím, že v něm svou péčí a trpělivostí rozvíjíme jeho potenciál.
iii. Je to také přístup, který nutí s čaji experimentovat, učit se, hledat souvislosti mezi zpracováním a vhodnými materiály dóz.

Pokud se týče tradiční Tie Guan Yin, je třeba podle mne definovat přesněji. Základním krokem není pečení, ale tradiční oxidace, která k tradičnímu silnému pečení poskytuje potenciál. Farmář, od kterého čaje z Anxi nakupuji (mimo jiné vítěz 20 zlatých medailí na největších soutěžích a certifikovaný tea taster), mi vysvětloval, že farmáři produkují jen v jistém smyslu polotovar - tedy Tie Guan Yin tradičně zpracovanou a hlavně tradičně oxidovanou, ale nikoli pečenou. Pečení je pak věcí obchodníka, popř. jej lze u farmáře objednat. I Tie Guan Yin tradičně zpracovaná, ale nikoli pečená je však považována za tradiční.
Drtivá většina současné produkce však tradiční oxidací neprochází a čaj je pak hodně svěží, zelený a květinový, v tomto případě však nejde o Tie Guan Yin v pravém smyslu slova.



Tak to je naprosto vyčerpávající popis skladování čaje :-)
Čaj jako životní cesta.
PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz