Začátky čajování

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 7. 2017 22:45

Re: Začátky čajování

Čajový svět je rozmanitý. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joins tee

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 48

Registrován: 26. 5. 2017 17:01

Příspěvek 4. 7. 2017 18:40

Re: Začátky čajování

Dnes opět po práci jsem si udělal
Taiwan High Mountains Jin Xuan Milk Oolong Tea
vynikající čajík, zde lístky po čajování

Obrázek
<<

joins tee

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 48

Registrován: 26. 5. 2017 17:01

Příspěvek 4. 7. 2017 22:24

Re: Začátky čajování

Zdravím, nevím jak připravovat různé druhy čaje podle intervalu černé,bílé,oolongy atd.jelikož mám vzorky, jak u kterých začít louhování jestli 30 nebo 40 nebo 20 vteřin, zatím hledám na netu, nevím čeho se mám chytnou jsou nějaké specifika
k jistým čajům? Chci si vychutnat čajík +- aby byla chut taková jaká má být k danému čaji .Díky za reakce a rady. Moc mě to baví to objevování atd. ,ale to louhování ....
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 5. 7. 2017 07:39

Re: Začátky čajování

Vše máš přece zde. :-)
http://www.tea-earth.net/make.html
projdi si také sekce čajů
http://www.tea-earth.net/sorts.html
vyhledej konkrétní skupinu nebo čaj. Je mnoho priprav, na kung fu můžes pripravovat temer vse... :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 5. 7. 2017 08:11

Re: Začátky čajování

Jen si dovolím doplnit.
Na čaji je mimo jiné krásná jedna věc. Ani jedno pravidlo (či fakt o čaji) neplatí na 100%. Tudíž nelze úplně zevšeobecnit to, či ono. Sice se dá říci, že čím "jemnější" list, tím kratší doba a nižší teplota stačí. Ale jsou výjimky! Stejně jako čím pevněji svinutý list, vyšší teplota, nebo spíš doba louhování. protože logika nám podsouvá, že se to bude déle rozbalovat. Jo, někdy to tak je. :-)
Ne že bych to pil každej den, ale ten Ren Shen nechávám první nálev trochu déle. To jen aby se to rozpustilo.
A ještě ke správné chuti. To je trochu složitější.
Kdysi mě David přivedl na myšlenku, jak má vlastně "správně" chutnat Da Hong Pao. Vzhledem k tomu, že jsem měl doma tři druhy, dokoupil jsem ještě dva a zkoušel. Mám z toho jeden objektivní závěr (mimo spousty subjektivních dojmů). Je dobrý se, alespoň zpočátku držet obecného postupu. A ten je tu na stránkách vždycky uveden!
<<

joins tee

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 48

Registrován: 26. 5. 2017 17:01

Příspěvek 5. 7. 2017 17:50

Re: Začátky čajování

Díky moc za objasnění. Dnes jsem zkoušel Anji White Tea Green - vynikající na začátku jsem cítil špenát na konci sladkost jemná, není tam moc stonků?

Obrázek
<<

joins tee

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 48

Registrován: 26. 5. 2017 17:01

Příspěvek 14. 7. 2017 16:19

Re: Začátky čajování

Zdravím, koupil jsem si konvici Concept RK 4060, jede v poho, ale na dně po uvaření vody se objevilo na okraji takové bílé, nevíte co to je? Objevilo se to tam po uvaření 1-2 vody. Díky

Obrázek
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 7. 2017 19:33

Re: Začátky čajování

Mám tu samou :-)
To je vodní kámen, máš moc tvrdou vodu, respektive tam neco je...
filtrujes vodu? Jaký máš zdroj?
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joins tee

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 48

Registrován: 26. 5. 2017 17:01

Příspěvek 14. 7. 2017 21:22

Re: Začátky čajování

Jo je to tak vyčistil jsem to houbičkou a je to v poho.
Před pár týdny jsem kupoval vodu Fromin 10l, poté v obchodě jsem narazil na vodu viz. foto. Voda s porovnáním mi příjde skoro stejná až totožná, tak jsem ji začal kupovat -z vodou z kohoutku se nedá srovnat- a čaje které s ní připravují mi chutnají nevím jaké kdo má zkušenosti,ale zatím jsem spokojen. Konvici jsem kupoval abych přesněji určil +- teplotu, jelikož jsem připravoval různé druhy čajů a bylo zapotřebí udržování jisté teploty a odhad +- jestli je to např.70 stupnu.

Dnes jsem připravoval Dračí studnu a byla výtečná je až neuvěřitelné jak to chutná od jemně trpčejší nebo podobně a pak po chvíli sládne v ústech ,každý čaj je opravdovým zážitkem. Konvici, kterou jsem zakoupil napoprvé převařil v kohout.vodou asi 1-2 a hned poté vznikl ten kámen, myslím ,že po takové chvilce, aby tam byl kámen asi není něco v pořádku asi bude moc tvrdá ,čert ví co v tom je. Pak jsem nalil po vyčištění Pramenitou vodu zapl na 70 stupnu a super.

Hledal jsem jen u konvice, má udržovat jistou teplotu, ale pý jen kolem 85 stupnu, nebo udržuje jakoukoli teplotu?

Obrázek

a nová váha

Obrázek
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 7. 2017 10:23

Re: Začátky čajování

Ono obecne voda z plastu je fakt zlo :( Pokud můžeš, vezmi sklenený demižon a najdi si pramen. Nebo si porid reversní osmozu, vyjde to nejlevneji, ale poradíme jak, je tu i téma....když už z plastu tak ten fromin hranatá láhev.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joins tee

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 48

Registrován: 26. 5. 2017 17:01

Příspěvek 15. 7. 2017 13:16

Re: Začátky čajování

Demižon musím přikoupit a pramen- o žádném tu zatím nevím. Na RO musím pošetřit, tak asi zatím ten Fromin. Asi jo, jelikož jsem si připravoval Lapsang suchong nalil vodu viz. včerejší foto a je tam na spodu konvice ne tolik, ale vodní kámen to by tam,ale nemělo být.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 7. 2017 13:49

Re: Začátky čajování

Na netu najdes info o pramenech, studánkách a možná studna...by stačila.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joins tee

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 48

Registrován: 26. 5. 2017 17:01

Příspěvek 15. 7. 2017 18:15

Re: Začátky čajování

Prameny do 30 km tu budou díval jsem se, zatím budu používat Fromin dnes jsem koupil v hranaté lahvi.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 7. 2017 21:34

Re: Začátky čajování

Myslím že čase na neco prijdeš, nebo budeš používat obojí a stridat. Na každy čaj, je jiná voda vhodná.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 21. 9. 2017 11:55

Re: Začátky čajování

Zdravím všechny, jsem v čajování nováček a zřejmě naprostý barbar, prosím proto o shovívavost :-)

Čaji jsem nikdy neholdovala, moc mi nechutná, a při pročítání tohoto fóra mě napadlo, jestli to není právě tím, že jsem nikdy neochutnala kvalitní čaj.
Chci to tedy zkusit znovu a lépe, čistě ze zvědavosti.

Proto prosím o pár názorů jak a s čím začít - co by jste mi doporučili.

Protože nevím jestli čajování propadnu a zůstanu u toho, tak nechci ze začátku kupovat žádné dražší spešl nádobí, zalíbila se mi tato konvička http://longfeng.cz/index.php?page=shop. ... t&Itemid=1 a slívátko http://longfeng.cz/index.php?page=shop. ... t&Itemid=1 protože i když u čajování nezůstanu, tak obojí v pohodě využiju i nadále. Schvalujete to nebo je v tom nějaký háček a má radši začít jinak?

A dál - jaké by jste mi prosím doporučili čaje pro začátek?
Abych specifikovala svoje dosavadní chutě - černý čaj vypiju jen s mlékem a cukrem, a typ "earl grey" ani s tím, strašně mi smrdí bargamot. Zelený čaj mi většinou přijde dost trpký což nemusím, jen pár jsem ochutnala takových co mi chutnaly. Bílý čaj mi nevadí. Vlastně jediné co mi vysloveně chutná jsou nečajové a kořeněné čaje jako lapacho, mate, masala... :-)
Co doporučit takovému člověku do začátku?
Asi bych uvítala něco lehčího, hladkého, nenáročného na přípravu abych to nepokazila.

Určitě bych chtěla zkusit některý z těchto bílých http://longfeng.cz/index.php?page=shop. ... t&Itemid=1 (budu asi nakupovat v tomto obchodě, všichni ho chválíte) protože u všech píšou že jsou nenáročné na přípravu... jenže který? a co dál?
Je mi jasné že každý má jiné chutě, ale výběr je tak velký, že nevím od čeho se odrazit :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 21. 9. 2017 21:18

Re: Začátky čajování

Vítám zde na forku :-)
Já osobne sklo nemusím, (ikdyž je to jediná umělá hmota co se lidstvu povedla) :-)
Radeji porcelán nebo yixing.
Ale nevadí to, je to v pořádku.
Bílým čajem nic nepokazís... popros na longfeng o zaslání vzorků a sama si vyberes co ti bude chutnat, pripadne poradíme. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 22. 9. 2017 08:01

Re: Začátky čajování

Děkuji za uvítání i za radu.
Na longfengu zrovna v sekci nabídky vzorků nic nemají, ale zkusím poprosit :-)
Jen z čiré zvědavosti - proč nemusíš sklo? právě proto, že je to umělá hmota? :-) mně se na skle líbí to, že je krásně vidět barva obsahu, a vůbec dění uvitř.. Porcelánovou mám, ale to je spíš konev než konvička - má přes litr...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 9. 2017 08:48

Re: Začátky čajování

Sklo mi prijde sterilní hodně, to je sice porcelán také, ale není tak fádní. Na listky i nálev se podívam snadno do misky. Každý materiál má své vlastnosti, sklo je i takové fádní. Libí se mi nejen jak materiál funguje, ale i jak vypadá. Mám skleněný gaiwan z lávového skla, prvotní nadšení z pozorování lístků mne nadchlo, ale rychle opadlo a jen na něj padá prach. :-) Ale na druhou stranu si uvedomuji, že nekdo na nej nedá dopustit. Napis, jiste ti vzorku udelají. Nevím odkud jsi, prípadne Te nasmerujeme na nejakou lepsi čajovnu, či shop.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 22. 9. 2017 08:56

Re: Začátky čajování

Taky pěkně vítám! Ať se ti tu líbí. :-)
To s tou umělou hmotou byla hezká nadsázka, nicméně je fakt, že u nás není pití čaje ze skla úplně běžné. Podle mých zkušeností to dělá málokdo (já taky ne a nevím proč). A to narozdíl od třeba Ruska, nebo některých oblastí Číny (An Hui).
Litrová konvice bude fajn na "jednonálevovou" přípravu, třeba na party s kámošema, nebo na rodinnou nedělní snídani. Obojí je prima, mimochodem. Takže ta se rozhodně neztratí. Pokud budeš chtít zkoušet různé čaje sama (nebo ve dvou) budeš potřebovat něco kolem 2 dcl, možná o malinko větší, či menší. To se ustálí časem a zvykem.
Doporučuji porcelánový Gaiwan s vysoko vytaženým okrajem, což omezuje možnost opaření při manipulaci. Dále skleněnou konvičku, to by se ti mohlo líbit a je to nadmíru funkční. Některé dokonce překvapivě dobře drží teplo. Nevidím u nic žádnou nevýhodu, až na křehkosti. Rozhodně okamžitě přivaž víčko!
Yixing bych pro první etapu úplně vynechal, ovšem pokud nebudeš litovat investice do něčeho, co možná bude za půl roku dělat na poličce dekoraci. A ještě něco. Vkus se vhledem proměňuje a vyvíjí! Tudíž to, co mnozí z nás v prvotní euforii nakoupili, jako super nádobí, teď někde tiše odpočívá. A to píšu proto, že většinou nejde o malé peníze. Každopádně, ať tě čaj chytne a dá ti tolik co nám ostatním! :-)
Zamyslím se a zkusím navrhnout pár čajů "na start". Ty bílé jsou OK, ale trochu bych to obohatil..................
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 22. 9. 2017 10:00

Re: Začátky čajování

Děkuju oběma :-)
Jak už jsem psala, nevím jestli čajům propadnu nebo ne, proto raději ze začátku nechci investovat do nádobí velké částky, Yixing proto určitě ne, i když dekorace by to byla každopádně nádherná :-) moc se mi ty konvičky líbí, a na některé z těchto bych se vydržela dívat dlouho, mám kolem sebe ráda pěkné věci http://www.teapottravel.com/Zisha-Clay-Teapot/

Ještě dotaz ke gaiwanu - při bloudění netem jsem narazila na to, že se slévá, ale taky že se dá pít rovnou z něj. Ale čaj by se přece neměl louhovat dlouho ne? a zároveň si neumím představit že bych do sebe obsah rychle kopla jen proto aby se náhodou čajové lístky nepřelouhovaly, to asi není to pravé vychutnávání čaje... :-) jak to tedy je s tím pitím přímo z gaiwanu?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 9. 2017 10:17

Re: Začátky čajování

Z gaiwanu se dá pít hned, ale zeléné se louhují třeba pri teplotách 50 - 70 °C, což se dá. Jiné čaje třeba přes 95 °C, což se nedá...
Záleží jakou metodu zvolíš, jestli vice čaje, mensi časy a více nálevů. Nebo méně čaje a tím můžes vice nálevů, upravit teplotu vody atd...
Tady to trochu více rozepisuji..
http://www.tea-earth.net/priprava.html
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 22. 9. 2017 10:38

Re: Začátky čajování

Opět děkuju.
Byl by vhodný tenhle gaiwan, nebo je to sítko na nalévání nepřípustné barbarství? :-) moje odolnost k vysokým teplotám je nízká, a tenhle gaiwan vypadá blbuvzdorně :-) https://www.fler.cz/zbozi/cajove-souzneni-4889134
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 9. 2017 10:44

Re: Začátky čajování

Já mám rád keramiku co se dělá v Čechách, ale volil bych spise na čínsky čaj neco Čínského....
časem si můžes hrát s tím, jak fungují ruzné materiály...
Na začátek je vhodny porcelán, treba 2 gaiwany a druhy použijes jako misku ... nebo gaiwan a misku atd..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vsper

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 21. 9. 2017 11:32

Příspěvek 22. 9. 2017 10:54

Re: Začátky čajování

Dobře, děkuju jdu si to nějak všechno srovnat v hlavě :-)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 22. 9. 2017 12:13

Re: Začátky čajování

Na tom odkazu je spíše Shiboridashi, ale to funguje velmi podobně. Skvělé dělá Petr Novák např. Btw. s tím Gaiwanem se dostaneš klidně pod stovku.
Sítka jsou přípustná. :-) Ono vlastně nic tady nemá žádnou stanovenou normu. Jsou jen více či méně obvyklé postupy a přístupy. Používám sítka nerezová, někdo i hedvábné sítko v nádobce z Zhi Sha hlíny. Co bych ale rozhodně nedoporučoval jsou taková ta pěkně se tvářící sítka bambusová. Vyzkoušel jsem, nebrat!
PředchozíDalší

Zpět na Příprava čaje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz