Ajurvédské čaje

<<

Parfeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 43

Registrován: 21. 1. 2011 13:35

Příspěvek 5. 2. 2011 13:58

Ajurvédské čaje

Koupil jsem si jeden ajurvédský čaj a nebylo u něj uvedeno jak jej připravit a ani na internetu jsem nenašel (v cz jazyce) žádné bližší info kromě jeho složení. Jedná se o "čaj krále opic", obsahuje skořici, vanilku, kokos, jablko, dva druhy pepře aj. Mohli byste mi doporučit nějakou vhodnou přípravu tohoto léčivého čaje, tj. množství čaje, vody, její teplotu a dobu louhování? Díky za odpovědi. Petr
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 12. 2. 2011 13:06

Re: Ajurvédské čaje

S přípravou moc neporadím, tohle jsem našel k jinému čaji: "Příprava:čaj vařte alespoň 5 minut ve vodě nebo v mléce.Na jeden šálek použijte půl čajové lžičky.Sceďte přes sítko.Můžete osladit medem nebo třtinovým cukrem,případně dochuťte citrónem." Dá se to zkusit. Ale jen tak od oka podle složení si říkám, jestli je to opravdu ajurvédský čaj, nebo jenom nějaký běžný ovocný. Nic proti, ale zvlášť lečívé to asi nebude, nevím, třeba se mýlím. Ajurvédské čaje obsahují místní byliny a jsou většinou dost hnusné.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Parfeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 43

Registrován: 21. 1. 2011 13:35

Příspěvek 12. 2. 2011 15:11

Re: Ajurvédské čaje

nevím jestli ses na něj díval na netu, ale měl nby to být léčivý čaj s bilinkymi a kořením, obsahuje, kromě toho co jsem psal v úvodu, taky Rooibos, to bude to hlavní léčico :), a ta příprva jak jsi napsal...to asi nebude platit pro tenhle ajurvédský. Mám doma několik rooibos-ů (aromatizovaných), a u nich je přípraa jednodušší, resp. nevaří se, ale louhují se 5 min ve vroucí vodě (přesněji se zalejou horou vodou a nechají se 5min). Ale je možný, že lze aplikovat i ten tvuůj návod, asi to budu dělat tak aby mi čaj hlavně chutnal a bude to :-D, každopádně díky ;-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 12. 2. 2011 15:17

Re: Ajurvédské čaje

A tam kde jsi ho koupil Ti nedali ani navod? To pokud vim je na hranici zakona, dozaduj se navodu.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Parfeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 43

Registrován: 21. 1. 2011 13:35

Příspěvek 12. 2. 2011 16:55

Re: Ajurvédské čaje

bohužel, ale kupoval jsem ho ve steném obchodě jako ostatní zelené, bílé a jiné čaje, vážené v neprůhledných uzavíratelných sáčcích, mimochodem k nim jsem také nedostal postup přípravy...
jak jsem se ale později dozvěděl tak všechny tyto čaje do daného eshopu dodává oxalis o němž jsem se tu moc dobrého nedočetl (ale to je moje chyba, že jsem si nezjistil dodavatele čajů do onoho eshopu /www.cinsky-caj.cz), ale když nic nenajdu ktomu čaji krále opic tak jim napíšu ať poradí :)
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 12. 2. 2011 21:35

Re: Ajurvédské čaje

Dzin Tea Racer píše:To pokud vim je na hranici zakona, dozaduj se navodu.


U potravin být návod vážně nemusí :D

Jinak pokud je mi známo, tak ten čaje není považován za klasický ajurvédský. Většinou se jmenuje Rooibos Red Chai a způsobů přípravy je několik. Nejjednodušší je zalít lžičku (mělo by být odhadem kolem 3g) 150ml vody a nechat 3-5 minut louhovat. Existují i recepty, kde se čaj vaří 10 minut a znám i recept, kde se při vaření přidává poměrně hodně mléka. Samo o sobě to je výborné na zahřátí (osobně jej mám mnohem radši než výluh ze zázvoru), ale někomu vadí ten pepř (je to celkem dobrý chyták na návštěvy).

V tomto je navíc chrpa, která chuť skoro nemění, lehce sladce voní.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 12. 2. 2011 22:06

Re: Ajurvédské čaje

IkE Blaster píše:U potravin být návod vážně nemusí :D


Tohle je bylina, nebo snad lék?
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Parfeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 43

Registrován: 21. 1. 2011 13:35

Příspěvek 12. 2. 2011 22:51

Re: Ajurvédské čaje

IKE BLASTER:
JAK JSI TO ZJISTIL? ON JE OPRAVDU HODNĚ VÝRAZNÝ, Z NÁLEVU HODNĚ VYZAŘUJE SKOŘICE A V ÚSTECH VYNIKAJÍ DALŠÍ SLOŽKY. tO BYCH TO JAKO AJURV. MOHL HLEDAT DLOUHO :), DIK, ZKUSÍÍM SCHVÁLNĚ TEN NÁZEV
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 13. 2. 2011 02:01

Re: Ajurvédské čaje

Znám ho podle složení, které je uvedeno na webu cinsky-caj.cz, akorát bez té chrpy

Dzin Tea Racer: Dokud je to pravý čaj, tak se může(!) řadit mezi potraviny (může se řadit i mezi léčiva nebo potravinové doplňky), kde jsou přesně dané náležitosti označování. Konkréní návod na přípravu být nemusí s výjimkou uvedení: "Údaj o způsobu použití, jde-li o potraviny, u nichž by při nesprávném použití mohla být ohrožena zdravotní nezávadnost nebo stanovená jakost."

Celé označování je popsáno tady, je z toho patrné, že většina prodávaných čajů by neprošla :) http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/oz ... 141/17491/

Tady je pak jaké náležitosti navíc musí být uvedeny u čaje (a kávy): http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp ... d=76&typ=r (doufám, že tu nebudou narážky na primitivní dělení čaje do 3 skupin :) )

Pokud chcete vědět konkrétní náležitosti, tak p. Nepustil (jiaogulan.cz) by o tom měl vědět více.


Parfeman: Mohl bys zkusit psát s vypnutým caps-lockem? :)
<<

Parfeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 43

Registrován: 21. 1. 2011 13:35

Příspěvek 13. 2. 2011 10:42

Re: Ajurvédské čaje

za CAPS se omlouvám, nebylo to umyslné ani to nemělo být jako způsob zvýraznění dotazu...nevšiml jsem si...pardon
Jinak díky za veškeré info :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 2. 2011 11:42

Re: Ajurvédské čaje

2 Ike: To ale nic nemení na tom že prodejce by mel byt shopen poradit s pripravou prece.
Tohle je typicky zajíc v pytli...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 13. 2. 2011 13:17

Re: Ajurvédské čaje

To je typický Oxalis.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 13. 2. 2011 14:50

Re: Ajurvédské čaje

Dzin Tea Racer: Ano, po dotazu, který ale zatím nikdo nevznesl :) Neříkám, že ne
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 2. 2011 14:58

Re: Ajurvédské čaje

Nevim jak to je v zakone, ale myslel jsem že když to je bylina nebo smes bylin že by tam navod mel byt, nebudu se přít, ale pokud tak neni prijde mi to velmi nesolidní. To že dotaz nevzesl je druha vec no.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

shadow_hk

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 15

Registrován: 15. 2. 2011 12:42

Příspěvek 21. 2. 2011 22:59

Re: Ajurvédské čaje

tomdo píše: Ajurvédské čaje obsahují místní byliny a jsou většinou dost hnusné.


Já bych spíše řekl, že jsou jiné :).

Jinak si myslím, že není zase tak třeba bádat nad správným zalitím a louhováním. Nejde ani tak o chuť, jako spíše o účinek na organismus.

Alternativně je možné je dát povařit, účinek by měl být ještě silnější.
Namaste

Zpět na Speciality čajům podobné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz