tak většina lidi, co si myslí, že cvičí jogu, ji ve skutečnosti vůbec necvičí, resp. cvičí jen její "deformované verze". 
Pravda je, že jóga je jen pro zdravé lidi a chce-li člověk cvičit jogu, měl by se na to nejprve řádně připravit, tj. mj. co možná nejvíc uvolnit a protáhnout vše zkrácené a stuhlé a naučit se správné postury, k tomu jsou ale třeba i ty nezkrácené svaly, třeba i kolem bederní páteře - samozřejmě nevysocí lidé (kterým se hlavně na nohou tolik svaly např. sezením automaticky nezkracují) a ženy obecně a asiati obecně mají v tomto pozici jednodušší 

. 
Proč? Protože jinak se necvičí joga, ale něco jiného, co může být spíše naopak kontraproduktivní. Nemluvě už o tom, že ta domnělá prána (energie) vůbec při takových (nepsrávných) cvicích neproudí tak, jak ideálně má. 
Ale ano, jsou určité cviky i z oblasti jogy (prolínající se se strečingem, rehab. cviky atd.), které tomu většímu protažení postupně napomáhají, ale člověk se nesmí za každou cenu snažit o nějaké pozice, které prostě správně nezvládne. 
Na držení těla je nejlepší posilovat tzv. hluboký stabilizační svalový systém - ideálně např. na balanční úseči /2x denně 15 minut). To umožní pak i lépe zvládat např. správné 90. stupnové posedy (které je ale třeba kombinovat s relaxačními posedy, nebo aspoň já tedy vydržet sedět vzpřímeně delší dobu bez bolesti pořád nevydržím..). 
Teorie (a měla by být i praxe) je taková, že na chodidle jsou tři stabilizační body, tj. na patě a pod palcem a malíkem, o které by se člověk  měl neustále opírat. Zkusit  např. při sezení, když zvednete prsty, tím by se Vám automaticky měly zatnout stehenní svaly a i ten vzpřímený posed by měl být pak o něco jednodušší. Raději nejdříve bez bot..Chceto ale tento cit trénovat, ale zkuste si někomu říct, ať vám na chodidle na tyto body zatlačí (když ležíte) a celý byste se měli více napřímit a bederní páteř by se měla dostat více dolů (což je cílem). 
Tai-chi, se kterým taky začínám, s tím také pracuje. 
Jinak tai-chi je hlavně myslím o té koordinaci pohybu a podřízení pohybů Vašeho těla Vaší vůli a kontrole. Je to něco jiného, než jógové cvičení, ale myslím, že se to ideálně doplňuje. U mě nezbytně s joggingem 

.