Skladování čajů & zrání čajů.

<<

tifik

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 168

Registrován: 28. 5. 2019 09:51

Bydliště: Plzeň

Příspěvek 24. 6. 2019 20:14

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Jestli jsem správně pochopil a nic se nezměnilo, puerh, sheng i shu, které mám pro běžnou spotřebu a ne zrání, je nejlépe uchovat jen zabalené v papíru, ve stálé teplotě a bez přístupu světla? Normálně na volném vzduchu? Nebudou ztrácet aroma? Zatím to tak mám...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 6. 2019 22:46

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Tak ten čaj zraje ikdyž nechces, jen když je zabalený v papíru a ve vlhkosti - v puerotéce, tak ok. Pokud to mas na rychlejší pití, tak porcelánová nebo sklenená doza. Ale ne jen tak volne, to fakt vyvoní, ale rozhodně ne hned.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

tifik

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 168

Registrován: 28. 5. 2019 09:51

Bydliště: Plzeň

Příspěvek 25. 6. 2019 06:02

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

A provizorně třeba ALU pytlík? Nebo zavarovacka, když pominu estetickou stránku, zavřená někde v temnu.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 25. 6. 2019 07:45

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Ano, ALU pytlík na to, co spotrebujes treba do pul roku, bohatě postačí, protože čaj kderý jen tak nechás, vyvoní a navic nasaje pachy okolí. Sniži se vlhkost atd.. proste degraduje. Nebo sklo, obalit alu a by to bylo ve tme.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 25. 6. 2019 07:46

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Jo. Prostě to dej do čisté, vzduchotěsné nádoby. Důležité je, aby do toho nic nelezlo, tedy ani vzduch, vlhkost, pachy, světlo. A zároveň nic neutíkalo ven, jako aroma, atd.. :-)
2Dzin:......ty jsi rychlej jako blesk
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 25. 6. 2019 08:04

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Stane, kdysi nekdo rekl, že blesk, je můj o dost pomalejší bratr :-)

Ono to skladování čajů, je vetší věda než čaje čerstvé, koupit a vypít. Uplně zlé také nejsou takové ty plechové dozy, co maji těsný uzávěr. V tom vozím čaje když nekam jedu, nebo je mám takto v práci.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

tifik

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 168

Registrován: 28. 5. 2019 09:51

Bydliště: Plzeň

Příspěvek 7. 7. 2019 06:13

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Jaký průměr cca mají prosím ty klasické koláče puerhu 357 g?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 11. 7. 2019 22:44

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Tak cca 20 cm.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

tifik

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 168

Registrován: 28. 5. 2019 09:51

Bydliště: Plzeň

Příspěvek 8. 6. 2020 13:30

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Ahoj. Skladujete japonské zelené v lednici? Dost se to doporučuje. U neotevřených sáčků v pohodě, ale u otevřených mám problém s orosením při vyndání z lednice. Otevřený sáček mám zarolovaný v igelitovém pytlíku a ještě v plastové krabičče na jídlo. Zatím jsem se nesetkal s načichnutím čaje, to je v pohodě, ale ta vlhkost se mi moc nelíbí. Zatím takhle skladuju senchu, shinchu a kukichu.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 6. 2020 09:44

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Ano, občas se tato informace objeví, ale vlkhost je veliký problém. Nejlepší je, kup si vakuovací víčka a pak do jakékoliv sklenice nasyp čaj, je to nejlepší způsob a lednici vynech.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 11. 6. 2020 08:47

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Já se předně přiznávám, že japonské čaje nepiji. Ačkoliv jeden doma mám. ale ten jsem dostal jako dárek ke koupi tetsubin. :-)
Čaj ovšem v lednici, resp. v mrazáku, mám. A to konkrétně takové ty "fresh" čaje, jako některé AnHui zelené a taky nepečené TGY. Ovšem je nutno dodat že:
- je třeba vyřešit problematiku vlhkosti (a to není úplná hračka, jak se může zdát)
- je třeba vyřešit problematiku přenosu pachů (což by mohlo být splněné výše uvedeným)
- je třeba, nebo minimálně je dobré, si ujasnit proč to vlastně dělat
Nízká teplota výrazně zpomalí zrání, a to tak, že je progres v této oblasti téměř mimo mojí rozlišovací schopnost. Asi ho nezastaví. Nicméně mám pár čajů, které si chci nostalgicky zachovat v takovém stavu ve kterém jsem je pil poprvé (například jeden, který jsem si natrhal a "vyrobil" sám). Pokud se ale čaj vypije v řádu měsíců a je li dobře uskladněn, asi byl tu ledničku taky vynechal.
Na druhou stranu vím od přátel, že třeba Matcha odchází tak brzy, že kupují skutečně malá množství a uskladňují to v lednici. Stejně tak praví "kafaři". Obsah olejů v kávě je řádově vyšší, než u čaje a tak materiál degraduje rychleji.
<<

lesasyn

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 816

Registrován: 1. 6. 2011 06:13

Bydliště: Choceň

Příspěvek 11. 6. 2020 23:03

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Tak to já se musim přiznat, že japonské čaje piju ve větším než malém množství :D a lednici neřeším. Vystačím si se zatmavenou prachovnicí, do které se vejde tak akorát 50g. Záleží jak dlouho budeš skladovat. A jak rychle vypiješ... u mě proteče cca něco málo přes kilo za rok :twisted:
Mám odložené vzorky z loňské sklizně a ano, je tam určitý posun, hlavně v živosti a svěžesti. Na druhou stranu jsou plnější a hutnější... u matcha se lednice, nebo aspoň chladnější skladování vyplatí. Ale i tak čaj strašně rychle degraduje - oxiduje, ztrácí barvu, aroma... i tak se 30-40g balení po otevření vyplatí vypít do měsíce. max do dvou, aby byl chuťový požitek dokonalý.
<<

tifik

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 168

Registrován: 28. 5. 2019 09:51

Bydliště: Plzeň

Příspěvek 16. 6. 2020 12:39

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Nakonec mám orig. neotevřené sáčky v lednici a otevřený, co právě piju, venku. Taky mi těch 50 g nevydrží moc dlouho a otevírám další :-)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 16. 6. 2020 13:51

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Otázkou je, zdali to ten sáček vydrží. To je přesně to, co jsem měl na mysli, když jsem psal o vyřešení problému s vlhkostí. Ale věřme, že ano a pak to bude v pořádku.
Ještě pro upřesnění uvedu, že čaje které mám v mrazáku jsou ve vakuovaném balení a navrch v uzavřené dóze. Po vyjmutí z mrazáku je pomalu rozmrazuji (min přes noc) v lednici a pak je nechám ještě nějakou dobu ohřát při pokojové teplotě. Jo, jsem hračička se sklony k detailismu!
Co se týče hermeticky uzavíratelných dóz na čaj, byl by možná leckdo dost překvapen jak málo některé skutečně těsní. Ovšem jednoduchou zkoušku, např. s vodou, vám asi v obchodě jen tak nedovolí. O eshopu nemluvě. Nevím, jak moc to vadí, asi záleží na tom, jak moc se tím chce našinec zabývat. Byl jsem posedlý "vzduchotěsností" uskladnění čajů a pak jsem čuměl na sudy čaje v Guanzhou doslova pár centimetrů od záclony monzunového deště. A já doma "dotěsňoval" za pomoci alobalu. Hezká, leč marná činnost. Můžete namítnout, že šlo o PuErh a snahu o urychlení zrání Shu. No ano, nicméně o pár metrů dál byly plechové boxy s útesovými woolongy. Tak ať si to každý nějak srovná sám.
<<

tifik

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 168

Registrován: 28. 5. 2019 09:51

Bydliště: Plzeň

Příspěvek 19. 6. 2020 15:10

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Zase je fakt, že jsem teď porovnával rok starou senchu a čerstvou shinchu a lepší byla ta sencha pro mě. To samozřejmě o ničem nevypovídá , ale aspoň, že i loňské japonské čaje není třeba zatracovat :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 29. 6. 2020 08:23

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Chce to vyzkoušet, nějaké zráním ztrácí, jiné naopak. Mám pár lonskych zelených čínských, mnohé jsou velmi pitelné. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Michaeles

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 285

Registrován: 25. 11. 2012 20:52

Příspěvek 30. 6. 2020 07:16

Re: Skladování čajů & zrání čajů.

Sice japonské čaje moc nepiji, ale když už ho koupím tak to chce rychle spotřebovat. O skladování v lednici jsem slyšel, ale nejsem si jistý jestli bych nechával v lednici v originálním obalu.
Předchozí

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz