Květ(n)ové čajování

<<

lesasyn

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 819

Registrován: 1. 6. 2011 06:13

Bydliště: Choceň

Příspěvek 12. 5. 2012 16:29

Květ(n)ové čajování

Autorská keramika – čajování u rybníka

Jelikož bylo v posledních dnech tak krásné počasí, rozhodl jsem se provětrat nové čajové nádobí, které jsem si pořídil v nedávné době.

Prvním kouskem je malé keramické čajové moře pod konvičku, jehož autorkou je Miroslava Randová. Na výrobu byla použita hrubší hlína, která může zprvu působit drsným dojmem, ale při bližším ohmatání je velmi příjemná. Použitá glazura, spolu s materiálem, dává pocit tepla. Obsahově toto moře pojme něco málo přes 200 ml, což je vcelku postačující na oplach čaje a lehké přelití při louhování. Je to velice praktická záležitost pokud používáte Cha Bu a nechcete si jej pocvrndat čajem. Zároveň to jemně vyvýší konvičku nad ostatní čajové propriety a dodá jí zakusit lehké dominance.

Obrázek

Obrázek


Druhým, neméně zajímavým kouskem, je malá, respektive miniaturní konvička se šálkem. Její obsah je pouhých 75 ml. Celičká se vám bez problému schová v dlani. Šálek pojme cca 40 ml. Autorem je v tomto případě Petr Novák. Ku výrobě použil technický porcelán a vypálil v peci na dřevo, stejně jako výše zmiňované moře, při teplotě okolo 1300°C. Vnější i vnitřní povrch pokrývá tenká vrstva světlé, živcové glazury. Jednolitý, monotónní povrch příjemně narušuje „cákanec“ tmavší barvy. Konvičce to dodává šmrnc a charakter. Nevím, zda dobře nastíním ten pocit, ale něco jako pozorování úplňku přes který plují mraky, či snad pohled na krásnou ženu oděnou v nádherném spodním prádle…

Obrázek

Obrázek


Na čaj jsem vyrazil kousek za naše městečko k rybníku nesoucí název Chobot, i když při pohledu do mapy spíš vypadá jako celý slon . Zrovinka tu kvetla alej jabloní, takže jsem ani chvíli neváhal a zakotvil jsem ve voňavém, bzučícím stínu a s nedočkavostí malého kluka začal vybalovat čaj. A jaký? Poslední dobou mnou velice oblíbený Sheng - Xi Zi Hao Nu Er Cha Zhang Jia Wang „čaj pro dceru“. Jedná se o tradičně zpracovaný pchu-er ze starých divokých stromů dosahujících stáří až 200 let. Nádherné, celé lístky s vysokým obsahem tipsů jsou lisovány do 100 gramové cihličky, ze které jde vcelku dobře oddělovat jednotlivé dávky čaje. Připravený nálev má oranžovou, až oranžovohnědou barvu, vůně je jemná, příjemná a květinová. Chuť je fascinující, tak plná a vyrovnaná, bez jediného rušivého prvku. Na jazyku mi tančí tóny květin, tmavého ovoce a melasy. Po polknutí přichází lehounká stopa příjemné nahořklosti, postupně přecházející do sladkého dozvuku. Po třetím nálevu o sobě dává vědět energie, která je v čaji ukrytá… a že jí není málo . Zároveň dokáže velmi příjemně zharmonizovat tělo i ducha. Je to prostě Čaj s velkým „Č“ a stojí za to si ho vychutnat. Rozhodně patří mezi mé favority.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 13. 5. 2012 08:06

Re: Květ(n)ové čajování

Moc pěkné fotky i text! Taky někdy musím vyrazit ven...
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 13. 5. 2012 10:41

Re: Květ(n)ové čajování

Moc pěkné! Docela Ti závidím tu pohodu :-) Jinak mi můj závazek dát si Nu' Er' Chu vždy jednou do roka moc neulehčuješ :D
<<

Pardus

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 17

Registrován: 8. 4. 2012 10:42

Bydliště: Brno

Příspěvek 13. 5. 2012 11:41

Re: Květ(n)ové čajování

Čajování venku. Krásné to fotky, krásný to text.
Na usmířenou si dáme trochu čaje... :D
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 5. 2012 11:56

Re: Květ(n)ové čajování

Parádní, také se chystám čajovat venku, ted mam doma letošní čínské, to musím využít.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

lesasyn

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 819

Registrován: 1. 6. 2011 06:13

Bydliště: Choceň

Příspěvek 13. 5. 2012 14:42

Re: Květ(n)ové čajování

Dekuji za kladne ohlasy :-) jsem rad, ze se clanek libil.
to joda: Trpelivost ruze (a dobre caje) prinasi :-)
<<

syp

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 131

Registrován: 24. 1. 2012 15:49

Příspěvek 14. 5. 2012 08:55

Re: Květ(n)ové čajování

Moc pěkný článek :-)
<<

Petr_Keramik

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 6

Registrován: 1. 4. 2012 11:08

Bydliště: Doupě

Příspěvek 29. 5. 2012 13:59

Re: Květ(n)ové čajování

Moc pěkné! Moříčku se zjevně u Chobotu líbí:)
<<

lesasyn

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 819

Registrován: 1. 6. 2011 06:13

Bydliště: Choceň

Příspěvek 29. 5. 2012 16:10

Re: Květ(n)ové čajování

Děkuji. A nejen u Chobotu :-)

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz