Test sheng Zhuan Cha puerů z roku 2002

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 10. 1. 2009 17:58

Test sheng Zhuan Cha puerů z roku 2002

Test sheng Zhuan Cha puerů z roku 2002

Čaje jsou detailně popsány na webu, nám šlo spíše o rozdíly, každý je z jiné oblasti. Zrály prakticky vedle sebe, tak uvidíme. Klikněte na název čaje a zobrazí se veškeré info co je u nás na webu.

Ai Lao Shan Zhuan Cha 2002 / Pohoří Trvalého Smutku

Obrázek

Qiao Mu Ye Pa Sha Shan Zhuan Cha, 2002

Obrázek

You Le Qiao Mu Ye, Zhuan Cha, 2002

Obrázek

Testeři: Dzin Tea Racer, Miroš.
Testováno: V Zhongu 2,5 minuty, teplota vody 95°C a množství 2,5g.

Tak k samotnému testu, jsem přistupovali tak, že opět, stejné množství, teplota, i čas, na fotkách jsou patrné rozdíly, už při suchém listu. Vůně listu je sladká a je znát klasický zrající sheng puer. Po oplachovacím nálevu se nám čajík krásně rozvoněl. Ai Lao Shan měl vůni nejslabší, květinovou. Pa Sha Shan asi nejintenzivnější, silnější se stopami vzácných dřev. Qiao Mu Ye You Le, asi nejvyváženější.

Obrázek

Nálev: Samotný nálev svou barvou napovídá opravdu hodně. Ai Lao Shan je nejsvětlejší, voní trochu vegetálně a kouřově, květinový dozvuk tam také je. Pa Sha Shan, voní malinko jako červené s Darjeelingu z 1. sklizně, se stopou ostružin. You Le je sladší svou vůní, jsou tam cítit také ostružiny a květiny.
Chuť: Tady už jsou patrné rozdíly, Ai Lao Shan je asi nejméně zralý sheng, chutná hodně jako zelené čaje, přesto je velmi chutny, nepatrně kouřovitý a více vegetální. Pa Sha Shan mi přijde jako opravdu ty 1. sklizně z DJ. Ale velmi dobrý a zachovává si rysy sheng pueru. Je hutnější, plný a dosti ovocný až s medovým tónem. You Le je hodně svěží, lehká chuť lesního ovoce s květinovým tónem a patrným dozvukem zrání. Velmi příjemná chuť.

Obrázek

2. Nálev: Tam byl rozdíl už fatální, Ai Lao Shan chutnal jako zelený čaj jen s malou stopou po zrání. Pa Sha Shan byl chutný, výborný 2. nálev a velmi příjemný delší dozvuk. You Le byl také vynikající svou stopou zrání a ovocnou vlnkou, laďenou spíše do tmavšího lesního ovoce.

Obrázek

List: Na vylouhovaném listu je velmi patrné to co nám potvrdil nálev. Hlavně Ai Lao Shan, tam je vidět světle zelený lístek, celý a jemný s nepatrnou vlnkou zrání. U Pa Sha Shan je vidět tmavší list s patrnou stopou zrání, stejně jako u You Le kde je lístek jen o něco světlejší.

Obrázek

Shrnutí: Tak ikdyž jsou tyto čaje stejně staré, je vidět že zrání postupuje u každého jinak rychle a svým směrem. Každý čaj má svůj osobitý charakter a ten se stářím jen a jen zvýrazňuje. Pokud bych si troufnul hodnotit tak nejvíce mi chutnal You Le, na druhé místo Pa Sha Shan a pak Ai Lao. Ale všechny čaje jsou vynikající a už záleží jen na Vašich chuťových preferencí. Miroš hned v ůvodu testování měl malinko jiný názor a to je právě dobře že každý si najde to své. ;-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

miroš

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 426

Registrován: 7. 1. 2008 18:05

Bydliště: Zvonková Jížní Čechy

Příspěvek 11. 1. 2009 15:35

Tak já předem říkám že u mě vyhrál Pa Sha Shan,co se týče chuti čaje.Vůní lístků by u mě vyhral Ai Lao Shan.Hned po Pa Sha Shan by byl You Le.Pa Sha Shan má medovou chut a nasládlý dozvulk,celkově připomíná červený čaj a jeho vůně je ušlechtilá.You Le je výborně uzrálý Sheng Puer,jeho druhý nálev mi řekl více,chut je uhlazená a květinová není natrpklá ani nahořklá.Ai Lao Shan má úžasnou svěže vonící vůni připomínající zelený čaj.Chut je mírně natrpklá ale svěží,potřeboval by ještě zrát.Je zajmavé jak odlišně čaje zrají když jsou z jiného pohoří a oblasti celkově. :)
<<

zdenek.prachar

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 45

Registrován: 15. 8. 2008 14:47

Příspěvek 28. 7. 2009 18:58

Ai Lao

Dnes jsem degustoval pchu-ery Fo Cha Ju přímo s majitelkou jejich jediného obchodu v Yunnanu a také s jedním znalcem a sběratelem pchu-erů. Ročník 2002 je stále v nabídce (a to ve 100 a 250 g cihličkách, poslední 500 g beeng cha jsem měl to štěstí si zakoupit), a pil jsem i 1998 Ai Lao Beeng Cha. Je až neuvěřitelné, jak zelené tyto čaje jsou, důvod je ovšem prostý - firma skladuje veškeré pchu-ery ve zvláštních foliových obalech, které sice minimálně, ale dýchají. Čaje tak zrají extrémně pomalu. 1998 Ai Lao je neskutečně zelený, ale v chuti a vůni ten věk je, byť spíše v charakteru, ušlechtilosti a harmoničnosti, než v tmavosti. Myslím však, že by toto stáří při degustaci odhadl jen málo kdo, je to prostě zvláštnost.
Zdeněk Prachař
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 29. 7. 2009 17:17

Tak to mi prijde skoro skoda nenechat ty caje zrat, pak to musi opravdu zkreslovat, kazdopadne to bych rad zkusil jaky je rozdil ve zpusobu skladovani u konkretniho caje.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

zdenek.prachar

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 45

Registrován: 15. 8. 2008 14:47

Příspěvek 3. 8. 2009 00:28

myslím na Vás a budete-li chtít, máte vzorek 1998 Ai Lao Beeng Cha rezervovaný :-)
Z. Prachař
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 8. 2009 11:54

No to bych moc rád, budu co nejdříve brát nejake čaje tak se domluvime.
Díky moc :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 7. 8. 2009 21:50

Re: Ai Lao

zdenek.prachar píše:Dnes jsem degustoval pchu-ery Fo Cha Ju přímo s majitelkou jejich jediného obchodu v Yunnanu a také s jedním znalcem a sběratelem pchu-erů. Ročník 2002 je stále v nabídce (a to ve 100 a 250 g cihličkách, poslední 500 g beeng cha jsem měl to štěstí si zakoupit), a pil jsem i 1998 Ai Lao Beeng Cha. Je až neuvěřitelné, jak zelené tyto čaje jsou, důvod je ovšem prostý - firma skladuje veškeré pchu-ery ve zvláštních foliových obalech, které sice minimálně, ale dýchají. Čaje tak zrají extrémně pomalu. 1998 Ai Lao je neskutečně zelený, ale v chuti a vůni ten věk je, byť spíše v charakteru, ušlechtilosti a harmoničnosti, než v tmavosti. Myslím však, že by toto stáří při degustaci odhadl jen málo kdo, je to prostě zvláštnost.
Zdeněk Prachař


Opravdu parádní kousek. právě ho piji a nemůžu vynachválit. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.

Zpět na Srovnávací testy a degustace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz