Kde, jak a s kým degustovat i čaj ochutnávat...

<<

visual

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 190

Registrován: 9. 5. 2008 09:43

Bydliště: Poděbrady,Praha

Příspěvek 24. 8. 2009 12:51

Kde, jak a s kým degustovat i čaj ochutnávat...

K tomuto tématu mě vedl zásadní problém...
Po několika letech "soužití" s čajem jsem ochutnal a popil dost, ale zjišťuji, že mám zásadní (asi spíš duševní) mezeru, která spočívá v tom, že si dokážu připravit čaj tak aby mi chutnal, ale nikdy mi nepřipravoval čaj někdo, kdo tomu aspoň "trochu rozumí". V Číně jsem se dostal jednou k degustaci a jinak už nikdy.

Proto tedy otázka na kohokoliv.... účastnili jste se nějakých větších degustací případně byli jste účastníky ochutnávek čajů? - tím nemyslím, že se sejdou 2 lidi a srovnávají 2 čaje....
A poslední věc, jak si nechat připravit čaj někým takovým "kdo tomu rozumí".
Doufám, že bude moje myšlenka pochopena.
Make tea, not war...:)
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 24. 8. 2009 13:39

Osobně myslím, že připravit čaj někomu jinému vyžaduje obrovskou zkušenost. Je to znakem mistrovství. Degustace jsem se neúčastnil, ale na druhou stranu. Existuje opravdu správná příprava čaje? Podívej se do historie, jak se měnila a měnila. Jistě tu jsou zásady, ale nejsou složité a není jich tolik. Připravit sobě skvělý čaj není těžké, ale málokdo ho dokáže udělat druhému. Člověk, který to umí, to zvládne bez nějakých tvých přímluv. Zná ten čaj, ví jak ho nejlépe připravit a tak to udělá.

Protože: "Čaj je jenom toto: Nejprve ohřej vodu. Pak udělej čaj. Nakonec jej způsobně vypij. Víc znát nepotřebuješ."
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 8. 2009 14:55

No tohle si myslím je velmi diskutabilní téma, kdysi jeden vzdělaný učenec z Číny po debatě s jiným z Japonska vedli spor o čaji.
Japonec: Máme čajový obřad, to není jednoduché, musí být vše na svém místě, duševně to prožíváme, jsou na to dlouhá školení, pak to ořadně vypijeme, ale tím to nekončí, náčiní se musi obřadně umýt, čaj pak dlouze vychutnávat, a povidal asi ještě dlouho...
Číňan: Velmi dlouho přemýšlel a pak řekl " My pijeme čaj protože nám chutná a bez okolků "
:-)
Nevím jestli v tom každý vidíte co chtěli pánové říct...
Každopádně mě už připravovalo čaj hodně lidí, od Číňanů, přes Japonce, po Rusa :-) a myslím že to není důležité, každopádně by vám měl chutnat a měli by jste experimentovat. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

visual

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 190

Registrován: 9. 5. 2008 09:43

Bydliště: Poděbrady,Praha

Příspěvek 24. 8. 2009 15:01

Tak jsem nebzl pochopen.
Resp. mluvite o tom co me nezajima....
Zajima me kde si nechat od nekoho pripravit caj pripadne kde se clovek muze neceho takoveho ucastnit.

O tom jak a co pripravit a jaky zpusob je lepsi.....o to mi vubec nebezi, mohlo by se tu napsat 100 stran a bylo by to jen povidani, nazory, myslenky, pocity.

Chtel bych to vzit vic fakticky..... i vcetne toho kdo vam kdy caj pripravoval a jaky z toho byl dojem.

Me byl caj pripraven pouze 1 navic jeste nahodou a na pozvani.
Jak je napsano v Pu erh sekci jednalo se o CNNP Red Lable kolem r 1960+-
tedy pro me zivotni zazitek....a chtel bych vic takovych.(asi proto uz od pocatku laska k Pu erhu)
Make tea, not war...:)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 8. 2009 15:08

Myslím že jsem Tě pochopil a odpověděl ale nepochopen jsem byl já.
Každopádně jeslti si chceš nechat " odborně připravit čaj " tak navštiv jakoukoliv čajovnu :-) Ikdyž to " odborně " bude velmi relativní.
Ono neplatí že zrovna přímo Číňan Ti připraví ten nej. čaj. Nevím jak si představuješ to tvoje " kde ". Ale v každých lepších čajovnách jsou čas od času degustace, myslím že to je velmi přínosné.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Balajko

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 98

Registrován: 27. 10. 2009 19:46

Bydliště: Trenčín

Příspěvek 29. 10. 2009 15:10

Dzin Tea Racer píše:No tohle si myslím je velmi diskutabilní téma, kdysi jeden vzdělaný učenec z Číny po debatě s jiným z Japonska vedli spor o čaji.
Japonec: Máme čajový obřad, to není jednoduché, musí být vše na svém místě, duševně to prožíváme, jsou na to dlouhá školení, pak to ořadně vypijeme, ale tím to nekončí, náčiní se musi obřadně umýt, čaj pak dlouze vychutnávat, a povidal asi ještě dlouho...
Číňan: Velmi dlouho přemýšlel a pak řekl " My pijeme čaj protože nám chutná a bez okolků "
:-)
Nevím jestli v tom každý vidíte co chtěli pánové říct...
Každopádně mě už připravovalo čaj hodně lidí, od Číňanů, přes Japonce, po Rusa :-) a myslím že to není důležité, každopádně by vám měl chutnat a měli by jste experimentovat. :-)


pekne povedane :-)
<<

Doom

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 890

Registrován: 18. 1. 2008 17:47

Bydliště: Holomóc pod Kosiřem

Příspěvek 30. 10. 2009 10:42

Dzin Tea Racer píše:Číňan: Velmi dlouho přemýšlel a pak řekl " My pijeme čaj protože nám chutná a bez okolků "

amen
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 30. 10. 2009 12:00

Doom píše:
Dzin Tea Racer píše:Číňan: Velmi dlouho přemýšlel a pak řekl " My pijeme čaj protože nám chutná a bez okolků "

amen


Přesně tak. Ale nějaká úroveň je zase třeba.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Doom

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 890

Registrován: 18. 1. 2008 17:47

Bydliště: Holomóc pod Kosiřem

Příspěvek 30. 10. 2009 13:09

to zcela jistě ano. ale věřím, že každý z nás čajmenů má čaj v úctě, čili nějaká úroveň chování je samozřejmá
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 31. 10. 2009 18:36

Čaj je po vodě druhý nejrozšířenější nápoj na této planetě, a presto ho piji z úctou, ale to neznamná že pred každym šálkem se musim převléknout a delat dlouhý obřad. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 31. 10. 2009 21:26

Dzin Tea Racer píše:Čaj je po vodě druhý nejrozšířenější nápoj na této planetě, a presto ho piji z úctou, ale to neznamná že pred každym šálkem se musim převléknout a delat dlouhý obřad. :-)

To jsem ani neměl na mysli. Ale jde o to, že by se člověk měl uklidnit, nespěchat, v klidu vše připravit. Čert vem obřady. Ale čaj si nepředstavuji tak, že někdo v rychlovarce ohřeje vodu a v hrnečku zalije pytlík. To není čaj.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 31. 10. 2009 21:33

On to bohužel je čaj i takto pripravený a myslim každy z nas tam asi začínal, ale aspon pak vidíš ten rozdíl. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Milan

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 1

Registrován: 20. 12. 2009 19:30

Příspěvek 20. 12. 2009 20:32

testy a testry

Ahoj Dzine! moc nechodim na internet resp. neprispivam do diskuzi, ale myslim ze pri ochutnavani je asi nejdulezitejsi aby si si sam pro sebe vypracoval nejakou metodiku. Tj. pro komparaci stejne cajove nacini, presne vahy, teplomer, stopky atd...

Taky bych rekl ze cilene degustacni nebo soutezni ochutnavani je neco jineho nez pripravit si dobry caj - pri tom byvaji podminky od pohodoveho vychutnani klidne i opacne - stres, malo casu, nevhodne podminky, spatna voda - to ma do milouckeho popijeni bez myslenek daleko...


Jinak ja ochutnavam casto a myslim ze i hodne zajimave veci a da se rici ze v dost standardizovanych podminkach. Pokud budes mit cestu pres Smichov muzem neco dat a pokecat nejen o caji. Jestli te to zajima prosim o SZ nevim kdy se tu zase zjevim.

Milan
(fireblade 900rr) ;-)

PS: jeste ze se tu daji upravovat zpravy teprve ted po odeslani jsem si vsiml ze autor samozrejme neni Dzin :-? nicmene vse ostatni plati a mazat to uz nebudu kdyz uz jsem podal takovy chatovaci vykon :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 12. 2009 22:17

Zdarek, máš pravdu každé degustování je jiné. V Praze jsem byl v pátek, škoda že jsi nenapsal drive, ale času bylo velmi málo. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pepinoo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 138

Registrován: 28. 1. 2010 12:52

Příspěvek 28. 3. 2010 00:30

tomdo píše: Ale jde o to, že by se člověk měl uklidnit, nespěchat, v klidu vše připravit. Čert vem obřady. Ale čaj si nepředstavuji tak, že někdo v rychlovarce ohřeje vodu a v hrnečku zalije pytlík. To není čaj.

Pekne povedané. Visual ten istý problém mám aj ja, len sa tým už nezaoberám, čaj sa má pripravovať tak ako ti chutí (Nemyslel som tým dochucovanie cukrom :D ) Niekedy ti ani v čajovňách nemusia prirpaviť čaj najlepšie.. Povedz si že ten čaj robíš dobre a budeš ho robiť dobre..
Honce... Dedinka kde sa zastavil čas.. (tam byvam :D )

Zpět na Srovnávací testy a degustace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz