Fialový Pu-Erh - ochutnali jste nějaký?

<<

Machito

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 4

Registrován: 21. 7. 2012 22:37

Příspěvek 5. 8. 2012 12:31

Fialový Pu-Erh - ochutnali jste nějaký?

Zdravím všechny nadšené milovníky Pu-Erhů. :-)

Tak jsem byl včera v čajovně a padl mi do oka fialový Pu-Erh, což pro mě byla úplná novinka se kterou jsem se ještě nesetkal a tak jsem neodolal a musel jsem ochutnat... Musím říct, že mě tento čaj hodně překvapil a to v pozitivním slova smyslu. Není to jen nějaká slovní hříčka, ale ten čaj je opravdu vyrobený z fialových čajových lístků, které se na čajovnících tvoří jen za určitých specifických podmínek (viz. níže). Byl to pro mě úžasný čajový zážitek. Čaj je zpracovaný jako sheng pu-erh, ale lístky v suché podobě mají takovou tmavší barvu a pak po jednotlivých nálevech lístky zezelenají. Barva nálevu je narozdíl od typické sheng-puerhové žluté v tomto případě více do červena. A chuť výrazná, bohatá a opravdu pestrá. Nevím, jak bych ji slovy popsal. Každopádně jsem se při popíjení tohoto čaje nádherně uvolnil a dostal se do takové meditativní, inspirativní a klidné nálady. No prostě paráda, pokud někde objevíte fialový pu-erh tak tedy vřele doporučuji vyzkoušet. 88;-)

Jinak konkrétně to byl tento: 2005 Ximeng Zi Ya Cha Raw

Ještě jsem našel nějaké podrobnější info na webu http://www.cajovnascivias.cz/component/ ... -ina-20116:
Tento fialový pu-erh (Zi Ya,紫芽) se skládá pouze z fialových listů velkolisté variety yunnanského čajovníku. Mao cha pochází z okresu Ximeng, který leží v jihozápadním Yunnanu, kde ve zdejších horách žije zejména etnická skupina Wa. Tomuto čaji se také říká tříbarevný čaj – čerstvě sklizené lístky jsou fialové, zatímco zpracované a již suché listy jsou tmavé a lesklé. Vedle toho vylouhované lístky jsou spíše zelené a hnědé. Nálev je jasně červený a vůně čaje je zcela unikátní. List je zpracovávaný jako sheng pu-erh.

O fialovém pu-erhu:

Ve vyšších polohách provincie Yunnan dopadá na čajové plantáže až osmkrát více UV záření oproti nižším nadmořským výškám. Po období dešťů, kdy déšť smyje většinu prachu, který brání rostliny, dopadá toto záření až na samotnou zem. Čajovník se brání tím, že v listech produkuje anthocyaniny, které dokážou část záření odrazit dopadající na lístky. Fialové čajové lístky zabírají odhadem 1 – 2 % všech čajových keřů / stromů a vyskytují se různé intenzity fialového zabarvení. V průběhu dějin byly právě fialové listy považovány za standard pro kvalitu samotného čaje. Již samotný mistr Lu Yu se zmiňuje ve svém díle Klasická kniha o čaji: „Nafialovělé lístky z čajových stromků na svazích obrácených k jihu a přistíněných lesem jsou lepší než lístky čistě zelené.“
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 5. 8. 2012 13:26

Re: Fialový Pu-Erh - ochutnali jste nějaký?

Ano, na webu jích máme několik :-)
Prosím méně zkryté i zcela otevřené reklamy. :-)
smazán komerční odkaz.
Skutečne dobré čaje, mám je také rád.
tento mi chutnal nejvíce.
http://www.tea-earth.net/tea/black/haiw ... Bud07.html
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 6. 8. 2012 11:08

Re: Fialový Pu-Erh - ochutnali jste nějaký?

Moc jsem jich neměl, ale co mi chutná velice a čeho jsem si vytvořil i domácí zásoby je 2011 Mengmao Lao Shu Ye Sheng Xiao Bing Cha. Mladý, ale přesto nádherně sladký chuťově bohatý, vůbec ne trpký.
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 6. 8. 2012 12:48

Re: Fialový Pu-Erh - ochutnali jste nějaký?

Já je mám moc rád. Yiwu Purple tea 2010 je bezvadný, moc příjemný a levný. 2011 je skoro stejný. Pak zajímavý je Haiwan Purple Bud 2006 a 7. Ač se říká, jak jsou fialové čaje hořké, tak zatím jsem potkal jen jeden takový - Purple Bud z Yunnan sourcingu, rok teď nevím - a byl taky velmi příjemný, byť jiným způsobem.
<<

Machito

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 4

Registrován: 21. 7. 2012 22:37

Příspěvek 6. 8. 2012 18:36

Re: Fialový Pu-Erh - ochutnali jste nějaký?

Díky za zajímavé tipy, obzvlášť ten 2011 Mengmao Lao Shu Ye Sheng Xiao Bing Cha mě láká k vyzkoušení. :-)
<<

koalic

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 82

Registrován: 19. 6. 2012 15:37

Příspěvek 6. 5. 2013 15:48

Re: Fialový Pu-Erh - ochutnali jste nějaký?

No tak já jsem zatím ochutnal (žluto?)fialové pu-erhy z nabídky čajovny U Džoudyho, oba jsou to tipsové nepolámané čaje.
- Fialové pupeny hory Pulang (2005). Tehdy jsem koupil 50g úlomek a moc mi chutnal.
- Žlutofialové pupeny ze Siang Kuang (2009). Dneska jsem koupil 5 gramů a uplně mě nadchl! :-) Myslím, že na ten 120ml gaiwan by to chtělo těch lístků alespoň 7g, ale i takhle je moc fajn. Přijde mi profilově dost jiný od většiny pu-erhů, velmi silný v chuti, ale zas nijak agresivní, no prostě paráda...
Tak bych vás chtěl poprosit o radu, tak trochu mě hlodá myšlenka si koláček koupit :-) Myslíte, že je to dobrá investice? Vím, že je to jen malý koláček, ale přecejenom při svých příjmech a po objednávce z YS bych nerad jen tak utratil 900,- za 200g Pu-Erh ... Měli jste někdo?
<<

Lubos

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 4

Registrován: 1. 2. 2013 16:52

Příspěvek 1. 6. 2013 13:17

Re: Fialový Pu-Erh - ochutnali jste nějaký?

Jako sám piji čokoládový pu-erh (http://www.oxalis.cz/pu-erh-brick-chocolate-60-g/d-73021/), ale o fialovém jsem nikdy neslyšel, takže každopádně díky za tip :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 1. 6. 2013 14:51

Re: Fialový Pu-Erh - ochutnali jste nějaký?

To není čokoládovy, ale tvarem by to asi melo pripominat cokoládu :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 4. 6. 2013 11:01

Re: Fialový Pu-Erh - ochutnali jste nějaký?

uf diky dzine za ten komnt som zacal pri tej coko predstave menit farby a neodvazoval som sa kliknut na ten link :-)
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

premas

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 10. 3. 2015 00:15

Příspěvek 12. 3. 2015 12:32

Re: Fialový Pu-Erh - ochutnali jste nějaký?

Zi Ya Ye Sheng Cha 2005 - Luxus, sice první co jsem pil ale uplně mě nadchnul.. zařazuji do archivu postupně během času, chci ochutnat více fialek :D

Zpět na Černé, zrající & PuEr - Hei Cha

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz