Schopnost ocenit caj - faktory ?

<<

Johny-115

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 7

Registrován: 13. 10. 2011 02:26

Bydliště: Olomouc

Příspěvek 24. 10. 2011 20:36

Schopnost ocenit caj - faktory ?

Zdravim, napadlo me dnes jak moc muze moje vnimani chuti a vune caje ovlivnovat moje psychika a moje smysly. Je to asi dva tydny co jsem ochutnaval ruzne zelene caje, nektere z nich, obzvlaste Sencha byli opravdu vyborne, jeste mam i svuj zaznam k tomu caji - "čerstvá plná vůně listu, nádherně nazelenalý nálev, vynikající chuť / vzrušení, svěžest, umění". Nicmene dnes je situace jina, Sencha i ty ostatni mi najednou chutnaji nijak zajimave "obarvena voda, nic na pos*ani" jak rika muj necajovy kamarad xD, citim tam nejaky slaby zaklad te vune, ale vzhledem k tomu ze sou to jen dva tydny tak si uvedomuji opravdu velky rozdil toho co jsem schopen v tom caji rozpoznat za vune a chute ... pred dvema tydny bych ho subjektivne ohodnotil 9/10 ... dnes tak 4/10, ale je to stejny caj, stejne pripraveny, poradne uskladneny. Nutno dodat ze pred asi 10 dny jsem mel rymu, ale z te uz sem asi 5 dnu perfektne vyleceny, muze to trvat tak dlouho nez se mi vrati smysly ? Doslova mam ted pocit ze vim jak chutna caj tem co ho standartne nijak neobdivuji, chutna totiz dost mdle. Take sem uvazoval jestli sem nemel zkresleny nahled na caj zpatky v Lednu tohoto roku, kdy jsem pil nebesky vonavy Vietnam, nicmene to bylo take obdobi kdy sem byl za zivot nejvnimavejsi vubec, meditoval jsem, obycejne veci me prisli podivne nadherne, pripadal sem si trochu jak konstantne ne extazi ... pozdeji sem se jeden vecer opil a uz se do toho stavu nikdy nedostal, stejny Vietnam jsem obdrzel ted, ale chutnal dost mrzce.

Mate nekdy obdobi kdy vnimate vune a chute caje vice a nebo nekdy zas mene ?
Nejake napady cim vsim to muze byt zpusobene ?
Mimo cajomilstvi, zda se vam ze jste cichove citlivejsi nez vase okoli ?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 10. 2011 21:01

Re: Schopnost ocenit caj - faktory ?

Ano, také to tak mám. Ale ne ze by chutnal čaj jinak. Ale spíše více nebo méně intenzivne. Nebo malé niance. Ale pokazde je čaj jiny. Jde o to že můze byt i rozdil v priprave, vode... a prave ta nálada a schopnost nebo momentální soustředění...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Spiro

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 12. 2012 19:29

Příspěvek 3. 5. 2013 20:39

Re: Schopnost ocenit caj - faktory ?

ted jsem se setkal s timto stavem... uplne pdole popisku... a take by v tom mohl roli hrat alkohol :D
<<

Freshlemon

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 43

Registrován: 24. 4. 2011 22:49

Příspěvek 3. 5. 2013 20:51

Re: Schopnost ocenit caj - faktory ?

Já mám takovou zkušenost, že když např. týden či déle z různých důvodů čaj nepiji, tak se mi čich a smysl vnímat jemné chutě výrazně otupí. Když si potom udělám čaj, o němž vím, že je výborný, skoro mi ani nechutná - chuť i vůně je velmi plochá a fádní. Stačí ale dvě, tři čajování a opět jsem schopný vnímat všechny vrstvy vůně i chutě a plně ocenit bohatost čaje :)
Myslím, že je to přirozené - tak, jak bez tréninku ochabnou svaly, tak ochabne i čich a chuť.
<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 4. 5. 2013 08:22

Re: Schopnost ocenit caj - faktory ?

Ja mám zas skúsenosti opačné ako Freshlemon, keď týždeň alebo aj dlhšie nepijem čaj, tak potom jeden dúšok je ako výbuch eufórie, a práve v ňom cítim chuť najbohatšiu ... teraz je však obdobie kedy je aj čaju a aj času dosť , tak je to v pomyselnej harmónii.
Ale tak isto ako Johny písal som mal obdobie kedy aj keby som si sebalepší pu er dal .. tak by som nijak chuť ani vôňu neocenil a také obdobia fakt nemám rád ...
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..
<<

Spiro

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 12. 2012 19:29

Příspěvek 6. 5. 2013 22:59

Re: Schopnost ocenit caj - faktory ?

chut se mi se vsi slavou vratila dneska:D pu-erh uz chutna tak jak vzdy chutnal... takze spoko
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 9. 2. 2016 12:22

Re: Schopnost ocenit caj - faktory ?

Tiež mám s tým problém. Mávam obdobia, kedy mi rovnaký čaj, pri rovnakej príprave príde niekedy nádherne voňavý, chutný, výrazný... inokedy môžem voniať koľko chcem a cítim len slabý základ vône. Všimol som si, že má na to vplyv alergia alebo nádcha, či voda v nose po plávaní a pod. No najviac asi dlhodobé pitie čaju. Ja keď pijem čaj každý deň, tak sa mi tie zmysli otupia a už keď cítim, že ten istý puer nechutí tak ako chutil, tak si dám pár dní prestávku a už je to opäť v poriadku. No aj tak mám občas týždne, kedy nemám nádchu, som pár dní bez čaju... a aj napriek tomu mám otupené zmysli. Neviem, čo to môže spôsobovať... jedlo, pasívne fajčenie, stres, či nejaký signál z vnútra tela, ktorý vraví, že: Už máš čaju dosť, daj si prestávku! :D ???

Chuťové poháriky by chceli, no telo už čaj nepotrebuje :(

Zpět na Srovnávací testy a degustace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz